powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Pozew Fundacji Malta ws. rządowej dotacji na Malta Festival

Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa dofinansowania, które przed rokiem wstrzymał szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Dotacja utrudniła organizację ubiegłorocznego festiwalu Malta Festival Poznań.

Bezpośrednim powodem wstrzymania dotacji dla Malty przez ministra Piotra Glińskiego był fakt, że jednym z kuratorów festiwalu był Oliver Frljić, chorwacki reżyser kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa". Ubiegłoroczna prezentacja jego sztuki w Teatrze Powszechnym w Warszawie wywołała oburzenie prawicowych i kościelnych środowisk.

Dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński poinformował w przesłanym w czwartek PAP oświadczeniu, że w tym tygodniu Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa przyznanego dofinansowania. Podkreślił, że dotacja została przyznana na mocy trzyletniej umowy zawartej w 2016 r., zaś Fundacja wypełniła wszystkie warunki zawartej umowy, co czyni odmowę wypłaty dofinansowania bezzasadną.

Merczyński dodał, że po tym, jak minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zadeklarował, że Malta nie otrzyma dotacji na realizację 27. edycji festiwalu, fundacja kierowała "kolejne pisma wzywające do wypełnienia warunków podpisanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowy".

Piotr Gliński informował przed rokiem, że Malta pod kuratelą Oliviera Frljića nie gwarantuje "włączenia odbiorcy w dialog" i może zniechęcić do udziału w tym wydarzeniu. Jak oświadczył, tym samym naruszono warunki umowy zawartej z MKiDN, dlatego odmówił finansowania tego wydarzenia.

W opinii ministra "wydarzenie, na którego realny kształt ma wpływ Oliver Frljić, zagrażać może podstawowym zasadom współżycia społecznego, których obrona w wymiarze kulturowym jest m.in. powinnością ministra kultury i dziedzictwa narodowego". "Spektakl teatralny może i powinien stawiać trudne pytania, prowokować do refleksji i dialogu, jednak w żadnym wypadku nie powinien funkcjonować, jako detonator społecznego konfliktu, jak +dzieła+ Frljića" - zaznaczył szef resortu kultury.

Z tymi zarzutami nie zgodził się dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński, który podkreślał przed rokiem, że nazwiska obu kuratorów 27. edycji Malta Festival Poznań - Olivera Frljića oraz Gorana Injaca, a także szczegóły przygotowanego przez nich programu zostały zawarte we wniosku dotacyjnym złożonym przez Fundację Malta w listopadzie 2015 r. Decyzja o przyznaniu dofinansowania w wysokości 300 tys. zł została zatwierdzona na podstawie tego właśnie wniosku.

W związku z brakiem dotacji organizatorzy festiwalu zainicjowali w ub. roku akcję crowdfundingową pod hasłem "Zostań ministrem kultury". Do udziału w przedsięwzięciu zachęcali aktorzy, m.in. Danuta Stenka i Maja Ostaszewska, Maja Komorowska, Magdalena Cielecka i Danuta Stenka. Zebrano prawie 400 tys. zł.

"Po zasądzeniu przez sąd dofinansowania wynikającego z zawartej umowy, środki uzyskane w crowdfundingu, które obecnie tymczasowo pokrywają zobowiązania związane z Malta Festival Poznań 2017, zostaną - jak wcześniej informowaliśmy - przekazane na działania statutowe Fundacji" - podał Merczyński w oświadczeniu.

Na znak protestu przeciwko decyzji ministra kultury kurator Malty Oliver Frljić nie przyjechał do Poznania.

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej; dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna, 28. edycja Malta Festival Poznań odbędzie się w dniach 15-24 czerwca.