powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Warsztaty teatru inkluzywnego "SIGN OF THE TIMES"

Instytut Teatralny zaprasza na trzydniowe warsztaty teatru inkluzywnego "SIGN OF THE TIMES" poświęcone pracy teatralnej łączącej osoby niesłyszące i słyszące oraz zagadnieniu scenicznego używania języka migowego.

Warsztat poprowadzi Jenny Sealey - dyrektorka artystyczna Graeae Theatre Company, współreżyserka Ceremonii Otwarcia Paraolimpiady w Londynie w 2012 roku oraz EJ Raymond i Petre Dobre - studenci kierunku Performans w Brytyjskim Języku Migowym i w Języku Angielskim w Królewskim Konwersatorium w Szkocji (The Royal Conservatoire of Scotland).

Warsztaty adresowane są przede wszystkim do artystów niesłyszących, niedosłyszących oraz artystów pracujących z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi.

Warsztat prowadzony będzie w Brytyjskim Języku Migowym, tłumaczony na język angielski, polski oraz Polski Język Migowy.

Termin: 8-10 czerwca, warsztaty rozpoczną się o godzinie 15:00 w piątek i zakończą o godzinie 14:00 w niedzielę. Instytut Teatralny zapewnia lunch. Warsztat jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona a Instytut Teatralny zastrzega sobie prawo do skontaktowania się z wybranymi osobami.

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 30 maja. Uczestnicy proszeni są o wypełnienie ankiety.

Szczegółowych informacji udziela Justyna Czarnota: justyna.czarnota@instytut-teatralny.pl, tel. 534 103 020

Warsztaty realizowane są w ramach projektu TEATR-TANIEC-NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z British Council w Polsce. Projekt poświęcony jest obecności profesjonalnych artystów z niepełnosprawnościami w przestrzeni sztuki - w obiegu sztuki i w świecie instytucji kultury.

Kontynuację projektu stanowi organizowany w drugiej połowie lipca przez Instytut Muzyki i Tańca warsztat dla tancerzy i choreografów zorientowany na praktykę tańca współczesnego, który poprowadzi David Toole i Amy Butler (StopGap Dance Company). Warsztat będzie rodzajem ruchowego laboratorium, w czasie którego uczestnicy będą eksplorować praktyczne zagadnienia związane z pracą z osobami z niepełnosprawnościami.

INFORMACJE O PROWADZĄCYCH:

Jenny Sealey - od 1997 roku dyrektor artystyczna Graeae Theatre Company, brytyjskiego teatru, w którym pracują artyści i managerowie z fizycznymi i sensorycznymi niepełnosprawnościami. Pionierka nowego języka teatralnego opartego o eksperymenty z wykorzystaniem języka migowego i audiodyskrypcji w spektaklu. Autorka terminu "estetyka dostępu". W Teatrze Graeae wyreżyserowała m.in.: "Dom Bernardy Alby", "Krwawe gody", "Operę za trzy grosze" (wraz z Peterem Rowe'em), "Rycerzy bez kończyn" (we współpracy z niepełnosprawnymi weteranami). W 2012 roku wraz z Bradleyem Hemmingsem reżyserowała Ceremonię Otwarcia Paraolimpiady w Londynie. Poprzez swoje artystyczne działania chce wywołać zmianę kulturową oraz równościowe podejście. W 2009 roku Jenny Sealey otrzymała tytuł szlachecki MBE. Jest laureatką nagrody Liberty Human Rights Arts Award.

EJ Raymond - studentka kierunku Performans w Brytyjskim Języku Migowym i w Języku Angielskim w Królewskim Konwersatorium w Szkocji. W 2015 roku założyła Fundację Turtléar, by promować wydarzenia dla niesłyszących odbiorców oraz stwarzać szansę rozwoju dla niesłyszących artystów. Jest także pisarką, autorką książki "Dad's Basketball Girl" .

Petre Dobre - student kierunku Performans w Brytyjskim Języku Migowym i w Języku Angielskim w Królewskim Konwersatorium w Szkocji. Przeprowadził się do Glasgow z Rumunii, gdzie występował w programach telewizyjnych jako członek grupy tanecznej No Limits, z którą znalazł się w półfinale rumuńskiego talent show.