powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. W czerwcu trzydniowy Maraton Modrzejewskiej

Sześć legnickich tytułów na trzech scenach w trzy dni plus dyskusja panelowa w teatralnej Caffe Modjeska "Teatr 2018 - misja czy wizja?". Taki będzie legnicki maraton teatralny, który odbędzie się w dniach 8-10 czerwca.

Program? Od kameralnego monodramu "Maraton/Tren" po wielkoobsadowe widowisko jakim będzie wznowiony po dziewięciu latach "Hamlet, książę Danii".

- Teatralne maratony wpisały się już w nasz legnicki obyczaj. Chcemy, by - co pewien czas - nasz widz miał okazję do bezpośredniej konfrontacji z różnymi naszymi produkcjami i odmiennymi teatralnymi stylistykami. Aby zobaczył także nasze możliwości techniczne i mobilność teatru, bo nie każdy zespół byłby w stanie podjąć się takiego wyzwania. Przy okazji stwarzamy okazję dla teatralnych krytyków i recenzentów, by w krótkim czasie mieli okazję do obejrzenia naszych przedstawień - tak ideę teatralnego maratonu objaśnia szef legnickiej sceny Jacek Głomb (na zdjęciu).

Program Maratonu Modrzejewskiej:

Piątek, 8 czerwca, godz. 19.00, Scena Gadzickiego

"Krzywicka/Krew" Julii Holewińskiej w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Historia Polski w XX wieku widziana oczami kobiet. Sześć dramatycznych opowieści, sześć odmiennych losów, sześć indywidualnych perspektyw, które łączą się w jeden kobiecy głos, chwilami pełen bólu, chwilami nieodpartego humoru. Feministyczny manifest i osobista skarga, historyczna relacja i rodzinna gawęda. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł)

Sobota, 9 czerwca, godz. 12.00, Scena na Strychu

"Maraton/Tren" Pawła Palcata w autorskiej reżyserii i wykonaniu. Monodram, który znosi różnicę pomiędzy sceniczną kreacją a prywatnym wyznaniem, ukazując życie autora po śmierci matki, pokonywane niczym bieg maratoński. Przekraczając granice teatru, aktor zaprasza widzów do uczestnictwa w najgłębiej osobistym obrządku, łączącym cierpienie, gniew, żałobę i poszukiwanie nowej drogi. Bilet 25 zł

Sobota, 9 czerwca, godz. 15.00, Scena Gadzickiego

"Biesy" wg Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Jacka Głomba. Intryga polityczno-obyczajowa doprowadza życie prowincjonalnej mieściny do całkowitej destrukcji. W imię niesprecyzowanych szlachetnych celów i budowy "lepszego świata" bohaterowie zabijają niewinnego człowieka, demaskując mizerię swojej moralnej konstrukcji i podatność na cyniczną manipulację. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł)

Sobota, 9 czerwca, godz. 20.00, Scena na Nowym Świecie

"Wierna wataha" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PIK) w autorskiej reżyserii. Mocny, pełen emocji spektakl na niełatwe czasy z motywem fundamentalizmu religijnego i obyczajowego. Połączenie religijnej przypowieści z emocjonalną historią rodzinną w atmosferze przenikniętej muzyką i bogactwem sfery plastycznej. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł)

Niedziela, 10 czerwca, godz. 12.00, Caffe Modjeska

"Teatr 2018 - misja czy wizja?" - dyskusja panelowa. Uczestnicy: Agata Duda-Gracz, Paweł Łysak i Jacek Głomb. Panel poprowadzi prof. Dariusz Kosiński. Wstęp wolny.

Niedziela, 10 czerwca, godz. 15.00, Scena na Nowym Świecie

"Hamlet, książę Danii" wg Williama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Kopki i inscenizacji Jacka Głomba. Dynamika, emocje, ogień, walka na miecze, iskry rozpryskujące się wokoło. Pełna ekspresji muzyka Kormoranów grana na żywo. Powrót do inscenizacji, która stanowiła bardzo ważny etap w rozwoju legnickiej sceny. Elsynor w surowej i zdegradowanej przestrzeni ponownie unaoczni widzom duchową nędzę gnijącego królestwa Danii. Bilet 35 zł (ulgowy 28 zł)

Niedziela, 10 czerwca, godz. 19.00, Scena Gadzickiego

"Iliada. Wojna" wg Alessandra Baricco w reżyserii Łukasza Kosa. Wojna trojańska, pomnik wojny i jeden z mitów założycielskich kultury europejskiej, w wersji przepojonej pacyfizmem odarta z baśniowej metafizyki. W serii natchnionych aktorskich solówek, z wstawkami wykorzystującymi techniczne możliwości multimediów, legenda o wojnie z jej perwersyjnie ekstatycznym, choć złudnym urokiem napędzanym testosteronem, rojeniami o sławie, dumie i honorze, tonie w rozpaczy, krwi i błocie. Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł).

Widzowie, którzy zechcą obejrzeć więcej niż jeden spektakl będą mogli wykupić karnety ze zniżką. Karnet na 2 tytuły za 50 zł, natomiast na każdy kolejny spektakl w zestawie karnet droższy o 10 zł. Według tej formuły jednoosobowy karnet na wszystkie 6 spektakli kosztował będzie zaledwie 90 zł.

Oryginalną formułą promocji Maratonu Modrzejewskiej będzie "Teatrlon: biegnij z Modrzejewską!", który wystartuje w sobotę, 26 maja o godz. 15.00 w legnickim Parku Miejskim.

"Każdy maraton, również ten teatralny, wymaga przygotowania. W ramach treningu przed czerwcową prezentacją naszych spektakli wszystkich miłośników teatru oraz amatorów ruchu na wolnym powietrzu zapraszamy do udziału w biegowej zabawie. Każdy może zmierzyć się z pełnym teatralnych niespodzianek dystansem 4,2 km, wytyczonym w labiryncie alejek legnickiego parku. I każdy, kto odważy się pokonać ów dystans i przekroczy linię mety, może liczyć na atrakcyjne teatralne upominki" - zachęcają organizatorzy. Wśród upominków będą m.in. bilety na wybrane spektakle Maratonu Modrzejewskiej.