powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera opery "Ognisty anioł" w Teatrze Wielkim

Premiera opery "Ognisty anioł" Sergiusza Prokofiewa w reżyserii Mariusza Trelińskiego odbędzie się w niedzielę w stołecznym Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Artyści - z Ausrine Stundyte na czele - wystąpią pod batutą Kazushi Ono.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, kompozytor ukończył operę w 1927 r., jednak premiera dzieła odbyła się po jego śmierci w Wenecji w 1955 r. Prokofiew jest nie tylko autorem muzyki, ale również libretta, które stworzył na podstawie powieści pt."Ognisty anioł" autorstwa rosyjskiego symbolisty Walerego Briusowa. Historia opowiada o namiętnościach i szaleństwie Renaty - kobiety, która w dzieciństwie spotkała anioła. W dorosłym życiu usiłuje go odnaleźć w kolejnych mężczyznach.

Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski powiedział PAP o "Ognistym aniele", że jest to "niezwykłe dzieło, nieznane w Polsce (...) opera bardzo osadzona w relacjach psychologicznych charakterystycznych dla literatury i muzyki rosyjskiej. Pomieszanie sarkazmu, demonizmu. Jest to rodzaj czarnej opowieści o demonach, które czasem potrafią zawładnąć naturą ludzką i kreują świat zła" - powiedział.

- Mariusz, który jest człowiekiem kina nieustannie wchodzi do świata opery i to jest coś co daje w rezultacie jego świeże spojrzenie na tę materię - dodał Dąbrowski.

Opera będzie wystawiona w Warszawie po raz pierwszy.

Podczas premiery soliści z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego Opery - Narodowej wystąpią pod kierownictwem dyrektora muzycznego Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Orquestra Simfonica de Barcelona i Nacional de Catalunya, Kazushi Ono. W czasie pozostałych przedstawień muzykami zadyryguje Bassem Akiki.

Główną partię na sopran dramatyczny wykonuje Ausrine Stundyte, która rolę Renaty wykonywała wcześniej w Operach w Zurychu, Monachium i Lionie. W przedstawieniu wystąpią również m.in. w roli Ruprechta Scott Hendricks, jako Agrippa von Nettesheim oraz Mefistofeles - Andrei Popov; wróżkę i matkę przełożoną zagra Agnieszka Rehlis, Krzysztof Bączyk wystąpi jako inkwizytor i Faust.

Scenografię wykonał Boris Kudlicka, a kostiumy Kaspar Glarner. Za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Tomasz Jan Wygoda. Charakteryzację wykonał Waldemar Pokromski. Felice Ross zajmował się reżyserią świateł. Projekcje wideo wykonał Bartek Macias. Chór przygotował Mirosław Janowski.

Kolejne spektakle odbędą się 15, 17, 20 i 22 maja.