powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Kilkadziesiąt wydarzeń na Kontrapunkcie - od 25 maja

Ponad 70 spektakli, wystaw, spotkań i paneli dyskusyjnych czeka na gości, którzy wezmą udział w 53. Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie. Impreza rusza w stolicy Pomorza Zachodniego 25 maja.

- Od ponad pół wieku sednem Kontrapunktu jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na polskich i zagranicznych scenach ważne i wartościowe - powiedział PAP rzecznik prasowy Kontrapunktu Daniel Źródlewski. - To swoisty barometr kondycji współczesnego teatru, a do tego emocjonująca rywalizacja, bo pula nagród wynosi ponad 35 tys. zł. - dodał.

W głównym nurcie szczecińska publiczność zobaczy dziesięć realizacji. - Stołeczny Nowy Teatr pokaże produkcję Anny Smolar "Henrietta Lacks", czyli hołd złożony kobiecie, która ukrywa się za skrótem "HeLa". To nazwa nieśmiertelnych komórek, które doprowadziły do przełomu w nauce. Teatr Nowy z Zabrza przywiezie spektakl Macieja Podstawnego "Ku Klux Klan" powstały na podstawie głośnej książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w której autorka odkrywa, że Klan ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie, a jego członkowie poświęcają się studiowaniu Biblii i głoszeniu "miłości", która sprawdza się świetnie przy promocji nienawiści. Po ubiegłorocznym sukcesie (Grand Prix Publiczności) spektaklu wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego "Zapolska Superstar" na Kontrapunkt wraca duet - Aneta Groszyńska Wojskowe Komisje Uzupełnień - opowiadał Źródlewski.

Szczecin reprezentować będzie Teatr Kana z przedstawieniem "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu", czyli chóralną opowieścią badającą kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu. Spektakl powstał na podstawie "Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości" Swietłany Aleksijewicz.

W programie Kontrapunktu są także cztery zagraniczne propozycje. - Joan Cleville Dance ze Szkocji pokaże "Plan B for Utopia", spektakl łączący teatr, taniec oraz sztukę opowiadania historii. Hiszpanie z Agrupacion Seor Serrano pokażą multimedialne "Birdie", czyli opowieść o wędrówkach, które wstrząsnęły fundamentami europejskiej wspólnoty. Izraelski Home Made Ensemble zaprosi widzów do tańca. "Shall We Dance", czyli zatańczymy to interakcyjna gra z widzem i jednocześnie intrygująca historia. Ostatnia z propozycji to spektakl "Towar" w wykonaniu ukraińskiego Teatru Przesiedlonych, traktująca o tym, co nie do zniesienia - o śmierci w czasie wojny - poinformował Źródlewski.

Obok konkursowych prezentacji zaplanowano także szeroki nurt pokazujący teatr niezależny. Festiwalowi towarzyszyć będą dwie wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie - "Twarze/Faces" Katarzyny Kozyry i Katarzyny Szumskiej oraz fotografie Eustachego Kossakowskiego "Panoramiczny happening morski Tadeusza Kantora". Swoje plakaty pokaże także Piotr Depta-Kleśta.

Festiwal rusza 25 maja br. i potrwa do 1 czerwca.

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Po raz pierwszy odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa Kontrapunkt oddaje charakter imprezy - zestawiającej tradycyjne spektakle z prezentacjami teatrów off-owych, konfrontującej różne stylistyki i języki teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z eksperymentami początkujących artystów.