powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olsztyn. Konkurs na dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek

Władze Olsztyna zdecydowały, że będzie konkurs na dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek. Obecnemu szefowi miejskiej placówki Andrzejowi Bartnikowskiemu kończy się trzyletnia umowa; zapowiedział, że wystartuje w konkursie.

Jak przypomniała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz, Andrzej Bartnikowski wygrał konkurs w 2015 roku. Podpisał umowę na trzy sezony artystyczne. "Obecnie przygotowujemy konkurs, w którym chcielibyśmy wyłonić dyrektora na kolejne trzy sezony. Ogłoszenie o naborze powinno się ukazać na przełomie maja i czerwca"- dodała.

- Zdecydowaliśmy się na konkurs, ponieważ to najbardziej transparentna forma zatrudniania. W skład komisji oceniającej kandydatów wchodzą przedstawiciele m.in. związków zawodowych danej instytucji, środowisk twórczych oraz ministerstwa kultury. Takie gremium gwarantuje obiektywizm wyboru i wszechstronne spojrzenie na osobę kandydata. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pretendenci przedstawiają swoją koncepcję funkcjonowania danej instytucji- podkreśliła Bartoszewicz.

Dyrektor Bartnikowski zapowiedział, że będzie ubiegał się ponownie o stanowisko szefa Olsztyńskiego Teatru Lalek.

- Pierwsze trzy lata koncentrowałem się na zrozumieniu funkcjonowaniu teatru, a teraz będę mógł się zająć bardziej artystycznymi działaniami. Teatr będzie podejmował w dalszym ciągu realizacje dramaturgii dla dzieci, młodzieży, ale i dla dorosłych. Jesteśmy zainteresowani współczesną dramaturgią polską - wyjaśnił dyrektor Bartnikowski. Zapowiedział, że Olsztyński Teatr Lalek czeka modernizacja, która pozwoli na zwiększenie funkcjonalności placówki.

Historia Olsztyńskiego Teatru Lalek rozpoczyna się w listopadzie 1953 r. Powstaje wtedy Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko - Mazurskiej "Czerwony Kapturek". Przez lata siedzibą był gmach przy placu Bema, a od 1989 roku teatr znalazł miejsce w budynku przy ulicy Głowackiego. Od kilku lat działa w nim Pracownia Polskiej Klasyki, w ramach której młodzi reżyserzy odkrywają na nowo polskie teksty oraz Pracownia Dramatu, w której uczestnicy pracują nad konstrukcją dramaturgiczną tekstu, koncepcją postaci i historii.

Teatr wystawia sztuki także poza siedzibą, m.in. w zakładach karnych oraz w aresztach, dla dzieci osadzonych tam więźniów.