powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Międzypokoleniowo w Teatrze Żydowskim

"Z Zemsty... między pokoleniami" to tytuł spektaklu, którego premiera odbyła się 16 maja na scenie kameralnej Teatru Żydowskiego. W sztuce na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 343 w Warszawie oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy TŻ.

Wzruszenia z rezultatów projektu nie kryła dyrektor Teatru Żydowskiego, Gołda Tencer. - Po raz pierwszy wystąpiłam na scenie, gdy miałam 5 lat. I od tamtej pory wiedziałam, że chcę być aktorką. Być może dziś na scenie zobaczyliśmy przyszłe kadry Teatru Żydowskiego? - mówiła po spektaklu.

Aktorzy pracowali razem od lutego 2018 r. Spotykali się na warsztatach w Centrum Kultury Jidysz, gdzie mieli okazję wymienić się doświadczeniami, porozmawiać, a przede wszystkim lepiej się poznać, zdobywając wzajemne zaufanie i akceptację.

- Moim marzeniem było stworzyć spektakl międzygeneracyjny, łączący pokolenia - zapewnia Katarzyna Batarowska, koordynatorka UTW. - Poszukiwałam wspólnych cech łączących młodych uczniów i osoby starsze, dorosłe. Zwracałam uwagę na wzajemne porozumiewanie się naszych aktorów.

Grupa integrowała się nie tylko podczas prób i warsztatów, ale też w trakcie wspólnych wyjść na "Zemstę" do Teatru Polskiego oraz spotkań z ekspertami, którzy pomogli poznać teatr od podszewki.

- Dla dzieci było to niezwykłe doświadczenie - przyznaje Paweł Kocemba, polonista z SP 343. - Uczniowie mogli otworzyć się na problemy osób starszych, nauczyć się wiele od doświadczonych artystów z UTW, poznać tajniki funkcjonowania na scenie, poprzez przyglądanie się pracy bardziej doświadczonych osób. Dla mnie była to szansa na podniesienie swoich kwalifikacji i umiejętności.

Teatr Żydowski był pierwszym miejscem, w którym dzieci i seniorzy zaprezentowali efekty swojej pracy. 17 maja o godz. 18 sztukę obejrzą widzowie w siedzibie SP 343. Planowane są już kolejne pokazy - we wrześniu m.in. na Dniach Ursynowa.

- Cieszę się, że dostaliśmy szansę od dyrektor Gołdy Tencer i mogliśmy zaprezentować się na deskach TŻ - mówi Katarzyna Batarowska. - Dla wszystkich uczestników było to niezwykłe przeżycie. Większość z pewnością wróci tu na kolejne spektakle, tym razem w roli widzów.

Spektakl realizowany przez SP 343 oraz UTW Teatru Żydowskiego.