powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. 28. Festiwal Mozartowski - od 16 czerwca do 14 lipca

Śpiewacy: Veronica Cangemi, Aleksander Teliga i Anna Mikołajczyk oraz skrzypek Charlie Siem - to niektórzy z artystów, którzy wystąpią na 28. Festiwalu Mozartowskim w Warszawie. Podczas tegorocznej edycji, która potrwa od 16 czerwca do 14 lipca, odbędzie się kilka przedstawień dla dzieci.

Wydarzenie zainauguruje Wielka Gala Otwarcia, która odbędzie się 16 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Gwiazdą wieczoru będzie słynna argentyńska śpiewaczka Veronica Cangemi, która specjalizuje się w muzyce XVIII- wiecznej. Partnerować jej w duecie będzie Artur Janda - poinformowała wtorkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczna Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd. Muzycy wystąpią pod dyrekcją Jose Maria Florencio.

Jak poinformowała Węgorzewska-Whiskerd, w tym roku na festiwalu odbędzie się około 60 koncertów.

Podczas tegorocznej edycji wystawione będą spektakle dla dzieci. - Pozyskaliśmy nową scenę przy Krakowskim Przedmieściu przy kultowej kawiarni "Literacka", gdzie na pierwszym piętrze funkcjonuje Teatr Scena. Tam będziemy grać w weekendy krótkie koncerty; koncerty kameralne, ale także dla dzieci, oraz dla tych nieśmiałych dorosłych, których trzeba jeszcze przyciągnąć do opery i przekonać - powiedziała Węgorzewska.

Koordynator projektów edukacyjnych Violetta Łabanow powiedziała, że organizatorzy zaproponują dzieciom i rodzicom lekki spektakl. pod hasłem "Mozart na dzień dobry, czyli muzyczne i teatralne psoty do muzyki Wolfganga Amadeusza".

- Zestawiamy sceny teatralne, czyli sceny Figara i Zuzanny z "Wesela Figara", jak i jednoaktówkę "Schauspieldirketor" z przepięknym koncertem na flet i harfę - dodała.

- Charakterystyczne dla naszego działania w ramach programu edukacyjnego Opera Enter jest zastąpienie orkiestry zespołem kameralnym - podsumowała Łabanow.

Na festiwalu wystąpią soliści na stałe pracujący w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz goście. Towarzyszyć im będzie orkiestra WOK "Musicae Antiquae Collegium Varsoviense". - Taka konfrontacja jest potrzebna wszystkim artystom, bo ona z jednej strony zmusza do maksymalnej współpracy, a z drugiej strony potrafi być bardzo twórczym spotkaniem, które zostawia ślad w późniejszej działalności - ocenił dyrygent Marcin Sompoliński.

Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense gra na oryginalnych instrumentach z epoki lub ich kopiach. - Taka dawka muzyki Mozarta na starych instrumentach jaka będzie zaserwowana w tym festiwalu to wyjątkowe w Europie przedsięwzięcie - powiedział Sompoliński.

- Festiwal Mozarta kojarzy nam się z wielkimi tytułami operowymi, a my chcielibyśmy podczas festiwalu zaprezentować drobne arcydzieła muzyki kameralnej - powiedział koordynator MACV, oboista Marek Niewiedział. Publiczność będzie mogła posłuchać kameralistyki smyczkowej oraz zespołów składających się z instrumentów dętych. Zabrzmią m.in. kwartety, divertimenta, sonaty.

Podczas festiwalu wystawione będą opery W.A. Mozarta, np. "Wesele Figara", "Łaskawość Tytusa", "Uprowadzenie z Seraju".

Półtorej godziny przed koncertami popołudniowymi spektaklami w foyer w Cafe Mozart w siedzibie Warszawskiej Operze Kameralnej będzie można, pijąc kawę, posłuchać recitali śpiewaków, wystąpią m.in. Paulina Horajska, Jacek Szponarski.

Miesięczny cykl koncertów zakończy Gala Finałowa, która odbędzie się 14 lipca w Teatrze Polskim. Soliści, m.in.: Joanna Freszel, Joanna Moskowicz, Artur Janda wykonają arie. Towarzyszyć im będzie orkiestra MACV, która zagra również kilka utworów instrumentalnych.

Festiwal Mozartowski w Warszawie zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 r. dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Pomysłodawcami tego wydarzenia byli założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Co roku w Warszawie wystawiane były wszystkie dzieła sceniczne Mozarta, a także jego msze, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne.