powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gniezno. "Magiczne kręgi" Teatru Fredry na ulicach miasta

W Teatrze Fredry rozpoczyna się kolejny cykl Rezydencji Artystycznych.

W ramach kolejnego cyklu Rezydencji Artystycznych Teatr Fredry w Gnieźnie tradycyjnie podejmuje współpracę z zagranicznymi twórcami, jednak w innej niż dotąd formie. Inspirujące działania nie na scenie, lecz na ulicach miasta realizowane będą w dniach 25-27 maja w ramach współpracy z berlińską artystką - performerką.

Zaproszona do Gniezna Yanna Varbanova, niezależna kuratorka,kreatorka z Bułgarii, tworząca na co dzień w Berlinie, eksploruje potencjał miejskiej przestrzeni, projektując wydarzenie z pogranicza sztuki teatru, plastyki i performansu. Do projektu Teatr Fredry w Gnieźnie zaprosił ponadto sześcioro artystów z Polski i Czech zawodowo zajmujących się sztukami wizualnymi i performansem. W dniach 25-27 maja 2018 r. zrealizują partycypacyjne i lokalnie zaangażowane wydarzenia artystyczne w różnych częściach miasta.

"Te miejskie przestrzenie (magiczne kręgi) funkcjonują jako transformatory znaczeń, codziennych rytuałów i działań, miejskich legend lub prawdziwych historii Gniezna i przekształcają je w interakcje, odniesienia, instalacje partycypacyjne i performans lub dzienniki wizualne - mówi Yanna Varbanova. Magiczne kręgi są tymczasowe i mogą być aktywowane przez transformację i interpretację (przez artystów) oraz uczestnictwo i interakcję (przez publiczność). Lokalizacje wybranych prac można by również postrzegać jako promień, półkole o różnej odległości od Gniezna: Berlin i Praga, Poznań i Łódź" - dodaje.

W programie tegorocznych rezydencji znalazły się działania performatywne, takie jak: "Mamy relax (Anny Adamowicz), "Na drugi rzut oka" (Jakuba Czecha), "Zawsze jest jakieś wyjście" (Justyny Jakóbowskiej), "Opowieści z małego miasta" (Cristiny Ferreiry), "Wene_ja" (Olgi Beygi), "L'amour" (Jakuba Čermáka), "Luminarium" (Anny Adamowicz), "Chmurnik 2000" (Tomasza Rolniaka i Martyny Karpowicz). Na otwarcie rezydencji przed gnieźnieńskim Teatrem powstanie mandala autorstwa Malarzy Ulotnych.

Do projektu Teatr Fredry w Gnieźnie zaprosił sześciu artystów z Polski i Czech zawodowo zajmujących się sztukami wizualnymi i performansem, którzy zrealizują w dniach 25 - 27 maja 2018 r. partycypacyjne i lokalnie zaangażowane wydarzenia artystyczne w różnych częściach miasta.

społeczne performatywne działanie w przestrzeni miejskiej - 25-27.05.2018

kuratorka

Yanna Varbanova (Berlin)

artyści

Anna Adamowicz,

Cristina Ferreira,

Jakub Czech,

Olga Beyga (Poznań)

Justyna Jakóbowska,

Tomasz Rolniak i Martyna Karpowicz (Łodź)

Jakub Čermák (Praga)

Malarze Ulotni (Gniezno)

--