Olsztyn. Konkurs na dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek

Władze Olsztyna zdecydowały, że będzie konkurs na dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek. Obecnemu szefowi miejskiej placówki Andrzejowi Bartnikowskiemu kończy się trzyletnia umowa; zapowiedział, że wystartuje w konkursie.

Jak przypomniała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz, Andrzej Bartnikowski wygrał konkurs w 2015 roku. Podpisał umowę na trzy sezony artystyczne. "Obecnie przygotowujemy konkurs, w którym chcielibyśmy wyłonić dyrektora na kolejne trzy sezony. Ogłoszenie o naborze powinno się ukazać na przełomie maja i czerwca"- dodała.

- Zdecydowaliśmy się na konkurs, ponieważ to najbardziej transparentna forma zatrudniania. W skład komisji oceniającej kandydatów wchodzą przedstawiciele m.in. związków zawodowych danej instytucji, środowisk twórczych oraz ministerstwa kultury. Takie gremium gwarantuje obiektywizm wyboru i wszechstronne spojrzenie na osobę kandydata. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pretendenci przedstawiają swoją koncepcję funkcjonowania danej instytucji- podkreśliła Bartoszewicz.

Dyrektor Bartnikowski zapowiedział, że będzie ubiegał się ponownie o stanowisko szefa Olsztyńskiego Teatru Lalek.

- Pierwsze trzy lata koncentrowałem się na zrozumieniu funkcjonowaniu teatru, a teraz będę mógł się zająć bardziej artystycznymi działaniami. Teatr będzie podejmował w dalszym ciągu realizacje dramaturgii dla dzieci, młodzieży, ale i dla dorosłych. Jesteśmy zainteresowani współczesną dramaturgią polską - wyjaśnił dyrektor Bartnikowski. Zapowiedział, że Olsztyński Teatr Lalek czeka modernizacja, która pozwoli na zwiększenie funkcjonalności placówki.

Historia Olsztyńskiego Teatru Lalek rozpoczyna się w listopadzie 1953 r. Powstaje wtedy Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko - Mazurskiej "Czerwony Kapturek". Przez lata siedzibą był gmach przy placu Bema, a od 1989 roku teatr znalazł miejsce w budynku przy ulicy Głowackiego. Od kilku lat działa w nim Pracownia Polskiej Klasyki, w ramach której młodzi reżyserzy odkrywają na nowo polskie teksty oraz Pracownia Dramatu, w której uczestnicy pracują nad konstrukcją dramaturgiczną tekstu, koncepcją postaci i historii.

Teatr wystawia sztuki także poza siedzibą, m.in. w zakładach karnych oraz w aresztach, dla dzieci osadzonych tam więźniów.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego