powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Modrzejewska kończy sezon Szekspirem

"Makbet" w reżyserii Lecha Raczaka na Scenie Gadzickiego oraz "Hamlet, książę Danii" w realizacji duetu Krzysztof Kopka - Jacek Głomb na Scenie na Nowym Świecie to ostatnie propozycje Teatru Modrzejewskiej, który 23 czerwca zakończy czterdziesty sezon artystyczny w historii legnickiej sceny.

"Makbet" w mrocznej i efektownej inscenizacji Lecha Raczaka to więcej, niż opowieść o wiernym słudze króla i dzielnym rycerzu Makbecie (Rafał Cieluch), którego ambitna i bezwzględna żona (Magda Skiba) - niczym biblijna Ewa podająca Adamowi zakazany owoc - sprowadza na drogę śmiertelnego grzechu, z której nie ma już odwrotu. Widowisko w scenografii Bohdana Cieślaka, z kostiumami Natalii Kołodziej i muzyką Jacka Hałasa przepełnione jest najzupełniej współczesnym niepokojem o losy świata, który łamie reguły. Nieprzypadkowo główne postaci tej tragedii przypominają Nicka i Mallory z filmowych "Urodzonych morderców" Olivera Stone'a.

W tej pełnej obłudy, zdrady i fałszu historii o krwawej drodze do tronu trup ściele się gęsto, bo "co zaczęła zbrodnia, umocnią nowe zbrodni dzieła", jak usłyszymy od jednej z Wiedźm, które w legnickiej inscenizacji są pełnoprawnymi uczestniczkami krwawych wydarzeń. Transowe sceny zbiorowe z ich udziałem, w wykonaniu seksownego tria niemal żywcem przeniesionego z gotyckiego Castle Party (Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Małgorzata Urbańska) to najbardziej efektowna część legnickiego spektaklu.

"Intrygująca fonosfera, klarowność formy i czystość narracji to niepodważalne atrybuty tej inscenizacji. Znakomity pomysł, by krwawą historię Makbeta zagrać niczym pokaz haute couture, z jednej strony kapitalnie puentuje współczesność - narysowaną przez designerów, więc nie ludzką, lecz celebrycką, przeestetyzowaną, sezonową, z drugiej daje czas na przyglądanie się gwiazdom modowego wybiegu - ich ciałom okrytym intrygującymi kostiumami i tekstem Szekspira" - zauważył Leszek Pułka w portalu Teatralny.pl.

Spektakle na Scenie Gadzickiego w piątek i sobotę 15 i 16 czerwca o godz. 19.00. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł).

Tydzień później ponownie Szekspir i ostatnie dwa spektakle sezonu 2017/2018. "Hamlet, książę Danii" (na zdjęciu) w reżyserii Krzysztofa Kopki i inscenizacji Jacka Głomba, który wrócił na afisz w maju br. w odnowionej obsadzie po dziewięcioletniej przerwie, to najstarszy spektakl w repertuarze legnickiego teatru (premiera w 2001 roku). Niewiele jest w nim miejsca na przysłowiowe hamletyzowanie, na inteligenckie wątpliwości, rozterki, rozważania skutków działań, bądź zaniechań. To Szekspir epoki komiksu i wideoklipu, szybkiego montażu scen i dynamicznej akcji, w którym obraz jest ważniejszy od tekstu.

Hamlet (Albert Pyśk) walczy o władzę, ale jednocześnie widzimy w nim wrażliwego, inteligentnego człowieka poszukującego miłości, u którego liryzm miesza się z cynizmem, a pragnienie sprawiedliwszego świata z żądzą krwawej zemsty. Elsynor w surowej i zdegradowanej przestrzeni Sceny na Nowym Świecie unaocznia widzom duchową nędzę gnijącego królestwa Danii. Za sprawą wyjątkowo licznej, bo 26-osobowej grupy wykonawców (aktorów, statystów i muzyków tria Kormorany) jesteśmy świadkami rozbuchanego na wiele planów widowiska w efektownej oprawie scenograficznej (Małgorzata Bulanda). Pełno tu ognia, dymów, dynamicznych pojedynków na miecze, z których sypią się iskry, aktorskiej kaskaderki na granicy ryzyka, granej na żywo niepokojącej muzyki i tanecznych korowodów (Leszek Bzdyl).

"Oglądamy "Hamleta" po przełomie, który przeorał konstrukcję społeczną duńskiego królestwa; właśnie zaczynają odtwarzać się struktury, trwa wyścig po władzę, wpływy, pozycję, wejście do elit. Na koronę mają chrapkę wszyscy: Klaudiusz, Hamlet, Poloniusz, Laertes; w końcu wpada w ręce Horacja nieomal bez wysiłku, jeśli nie liczyć paru trupów, w tym przypadkowej ofiary Ofelii. Ten twardy "Hamlet" wpisuje się w wyrazisty program teatru prowadzonego w Legnicy przez Jacka Głomba" - pisał o tej inscenizacji Jacek Sieradzki w Polityce.

Spektakle na Scenie na Nowym Świecie w piątek i sobotę 22 i 23 czerwca o godz. 19.00. Bilet 35 zł (ulgowy 28 zł).

Sposób zakończenia jubileuszowego sezonu wydaje się nieprzypadkowy. Dramaty i motywy z Szekspira to jedno z firmowych dań legnickiej sceny. W 40-letniej historii teatru sięgano po nie dwunastokrotnie.