powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. 26. Międzynarodowego Biennale Plakatu

Tegoroczna 26. edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu odbędzie się w murach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 5, w dniach 9.06-15.07. Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum Plakatu w Wilanowie, OOH Agency AMS oraz Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).

Pierwsza edycja Biennale odbyła się w 1966 roku i była pierwszym tego typu wydarzeniem na świecie w całości poświęconym plakatowi. Od tamtej pory bardzo szybko urosło do rangi jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie, prezentując przez wszystkie lata prace najlepszych światowych plakacistów i przyciągając uwagę elit artystycznych.

W ramach 26. edycji Biennale odbywają się dwa konkursy - główny i tematyczny. Zaproszenie do konkursu głównego przyjęło 90 wybitnych plakacistów z całego świata. Poproszeni zostali także o zarekomendowanie do udziału w nim innego plakacisty. Wskazanych zostało w ten sposób kolejnych 69 uczestników. Prace spełniające warunki regulaminu nie podlegają selekcji - wszystkie znajdą się na wystawie głównej i w katalogu Biennale. Laureat 1. nagrody i złotego medalu otrzyma 20 000 zł, 2. nagrody - 15 000 zł, a 3. nagrody - 10 000 zł.

Otwarty konkurs tematyczny został ogłoszony z okazji przypadających w 2018 roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz analogicznych rocznic w innych krajach regionu. W 1918 roku spełniły się dążenia niepodległościowe Litwy, Łotwy, Estonii oraz proklamowano powstanie dwunarodowego niepodległego państwa - Czechosłowacji, a rok wcześniej powstała Finlandia. Konkurs odnosi się do następujących wartości: niepodległość, wolność, wspólnota, tożsamość wspólnotowa i kulturowa, naród, braterstwo/solidarność, tolerancja. Spośród 848 zgłoszonych do konkursu tematycznego plakatów 84 zostało dopuszczonych (w drodze preselekcji) na wystawę oraz do katalogu. Laureaci nagród otrzymają odpowiednio: 25 000, 15 000 i 10 000 zł.

Otwarcie tegorocznej edycji Biennale odbędzie się w sobotę 9.06. Po ogłoszeniu wyników obu konkursów na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbędzie się koncert duetu Kucz - Kulka. Wystawa prac będzie czynna od 10.06 do 15.07.