powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lubuskie. Holoubek i Głowacki patronami IV Festiwalu Filmu i Teatru

W dniach 8-13 czerwca w Zielonej Górze, Żarach, Szprotawie i Pałacu w Wiechlicach odbędzie się IV Festiwal Filmu i Teatru "Kozzi - Holoubek - Głowacki".

Jak powstał...

Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, małym mieście w powiecie zielonogórskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną już w kraju, przyjął od przydomka urodzonego tu Maćka Kozłowskiego: Kozzi Gangsta Film Festiwal. Pomysłodawcą nazwy był muzyk i przyjaciel aktora, Zbigniew Hołdys. Społeczność Kargowej zapamiętała Kozłowskiego nie tylko jako aktora, ale przede wszystkim wrażliwego, dobrego człowieka. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im niejednokrotnie talentem i kreacją, czasem wręcz kluczowych dla filmu.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film Festiwal i Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od pierwszej edycji są to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i ogromne powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do większego miasta - Zielonej Góry. Tak więc, w 2015 roku, Zielona Góra stała się miastem filmu, rokrocznie goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków i artystów aktywnych w różnych dziedzinach kultury, miastem pełnym filmów, spektakli teatralnych, koncertów, spotkań z twórcami, aktorami, rozmów o książkach, warsztatów filmowo-teatralnych.

Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji; współczesnego kina niemieckiego oraz związkach kina z literaturą i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi i tu zawsze dodatkowo dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku - Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku - Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 - Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi. W roku 2018 - Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki.

2018...

Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach, Szprotawie i Pałacu w Wiechlicach. Nasze prezentacje umieszczamy w przestrzeniach pozornie nietypowych i nieprzewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z naszą ofertą festiwalową: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Miasteczko filmowe w Galerii Focus Mall, sala im. Janusza Koniusza Biblioteki Norwida (Kino Norwid), Rektorat Uniwersytetu Zielonogórskiego (Kino Rektorat), Kino Młodość w sali animacyjnej Biblioteki Pana Kleksa, Mediateka Góra Mediów. W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, będziemy gościć na pełnym uroku Rynku Miasta, w Sali Ratusza i Sali "Luna" ŻDK; w Szprotawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, sali Szprotawskiego Domu Kultury, na Rynku i - dzięki mecenatowi właściciela - w Pałacu Wiechlice k. Szprotawy, gdzie odbędzie się festiwalowa gala, z wręczeniem nagród i statuetek Klaps.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z FFC i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. Pokażemy w tym roku m.in. laureata 27. FilmFestival Cottbus Dzikie róże Anny Jadowskiej.

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2017-2018. Po obejrzeniu filmów, przyznane zostaną statuetki Klaps 2018 w następujących kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2018 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego; Klaps 2018 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2018 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi, Klaps 2018 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny.

Każdego roku gościmy na Festiwalu gwiazdy polskiego filmu i teatru: aktorów, reżyserów, krytyków. Od 2016 roku wydarzeniem specjalnym naszej imprezy jest Krakowski Salon Poezji, który zainaugurowali aktorzy Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. W 2018 Salon Poezji będzie poświęcony twórczości Gałczyńskiego, Miłosza, Świrszczyńskiej w wykonaniu Piotra Cyrwusa i Mai Barełkowskiej.

Będą także twórcy, którzy są z nami od pierwszej edycji: Łukasz Maciejewski: krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi. Będzie także, przedstawiciel Cottbus FilmFestival, Bernd Buder, dyrektor programowy FFC oraz Lech Dyblik - aktor.

W rozmowach o patronach uczestniczyć będą m.in.: Magdalena Zawadzka, Olena Leonenko i Jan Holoubek.

Gościem tegorocznej edycji będzie aktorka Sonia Bohosiewicz, (rozmowa o książce "Aktorki", monodram "Chodź ze mną do łóżka", także koncert "10 sekretów Marilyn Monroe").

Lubuskie Konotacje to artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub związanymi pracą z regionem aktorami: m.in. Magdaleną Różczką, Robertem Gulaczykiem, Ernestem Nitą.

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna. Łukasz Maciejewski, autor interesujących wywiadów z gwiazdami z cyklu "Aktorki", będzie podczas spotkań rozmawiał z bohaterkami: Jowitą Budnik, Gabrielą Muskałą, Sonią Bohosiewicz.

Projekcje filmowe ujęte zostały cykle:

"Kino znad granicy. Niemiecka panorama": to m.in. pokazy najnowszych filmów wyselekcjonowanych spośród produkcji zachodniego sąsiada w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz FilmFestival Cottbus.

"Kino polskie. Filmy z lat 2017-2018".

Retrospektywa filmów reżysera z Quebec'u (Kanada) Bernarda Émonda z komentarzem ks. prof. dr hab. Andrzeja Draguły, wykładowcy uniwersyteckiego, teologa i kulturoznawcy.

Kino europejskie i środkowoeuropejskie.

Patroni i goście ("Polowanie na muchy", "Pętla", "Zmowa", "Słońce i cień", reż. Jan Holoubek, "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" i in.).

Kozzi Gangsta Film (filmy kryminalne, gangsterskie, sensacyjne).

Teatr. Przystanek teatralny to cykl mistrzowskich spektakli teatralnych w wykonaniu m.in. Teatru KTO z Krakowa, aktorów Piotra Cyrwusa i Soni Bohosiewicz.

Festiwal uzupełni też szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców, m.in. przedstawienia i warsztaty teatralne, warsztaty literacko-manualne w Festival Café (namiot), projekt Gwiezdne Wojny, Miasteczko Filmowe w Galerii Focus Mall a także "Gry bez prądu", czyli spotkanie z grami planszowymi, animacje, gry i zabawy.

8 czerwca w Kino Norwid w Zielonej Górze odbędzie się "Wieczór z patronem: Gustaw Holoubek" (Film "Słońce i cień", reż. Jan Holoubek, Rozmowy o Gustawie Holoubku z Magdaleną Zawadzką i Janem Holoubkiem. Prezentacja książek: "Wspomnienie z niepamięci" Gustawa Holoubka i "Moje szczęśliwe wyspy" Magdaleny Zawadzkiej. Film "Pętla" reż. Wojciech Has, z komentarzem krytyka filmowego)

13 czerwca (środa) Wieczór z patronem: Janusz Głowacki (Koncert "Noc z Wertyńskim" w wykonaniu Oleny Leonenko, Film z patronem: Film "Polowanie na muchy" reż. Andrzej Wajda, scen. Janusz Głowacki, z komentarzem krytyka filmowego. Rozmowa o książce "Dżanus" Elżbiety Baniewicz.)

Dyrektor Festiwalu Andrzej Buck

***

KOZZI FILM FESTIWAL

Kozzi- Holoubek - Głowacki.

4 Festiwal Filmu i Teatru

(dawniej KOZZI GANGSTA FILM)

8-13 czerwca 2018

Szczegóły:

www.festiwal.norwid.net.pl

https://www.facebook.com/festiwalzgora/