powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Dariusz Bereski czyta Księgę Jozuego

W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, przedstawione zostaną 17 czerwca w katedrze poznańskiej fragmenty Księgi Jozuego. Jest to pierwsza po Pięcioksięgu, księga historyczna Starego Testamentu, której tematem jest podbój Kanaanu przez Izraelitów pod wodzą Jozuego.

Według ks. prof. Janusza Nawrota, autora wyboru fragmentów i komentatora - zasiedlanie ziemi stanowi wypełnienie obietnicy danej przez Boga Mojżeszowi a zarazem spełnienie celu całej wędrówki z Egiptu do Kanaanu. Każde z pokoleń otrzymało po swoim dziale ziemi, z wyjątkiem pokolenia Lewiego, które zostało w całości przeznaczone do wyłącznej służby Panu w Jego przybytku i z tej racji miało być utrzymywane przez rodaków z pozostałych szczepów. Z jednaj więc strony było znakiem wierności Boga raz danemu przezeń słowu, z drugiej zaś swoistą nagrodą za trud zdobywania i walkę o własne miejsce pośród innych ludów zamieszkujących te same tereny. Na ziemi, którą zasiedliły poszczególne pokolenia miało panować jednak całkowicie inne prawo, prawo Boże, czyniące z całego ludu naród teokratyczny, którego Bóg miał być jedynym Panem, wyznaczającym standardy życia osobistego, rodzinnego i społecznego.

Księgę Jozuego usłyszymy w wykonaniu aktora Dariusza Bereskiego, laureata Nagrody im. Romana Brandstaettera na Festiwalu Verba Sacra 2003. Oprawę muzyczną przygotował Michał Hajduczenia.

Będzie to 189 premiera Verba Sacra.

Niedziela 17 czerwca godz. 17:00 Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

www.verbasacra.pl