powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Chinka" na zakończenie sezonu w TR Warszawa

29 czerwca TR Warszawa zaprasza na kończącą sezon artystyczny 2017/2018 premierę - "Chinka" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak, laureatki nagrody Debiut TR.

"Chinka" to romans gangstersko-polityczny, oparty na fragmentach scenariuszy filmowych Jean-Luc Godarda, "Biesach" Fiodora Dostojewskiego i aktorskich improwizacjach. Grupa badaczy z Laboratorium Rekonstrukcji bierze na warsztat polityczne strategie i utopie z przeszłości. Rekonstruując i przetwarzając rewolucyjne archiwum, bohaterowie pytają o dziedzictwo lewicy i dzisiejszy potencjał społecznej zmiany. Co zostało z ideałów studenckiej rewolty 1968 roku? Jakie jest miejsce dla ruchu lewicowego wobec przejęcia przez prawicę postulatów społecznych? Czy dawny podział na lewicę i prawicę jest jeszcze zasadny? Jaka forma politycznego zaangażowania jest możliwa w ramach przestrzeni kultury?

Punktem wyjścia do pracy nad scenariuszem jest film Godarda "Chinka" z 1967 roku, inspirowana "Biesami" opowieść o studenckiej komunie z Paryża, która przygotowuje się do walki rewolucyjnej. Premiera filmu poprzedziła i zapowiedziała protesty studenckie z maja 1968 roku. Za francuskim reżyserem twórcy przedstawienia podejmują temat komercjalizacji politycznego ruchu, który staje się częścią kapitalistycznego systemu konsumpcji i kultury popularnej. Przestrzeń akustyczna spektaklu oparta jest na deformacji popularnych pieśni i cytatów z muzyki filmowej, natomiast scenografia nawiązuje do projektu Rosy Esman z 1966 roku 7 "Objects In a Box", pierwszej kolekcji mikro dzieł światowej sławy artystów (m.in. C. Oldenburga). Projekt ten był pierwszym w historii przypadkiem, gdy sztuka nie tyle została reprodukowana, ile zyskała swój popularny, tani odpowiednik - stała się towarem.

Spektakl "Chinka" realizowany jest w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Co roku laureat/laureatka nagrody zapraszani są do wyreżyserowania spektaklu w TR Warszawa.

Obok reżyserki spektaklu, Klaudii Hartung- Wójciak spektakl współtworzą: dramaturgię tworzy Daria Kubisiak (dramaturgia), Agata Skwarczyńska (scenografia, kostiumy, światło), Piotr Peszat (muzyka) oraz aktorzy TR Warszawa: Jan Dravnel, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Maria Maj i Paweł Smagała. Premiera odbędzie się 29 czerwca na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 27 i 28 czerwca zaplanowane są spektakle przedpremierowe, a 30 czerwca i 1 lipca odbędą się pokazy popremierowe.

DEBIUT TR

Nagroda Debiut TR powołana została w 2015 roku i przyznawana jest co roku na Forum Młodej Reżyserii organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Pierwszym laureatem konkursu był Jędrzej Piaskowski, student Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, który zrealizował w TR Warszawa spektakl na podstawie tekstu Magdy Fertacz "Puppenhaus. Kuracja" z udziałem Lecha Łotockiego, Sebastiana Pawlaka, Justyny Wasilewskiej i Agnieszki Żulewskiej. W maju 2018 roku przedstawienie otrzymało Nagrodę Główną 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. "Puppenhaus. Kuracja" znalazł się także w finale prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego wyniki zostaną ogłoszone na uroczystej gali 29 czerwca 2018 roku w Instytucje Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Kolejnymi laureatami nagrody są: Klaudia Hartung-Wójciak, studentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Debiut TR 2016) oraz Grzegorz Jaremko, student Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, który zrealizuje przedstawienie w TR Warszawa w sezonie 2018/2019.

MŁODY TR

Młody TR to nurt programowy, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska ("Ewelina płacze" i "Fantazja"), Piotr Trojan ("Grind/r"), Magda Szpecht ("Możliwość wyspy"), Wojciech Blecharz ("Soundwork"), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska ("Holzwege"), Małgorzata Wdowik ("Piłkarze" i "Strach") oraz Jędrzej Piaskowski ("Puppenhaus. Kuracja").