powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. W próbach "Dzielni chłopcy" Magdy Drab

W lutym br. w drugiej edycji Teatroteka Fest filmowa wersja dramatu "Dzielni chłopcy" legnickiej dramatopisarki i aktorki Magdaleny Drab wyreżyserowana przez Szymona Waćkowskiego zdobyła nagrodę publiczności. W Teatrze Modrzejewskiej rozpoczęły się próby scenicznej wersji sztuki w autorskiej reżyserii. Premierę zaplanowano na 9 września.

"Dzielni chłopcy. Sztuka w kilku przykazaniach opowiadająca losy dzielnych chłopców i paru innych osób zamieszanych w historię" to pierwotny tytuł dramatu. Według założeń autorki tekst miał przełamywać stereotypy w postrzeganiu środowiska kibiców piłki nożnej kreowane m.in. przez media. Dramat powstał w ramach stypendium ministra kultury i zaprezentowany został publicznie po raz pierwszy w formule inscenizowanego czytania na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej w czerwcu 2015 roku.

- Wizerunek kibiców na ogół jest bardzo prosty, czym oni zresztą są zrażeni, a w sumie to nie jest takie czarno-białe. Są kibice, którzy honorowo oddają krew i ci, którzy robią wszystko, żeby tę krew przelać - mówiła wówczas autorka scenariusza i reżyserka dramatyzowanego czytania Magda Drab (na zdjęciu). Dla podkreślenia autorskiego sprzeciwu wobec medialnych uproszczeń kreujących ten obraz przyjęła na siebie rolę Pięknej Pani z Telewizji i narratorki scenicznej opowieści.

Po opublikowaniu tekstu (w kwietniu 2016) w miesięczniku Dialog redaktor naczelny pisma Jacek Sieradzki, biorąc udział w dorocznej ankiecie miesięcznika Teatr podsumowującej sezon teatralny 2015/2016, wskazał na Magdalenę Drab i "Dzielnych chłopców" w kategorii najciekawszy "debiut w druku aktorki i autorki". Sztuką zainteresowała się Teatroteka, co w rezultacie przyniosło także jej wersję filmową zrealizowaną w formule teatru telewizji.

Na legnicką scenę dramat trafi w nowej wersji. Autorka zrezygnowała bowiem z konstrukcji odwołującej się do biblijnych przykazań, czego wyrazem jest także skrócenie i uproszczenie tytułu sztuki. - Nadal chcę zrozumieć emocje, które sprawiają, że kibicowanie swojej drużynie jest jak religia. Pełne patosu, grupowej solidarności, ale też skierowanej na zewnątrz agresji. Spektakl zrealizuję w konwencji widowiska sportowego, którego bohaterami będą kibice - objaśnia autorka i reżyserka Magda Drab, która wcieli się także w kilka postaci dramatu. W tym ponownie w rolę Pięknej Pani z Telewizji.

Dla pozostałych kluczowych bohaterów sztuki (Olaf - Robert Gulaczyk, Krzyś - Bartosz Bulanda, jego brat Radek - Albert Pyśk, niewidomy Władek - Rafał Cieluch i Izaura - Magda Skiba), z których każdy reprezentuje nieco odmienny typ kibica, najważniejszy jest Nasz Klub Sportowy (NKS), bo: "za NKS oddam życie, chuj z rodziną i karierą. Chcę go wielbić należycie, nic nie będzie mi barierą!". W tle pojawi się jednak korupcja, narkotyki, polityka, ale też zwykła bieda i tragedia.

Przypadek sprawił, że rozpoczęcie prób zbiegło się w Legnicy z finałową rywalizacją o awans miejscowej drużyny do piłkarskiej ekstraklasy. Bardzo wiele wskazuje, że powakacyjna premiera spektaklu towarzyszyć będzie meczom miejscowej Miedzi, po raz pierwszy w dziejach klubu, już w najwyższej klasie krajowych rozgrywek piłki nożnej.

Premierę "Dzielnych chłopców" w autorskiej reżyserii Magdaleny Drab, ze scenografią Izabeli Stronias, muzyką Amadeusza Naczyńskiego i reżyserią świateł Katarzyny Łuszczyk, zaplanowano na 9 września na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej.