Poznań. Powstał film o Grzegorzu Jarzynie

29 maja w Poznaniu będzie miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu Rafała Jerzaka i Sławomira Moraczyńskiego "Zajarzyć Jarzynę", mówiącego o kontrowersyjnym twórcy - reżyserze młodego pokolenia Grzegorzu Jarzynie, dyrektorze Teatru Rozmaitości w Warszawie.

«Grzegorz Jarzyna to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Dwóch poznańskich reżyserów nakręciło o nim film. Został on zakwalifikowany do konkursu Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Festiwal jest wydarzeniem na skalę międzynarodową, posiadającym bogatą tradycję i wysoki prestiż artystyczny. Jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Zwrócenie uwagi przez Komisję Konkursową na dzieło poznańskich twórców, świadczy zatem o nieprzeciętnych walorach artystycznych i merytorycznych filmu.

Film "Zajarzyć Jarzynę" powstał pod patronatem Fundacji FAROS MSRJ, która rozpoczęła swoją działalność w marcu 2005 roku. Jest to pierwsze dzieło Fundacji, której celem jest wspieranie twórców w realizacji różnorodnych działań artystycznych w obrębie szeroko rozumianej kultury (ze szczególnym wskazaniem na film), podnoszenie poziomu edukacji kulturalnej społeczeństwa oraz promocja miasta Poznania jako nowego centrum na artystycznej mapie Europy.

W związku z powyższym w Poznaniu będzie miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu konkursowego "Zajarzyć Jarzynę", mówiącego o kontrowersyjnym twórcy - reżyserze młodego pokolenia Grzegorzu Jarzynie, dyrektorze Teatru Rozmaitości w Warszawie, co niewątpliwie wspomoże promocję naszego miasta w dziedzinie kultury i sztuki. Pokaz ten planowany jest na 29 maja 2006 r. w poznańskim kinie Apollo.

* * *

Grzegorz Jarzyna (ur. 4 lutego 1968 w Chorzowie) - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Od 1998 r. dyrektor artystyczny TR Warszawa (dawnego Teatru Rozmaitości). Laureat licznych nagród teatralnych, m.in. Paszportu Polityki (1998) i Nagrody im. Konrada Swinarskiego (1999).

Twórcy filmu:

Rafał Jerzak, ur. w 1971 r. w Poznaniu; reżyser, scenarzysta, operator; absolwent PWSFTv i T w Łodzi (Wydział Operatorski, Realizacja Filmowo-Telewizyjna). Za zdjęcia do filmu dokumentalnego "Tango z Lady M." w reż. Emilii Skalskiej otrzymał w 2000 r. nagrodę Akademii Telewizyjnej, a Jego film "3 km do Raju" był prezentowany na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2002). Realizuje także teledyski, m.in. dla Małgorzaty Ostrowskiej.

Sławomir Moraczyński, ur. w 1976 r. w Inowrocławiu; studiował teologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie w Leuven (Belgia). Z filmem związany od dwóch lat. Zrealizował dwa dokumenty poświęcone tańcu współczesnemu " Pewna forma przyjemności" oraz "Ruch możliwie inny". Od września 2005 roku prowadzi poznański oddział Studia ABM.

Na zdjęciu: Grzegorz Jarzyna w kadrze z filmu.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego