powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koniec wiosny z Komuną Warszawa

Komuna Warszawa zaprasza na ostatnie w sezonie pokazy spektakli z wojennego cyklu "Przed wojną. Wojna. Po wojnie". "Ośrodek wypoczynkowy" w reżyserii Anny Smolar (25 maja), "Hannah Arendt. Ucieczka" Grzegorza Laszuka (29, 30 maja) oraz "Cezary idzie na wojnę" Cezarego Tomaszewskiego (9, 10 czerwca).

OŚRODEK WYPOCZYNKOWY

25 maja, godz. 19.00

Lubelska 30/32

Bilety: https://ewejsciowki.pl/warszawa/oferty/komuna-warszawa,641#

Lub na pół godziny przed spektaklem, w kasie (tylko gotówka)

W nowej rzeczywistości, w miejscu obecnej awangardowej sceny teatralnej mieści się jeden z ośrodków wypoczynkowych - miejsc relaksu i warunkowania społecznego powstałych dzięki Narodowemu Programowi Zbiorowego Wypoczynku. Ośrodek ten, podobnie jak pozostałe tego typu placówki wychodzi naprzeciw pragnieniom towarzyszącym każdemu obywatelowi. Potrzebie świętego spokoju, nieangażowania się w cudze sprawy, zadbania o własny interes i komfort. Pobyt w ośrodku pomoże zapomnieć o wszystkim tym, co nie jest dla kuracjuszy przyjemnością, odnaleźć swoje skrywane potrzeby.

Dzięki ośrodkom wypoczynkowym można nareszcie poczuć szczerą ulgę. Wszystkie decyzje zostały już podjęte, wszystkie sprawy załatwione, sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna jest stabilna, a dobrobyt jest na wyciągnięcie ręki. Czas odpocząć.

Czas trwania: 70 minut

***

HANNAH ARENDT.UCIECZKA (na zdjęciu)

29, 30 maja, godz. 19.00

Lubelska 30/32

Bilety: https://ewejsciowki.pl/warszawa/oferty/komuna-warszawa,641#

Lub na pół godziny przed spektaklem, w kasie (tylko gotówka)

Spektakl jest fantazją na temat spotkania z udziałem bliskich sobie osób w szczególnym historycznym momencie. Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin - każde z nich musiało przejść próbę moralnej odpowiedzialności lub/oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią. Każde musiało wybrać aktywną lub bierną formę przetrwania.

Hannah Arendt - żydowsko-niemiecka filozofka, badaczka totalitaryzmów, uciekła z Niemiec do Francji pod dojściu nazistów do władzy w 1933 roku. W ostatniej chwili ucieka z okupowanej Francji do USA. Przeżyła.

Walter Benjamin - żydowsko-niemiecki filozof. Ucieka z Niemiec do Francji w 1933 roku. Popełnia samobójstwo w czasie kolejnej ucieczki z Francji w 1940 roku.

Karl Jaspers - filozof niemiecki. Po dojściu nazistów do władzy wycofuje się z życia naukowego. Przeżył.

Martin Heidegger - filozof niemiecki. W 1933 roku entuzjastycznie wita przejęcie władzy przez nazistów. Zostaje rektorem Uniwersytetu we Fryburgu. Wygłasza płomienne przemówienia o odradzającym się pod wodzą Hitlera narodzie niemieckim. Po roku rezygnuje ze stanowiska, odsuwa się na ubocze życia naukowego, ale płaci składki na NSDP do 1945 roku. Nigdy nie przeprosił za swoją postawę. Przeżył.

Czas trwania: 65 minut

Koprodukcja: Teatr Powszechny w Łodzi

***

CEZARY IDZIE NA WOJNĘ

9, 10 czerwca, godz. 19.00

Lubelska 30/32

Bilety: https://ewejsciowki.pl/warszawa/oferty/komuna-warszawa,641#

Lub na pół godziny przed spektaklem, w kasie (tylko gotówka)

Spektakl, w którym "Popołudnie fauna" Niżyńskiego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii performatywnej... Biografia reżysera rozpisana na czterech aktorów i pianistkę staje się pretekstem do przedefiniowania pojęć zastanych i wytworzenia własnego queerowego systemu fantazmatycznego.

Produkcja spektakli: Komuna// Warszawa

Pokazy współfinansowane ze środków Urzędu m.st. Warszawy

Pokaz spektaklu "Cezary idzie na wojnę'" jest współorganizowany przez IAM i Nowy Teatr w Warszawie.