powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Scena Równoległa: "Wolny Kurdystan"

W najbliższą środę, 16 maja Teatr Kana zaprasza na spektakl Marcina Brzozowskiego "Wolny Kurdystan", pokazywany w ramach projektu SCENA RÓWNOLEGŁA. Premiera spektaklu odbyła w 2016 roku w ramach przeglądu zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK.

SCENA RÓWNOLEGŁA: "Wolny Kurdystan"

spektakl Marcina Brzozowskiego

koncepcja i realizacja: Marcin Brzozowski / Kacper Majewski

.

"Rok 2016 to mój rok kurdyjski. W maju tego roku, po latach czekania na bezpieczny moment i długim procesie przygotowań znalazłem się w Kurdystanie. Stało się to dzięki wsparciu mieszkających w Łodzi Kurdów, Sihada i Ariana Khalil, którzy zorganizowali mój pobyt i ochronę na miejscu. Dokumentacja wyprawy miała posłużyć jako materiał dla stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego, przywołującego drogę Kurdystanu irackiego do niepodległości. Wideo zrobione przeze mnie amatorską kamerą to w sumie ponad 10 godzin filmu. Siła rażenia większości tych nagrań i montażowa klęska urodzaju kazały zapomnieć o planowanej teatralizacji i oddać pole gry Kurdom. W efekcie powstaje wideorelacja pokazująca życie mieszkańców irackiego Kurdystanu w przeddzień niepodległości, z elementami - nie bójmy się tego sformułowania - tragifarsy heroicznej w moim wykonaniu". (Marcin Brzozowski)

Projekt Scena Równoległa zakłada prezentację artystów różnych dziedzin sztuki: aktorów, tancerzy, muzyków, performerów, zespoły zawodowe i alternatywne, doświadczone i poszukujące dopiero własnego języka podstawowym kryterium jest tutaj, obok interesującej, niekonwencjonalnej i zaskakującej formy, otwartość na eksperyment, gotowość do zmierzenia się z przyzwyczajeniami, bardziej stawianie pytań niż dawanie gotowych odpowiedzi. Spotkanie z artystami jest dla nas okazją do poznania ich sposobu myślenia i metod pracy, rozmowy o kierunkach poszukiwań, podejmowanych tematach, wyborach, wartościach.

BILETY ONLINE: www.kana.art.pl