powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa.Otwarto wystawę "Kowalski w Dramatycznym (1936-2017)"

- Ta wystawa jest hołdem dla Władysława Kowalskiego, aktora niesamowitej mądrości i dobroci - powiedział PAP dyr. Teatru Dramatycznego Tadeusz Słobodzianek. W piątek otwarto wystawę pt. "Kowalski w Dramatycznym (1936-2017)", na której zaprezentowano zapis fotograficzny ról cenionego aktora.

Dyrektor Teatru Dramatycznego Tadeusz Słobodzianek powiedział PAP, że wystawa poświęcona jest "wybitnemu aktorowi, jednemu z największych aktorów powojennej Polski, który przez ostatnie lata związany był z Teatrem Dramatycznym".

- Tu grał do swoich ostatnich dni. Miałem zaszczyt być wówczas dyrektorem tego teatru. Władysław Kowalski nieustannie w mojej pamięci pozostaje jako człowiek, który mimo wielkiego bólu, wielkiej choroby, z którą zmagał się od lat, grał w teatrze. Mówił, że ta adrenalina, którą daje teatr pomaga mu choć na chwilę przezwyciężyć ból - mówił Słobodzianek.

Podkreślił, że Kowalski był człowiekiem "niesamowitej mądrości i dobroci, był uczestnikiem najważniejszych rzeczy w polskim teatrze". - Rozmawialiśmy z nim na tematy, które były związane z życiem, sztuka i dodawał otuchy w najbardziej newralgicznych i trudnych momentach. Jestem bardzo wdzięczny za to. Ta wystawa jest skromnym hołdem teatru dla niego - dodał dyrektor teatru.

Jedna z kuratorek wystawy Agnieszka Górnicka wyjaśniła, że zdjęcia autorstwa m.in. Krzysztofa Bielińskiego i Daniela Rudzkiego pochodzą z Instytutu Teatralnego - najstarsze z nich powstało w 1994 r., a najnowsze w 2016 r.

Władysław Kowalski (ur. 24 lutego 1936 r. w Żurawcach - zm. 29 października 2017 r. w Warszawie) był cenionym aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Występował też w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

W 1959 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jeszcze w ich trakcie zagrał swój pierwszy epizod w filmie "Kanał" Andrzeja Wajdy. W 1959 r. zadebiutował rolą Chucha w "Kapeluszu pełnym deszczu" Gazzo w reż. Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w którym występował do 1960 r.

Po przenosinach do Warszawy był członkiem zespołów: Ateneum (1960-74) i Powszechnego (1974-2005). Od 2005 r. był związany z Teatrem Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie, w którym zagrał w 2005 r. m.in. Ojca w "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie" wg Zelenki w reż. Agnieszki Glińskiej i Hartwiga w "Kobiecie z morza" Sontag (na podstawie dramatu Ibsena) w reż. sławnego Amerykanina Roberta Wilsona. Występował też w spektaklach Pawła Miśkiewicza, Grzegorza Chrapkiewicza, Tomasza Cyza i Małgorzaty Bogajewskiej.

Wcześniej na tej scenie wystąpił m.in. w inscenizacjach Krystiana Lupy: "Wymazywanie" (2001), "Niedokończony utwór na aktora" (2004), "Sztuka hiszpańska"(2004).

W 1984 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę Brązowe Lwy Gdańskie dla najlepszego aktora za rolę Jakuba Rosenberga w filmie "Kartka z podróży" w reż. Waldemara Dzikiego.

Redakcja miesięcznika "Teatr" przyznała mu Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 1994/95. Laur odebrał za rolę Podkolesina w "Ożenku" Gogola w reż. Andrzeja Domalika w Teatrze Powszechnym im. Z. Huebnera w Warszawie.

Zdobywał liczne nagrody m.in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

W 2001 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".

Historia Teatru Dramatycznego sięga 1949 r., kiedy to powstał zespół teatralny Domu Wojska Polskiego. W 1955 r zespół otrzymał siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - a w 1957 r. otrzymał oficjalną nazwę Teatr Dramatyczny.

W latach 70. XX w. dyrektorem Teatru był Gustaw Holoubek (do 1982 r.), a scena zyskała rangę jednej z najważniejszych w Polsce. W sezonie 1987/88 prezydent Warszawy powołał na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Dramatycznego Zbigniewa Zapasiewicza. Za jego kadencji na tej scenie reżyserują i występują m.in. Maciej Prus, Tadeusz Łomnicki, Ryszarda Hanin, Andrzej Blumenfeld.

W 1990 r., w wyniku konfliktu w zespole, Zapasiewicz zrezygnował z dyrekcji. Na jego miejsce powołano Macieja Prusa. W latach 1993-2007 dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego był Piotr Cieślak.

Od 2012 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym jest dramatopisarz i reżyser Tadeusz Słobodzianek.