powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. List Teatru Powszechnego ws. Dnia Uchodźcy

Z okazji obchodzonego 20 czerwca Światowego Dnia Uchodźcy Teatr Powszechny zachęca do wywieszenia na budynkach warszawskich instytucji publicznych międzynarodowej flagi uchodźców.

Szanowni Państwo,

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku, aby uświadamiać problemy, z jakimi borykają się osoby zmuszone do opuszczenia ojczystych krajów na skutek wojen, kryzysów humanitarnych czy prześladowań politycznych.

W związku z narastającą ksenofobią i coraz częstszymi atakami rasistowskimi, symboliczny wymiar tego dnia nabiera w Polsce coraz istotniejszego znaczenia. Instytucje kultury, uczelnie, urzędy powinny nadawać ton debacie publicznej i propagować demokratyczne wartości: szacunek dla odmienności, dbałość o ludzką godność, empatię i obywatelską odpowiedzialność. Dlatego obok realnej pomocy niesionej uchodźcom, równie istotne stają się projekty artystyczne i edukacyjne na rzecz solidarności i tolerancji.

Teatr Powszechny w Warszawie, wraz z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczął działania związane z trzyletnim projektem europejskim "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe", realizowanym na rzecz promowania dialogu międzykulturowego, solidarności z uchodźcami, a także walki z uprzedzeniami. Jesteśmy jednak świadomi, że praca pojedynczych instytucji to za mało. Konieczna jest szeroka inicjatywa różnorodnych podmiotów na rzecz zmiany indywidualnych postaw społecznych.

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy zachęcamy do wywieszenia na budynku Państwa instytucji międzynarodowej flagi uchodźców, zaprojektowanej przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said. Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, metaforycznie odnosząca się do kamizelki ratunkowej, jest symbolem solidarności ze wszystkimi, którzy zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Jako społeczeństwo, przez lata, zwłaszcza w XIX i XX wieku, doświadczaliśmy losu uchodźców. Wówczas wiele narodów solidaryzowało się z nami i - wykazując empatię - przyjęło nas do swoich wspólnot. Dlatego też nie powinniśmy zamykać się na wielokulturowość i obawiać się tolerancji dla inności. Jeśli zdecydują się Państwo na symboliczny gest - przekażemy Państwu gotową flagę. Prosimy w tej sprawie o kontakt z sekretariatem Teatru Powszechnego - telefoniczny (nr 22 818 15 75) lub mailowy (sekretariat@powszechny.com).

Z wyrazami szacunku,

dyrekcja Teatru Powszechnego w Warszawie