powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Budapeszt. Zmarła Nina Király

Zmarła w Budapeszcie dr Nina Király (z domu Dubrowskaja), wybitny historyk i krytyk teatru, znawczyni dziejów polskiej i wschodnioeuropejskiej sceny.

Jej zawodową miłością był teatr polskiej awangardy, szczególnie twórczość Tadeusza Kantora. Była autorką licznych publikacji, inicjatorką przekładów i wydań wielu ważnych teatralnych książek.

Urodziła się w Moskwie (1940), tam ukończyła studia slawistyczne. Po osiedleniu się na Węgrzech wykładała na Uniwersytecie w Budapeszcie, później - na przełomie lat 70. i 80. - na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1993-1999 pełniła funkcję dyrektora OSZMI (Instytutu i Muzeum Teatru Węgierskiego). Do 2013 współpracowała jako konsultant do spraw międzynarodowych z Teatrem Narodowym w Debreczynie, a od 2014 do śmierci - z Węgierskim Teatrem Narodowym w Budapeszcie.

Świetne rozeznanie w światowym życiu teatralnym i znajomość języków pozwalały Jej przedstawić węgierskiej publiczności w ramach festiwalu Teatru Narodowego dzieła najlepszych europejskich reżyserów i scenografów. Zasiadała też w jury wielu światowych festiwali teatralnych. W Polsce była nieocenionym konsultantem i jurorem m.in. festiwalów Kontakt w Toruniu, Kontrapunkt w Szczecinie, Zdarzenia w Tczewie. Współpracowała z wieloma redakcjami, m.in.: "Pamiętnikiem Teatralnym", "Kontekstami", "Notatnikiem Teatralnym", "Didaskaliami", "Teatrem". Za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie otrzymała Nagrodę im. S. I. Witkiewicza przyznawaną przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/.

Nina Király była osobą o wielkim sercu, zawsze uśmiechniętą, pełną pasji i oddania ludziom. Jej dom był zawsze dla wszystkich otwarty. Jej przyjaźnie trwały przez całe życie. Potrafiła stworzyć wokół siebie środowisko profesjonalne i przyjacielskie. Żyła otoczona ludźmi i książkami. Odchodząc zostawiła ogromna pustkę.

Pożegnanie Niny Király odbędzie się w Teatrze Narodowym w Budapeszcie 24 sierpnia.