powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Premiera Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Agnieszka Jakimiak - dramatopisarka, eseistka i reżyserka przygotowuje dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur spektakl "Gala '68. Wolność to luksus". Jego bohaterami będą buntownicy sprzed pół wieku.

- Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń roku 1968 zasługuje na galę, przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu. Rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu. Najwyższy czas, żeby zapomniane protagonistki i protagoniści artystycznych i politycznych przełomów sprzed półwiecza otrzymali własną galę, na miarę największych filmowych ceremonii - przekonuje Agnieszka Jakimiak, która nie tylko reżyseruje spektakl, ale też we współpracy z Mateuszem Atmanem współtworzy jego tekst. Za oprawę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada Łukasz Jędrzejczak - artysta dźwiękowy, związany na co dzień z kolektywem Milieu L'Acephale i zespołami T'ien Lai czy Alameda 5. Sama Jakimiak zasłynęła współpracą m.in. z Weroniką Szczawińską ("Geniusz w golfie", "Klęski w dziejach miasta"), Oliverem Frljiciem ("Nie-Boska komedia. Szczątki", "Klątwa") i Anją Sušą ("Krew na kocim gardle"). Ostatnio wyreżyserowała spektakl "Strach zżerać duszę" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Przedstawienie powstaje w kooperacji z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W roli uczestników nietypowej gali rozdania najważniejszych nagród filmowych wystąpią: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Beata Kolak, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski.

- Wspólnie sprawdzimy, czy przekorne działania francuskich sytuacjonistów, bojkot Festiwalu w Cannes w 1968 roku, studenckie protesty, feministyczne walki i pracownicze inicjatywy poszły na marne. A może zostały przejęte i wchłonięte przez inny spektakl, napędzany przez konsumpcję i obietnicę blichtru, przez komodyfikację buntu i chęć odebrania mu wywrotowej mocy? - podkreśla reżyserka.

Zespół rozpoczął już próby. Premierę zaplanowano na 11 września. Kolejnego dnia odbędzie się pokaz popremierowy.

Spektakl "Gala '68. Wolność to luksus" jest częścią Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 7-16 września i jest jedną z kilku propozycji sekcji teatralnej wydarzenia kuratorowanej przez Agnieszkę Zawadowską. Festiwal odwołuje się do wielokulturowych tradycji Łodzi - miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości oraz do jej współczesnej otwartości. Hasłem tegorocznej edycji jest Kultura buntu, rozumiana jako wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata, wyrażanej przez różne formy działalności artystycznej. Program festiwalu obejmuje również propozycje muzyczne, edukacyjne oraz działania w przestrzeni miejskiej. Jego szczegóły mają zostać ogłoszone pod koniec czerwca.

***

REALIZACJA:

Reżyseria, dramaturgia i tekst: Agnieszka Jakimiak

Koncept, scenografia, dramaturgia i tekst: Mateusz Atman

Muzyka i oprawa dźwiękowa: Łukasz Jędrzejczak

Choreografia: Jan Sobolewski

Kostiumy: Julia Porańska

OBSADA:

Monika Buchowiec

Kamila Salwerowicz

Sławomir Sulej

Beata Kolak

Konrad Michalak

Przemysław Dąbrowski

Na zdjęciu: próba spektaklu.