powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Polski Teatr Tańca zaprasza do udziału w Laboratoriach twórczych

Od 5 czerwca do 15 lipca tego roku trwa nabór do udziału w Laboratoriach twórczych 2018, których organizatorem jest Polski Teatr Tańca.

DLA KOGO?

Laboratoria są skierowane do studentów kierunków artystycznych, młodych twórców oraz seniorów.

KIEDY?

Termin naboru: 05.06.2018 - 15.07.2018

Laboratoria: 27 - 31 sierpnia 2018

Laboratorium działania zacznie się 28 sierpnia 2018.

GDZIE?

Polski Teatr Tańca / ul. Kozia 4 / Poznań

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza / Poznań

UAM - HAT Research Center / Interdyscyplinarne Centrum Badawcze

Centrum konferencyjne Młyńska 12 / Poznań

Dziedziniec Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w laboratorium?

Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres: a.krolica@ptt-poznan.pl. O wynikach naboru uczestnicy zostaną indywidualnie powiadomieni drogą mailową na adres podany w zgłoszeniu do 25 lipca 2018 roku.

Udział w laboratoriach jest bezpłatny*, o ile uczestnik będzie obecny na wszystkich zajęciach.

Co ma zawierać zgłoszenie?

Zgłoszenie powinno zawierać: List motywacyjny z CV oraz informację o oczekiwaniach uczestnika.

Laboratoria twórcze - czyli...?

Laboratoria twórcze opierają się na pracy procesowej w zintegrowanych działaniach interdyscyplinarnych sztuk. Wyobrażamy sobie "Laboratoria" jako specyficzną przestrzeń do nabywania nowych kompetencji, poszukiwań twórczych, zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Tym projektem wychodzimy naprzeciw pojawiającemu się nowemu modelowi funkcjonowania kultury, w którym wspólna praktyka, to nierzadko badania i/lub praca laboratoryjna.

Polecamy uwadze także wieczorny cykl Dancing Poznań na Dziedzińcu Szkoły Baletowej w Poznaniu. Nocne Dancingi są otwarte dla wszystkich i udział w nich jest bezpłatny. Każdy wieczór odbywa się pod innym tanecznym hasłem i w innej estetyce.

Laboratoria Twórcze odbywają się po raz drugi, wykorzystujemy wiedzę nabytą w zeszłym roku i staramy się odpowiadać na komentarze i uwagi naszych uczestników, aby stworzyć istotną propozycję odpowiadającą na oczekiwania.

***

Harmonogram laboratoriów:

TANIEC, TECHNOLOGIA, SŁOWO I... DUŻO WIĘCEJ!

Kolektywne etnografie, czyli w stronę post-ludzkiego doświadczenia

prowadzenie: prof. Agnieszka Jelewska, dr Michał Krawczak // Humanities /Art /Technology Research Center UAM

Celem warsztatów prowadzonych w ramach Laboratorium Technologii będzie próba zderzenia ludzkich form postrzegania historii, pamięci, architektury i urbanistyki z bytowaniem w tych miejscach podmiotów nieludzkich, a więc roślin, kamieni, resztek architektury, ziemi oraz zbadania, w jaki sposób nawiązane relacje przekształcają i wpływają na konstruowanie się atmosfery różnych miejsc.

prof. Agnieszka Jelewska - profesor UAM, pracowniczka Instytutu Teatru i Sztuki Mediów, teatrolożka, medioznawczyni, dyrektorka i współzałożycielka HAT Research Center na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (artandsciencestudies.com), członkini kolektywu Daed Baitz (daedbaitz.com)

dr Michał Krawczak - doktor nauk humanistycznych, zastępca dyrektora Instytutu Teatru i Sztuki Mediów UAM, praktyk/teoretyk, kurator, współtwórca HAT Research Center (artandsciencestudies.com), kierownik Laboratorium Eksperymentalnych Mediów im. Stanisława Lema na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek kolektywu Daed Baitz (daedbaitz.com).

Ilość miejsc: 10 osób

Więcej informacji: http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/358

***

Laboratorium ruchu (warsztat biomechaniki)

Laboratorium ruchy to pięciodniowy blok zajęć skoncentrowany wokół biomechaniki W. Meyerholda.

Prowadzenie: Aleksiej Lewiński

Aleksiej Lewiński jest aktorem, reżyserem, pedagogiem, laureatem Państwowej Nagrody Federacji Rosyjskiej w dziedzinie sztuki. Absolwent studia MChAT (1969), w którym pobierał wykształcenie jako aktor. W latach 1969-1987 był jednym z czołowych aktorów w Teatrze Satyry w Moskwie. Tam w latach 1971-1975 uczył się biomechaniki teatralnej pod kierunkiem Nikołaja Griegoriewicza Kustowa - współpracownika Meyerholda, aktora i nauczyciela biomechaniki w Teatrze im. Wsiewołoda Meyerholda w latach trzydziestych. Obecnie pracuje jako aktor i reżyser w teatrach moskiewskich, OKOŁO i Teatrze im. Marii Jermołowej i regularnie prowadzi warsztaty z biomechaniki w Centrum im. Wsiewołoda Meyerholda, a także w Austrii, Holandii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Polsce i innych krajach.

Ilość miejsc: 16 osób

Więcej informacji: http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/357

***

Laboratorium działania z reżyserem

Laboratorium działania to pięciodniowy blok zajęć skoncentrowany wokół praktyki reżyserskiej.

Prowadzenie: Weronika Szczawińska

Weronika Szczawińska - (ur. 1981) Reżyserka, dramaturżka, kulturoznawczyni.. Nominowana do Paszportu Polityki 2014 w kategorii "Teatr" za "konsekwentne budowanie własnego języka teatralnego". Współpracowała z teatrami w całej Polsce, m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, niezależnym teatrem Komuna Warszawa, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu, a także ze Slovensko mladinsko gledališče w Lublanie. Obecnie przygotowuje spektakl "Lawrence z Arabii" w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Ilość miejsc: 10 osób

Więcej informacji: http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/356

***

Laboratorium słowa

Laboratorium słowa to pięciodniowy blok zajęć skoncentrowany wokół praktyki analizy spektakli tanecznych oraz rozpoznania przestrzeni tańca współczesnego.

Prowadzenie: Anna Królica

Anna Królica - kuratorka, krytyczka oraz historyczka tańca. Obecnie pracuje w Polskim Teatrze Tańca. Autorka książek: "Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu" (Tarnów 2011), "Pokolenie solo" (Kraków, 2013). Redaktorka i kuratorka albumu "Nienasycone spojrzenie. Fotografia tańca" (Tarnów / Warszawa 2017), książki wyróżnionej w kategorii "Najpiękniejsza książka roku 2017". Współpracowała z "Dwutygodnikiem" "Teatrem" i "Didaskaliami". Do jej najważniejszych projektów kuratorskich należą: Scena Tańca Studio - Róbmy miłość, a nie wojnę (Warszawa, Teatr Studio, 2017), "Maszyna choreograficzna" (2013-2016, Cricoteka, Kraków), "Z perspektywy żaby (2015, CK Zamek) oraz "Archiwum ciała" (2013, CK Zamek).

Ilość miejsc: 15 osób

Więcej informacji: http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/355

***

Laboratorium wieku (joga na dziedzińcu Szkoły Baletowej)

Laboratorium wieku dla seniorów w tym roku relaksacyjno-wzmacniające zajęcia jogi z muzyką na żywo.

Prowadzenie: Katarzyna Kata - psycholog zdrowia i certyfikowana nauczycielka Vinyasa Yogi (Yoga Teacher Training).

Wiktor Łoś - muzyk, kompozytor, członek zespołu Zielony Bus Band, Wychowany przez niezliczone próby z zespołami muzycznymi wszelkich gatunków (groove affair, biuro karier, industry i inne).

Więcej informacji: http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/359

***

Cykl Dancing Poznań

Polecamy uwadze także wieczorny cykl Dancing Poznań na Dziedzińcu Szkoły Baletowej w Poznaniu. Spotkania z tańcem są otwarte dla wszystkich i udział w nich jest bezpłatny. Od poniedziałku do czwartku na Dziedzińcu Szkoły Baletowej będzie okazja do wspólnego tańczenia przy rytmach zróżnicowanej muzyki. Za stolikiem DJ stanie Sebastian Cedro, a w rolę prowadzącego potańcówki wejdzie Robert Chodyła. Każdy wieczór będzie odbywał się pod innym tanecznym hasłem.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu.

Udział w laboratoriach jest bezpłatny. Jednak przed rozpoczęciem laboratorium od uczestników pobieramy kaucję w wysokości 100 zł. Jeśli uczestnik weźmie udział w całym przebiegu laboratoriów, kaucja zostaje zwrócona. W przypadku opuszczenia choćby jednych zajęć kaucja przechodzi na rzecz teatru. Wyjątek stanowi Laboratorium wieku, którego uczestnicy są zwolnieni z obowiązku wpłacania kaucji.

---

Kuratorka: Anna Królica

Organizator: Polski Teatr Tańca

Partnerzy: Movement Factory Foundation

Młyńska 12

Instytut Teatru i Sztuki Mediów

Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej

Więcej informacji: www.movementsfactory.pl, Facebook