powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Kana dla seniorów

Już w najbliższy czwartek Kana rozpoczyna rozpoczniemy długi kulturalny weekend a podczas niego m.in. spotkanie dotyczące wyjątkowego tematu: pamięci i pracy teatralnej z seniorami: "Nic osobistego", które poprowadzi Weronika Fibich.

Tego samego dnia przypomnimy szczecinianom intymną wideogawędę Janka Turkowskiego, która ostatnio została przyjęta z ogromnym aplauzem w Warszawie i Nowym Jorku (zachęcam do lektury recenzji w New York Timesie).

Stricte teatralnie będzie można spędzić czas na spektaklach "Projekt: Matka" i "Projekt: Ojciec". Przygotowaliśmy specjalną ofertę "Matka+Ojciec", która - przy zakupie biletu na oba spektakle - pozwala zaoszczędzić 20 zł (bilet kosztuje 20, a nie 30 zł, zatem pakiet można kupić za 40 zł, zamiast 60).

Mamy także sobotnią relaksującą propozycję - ucztę także dla ciała: Czili Wege w Piwnicy, w ramach której nie tylko wspólny stół, ale także warsztaty wegańskich kosmetyków i pokaz filmu.

***

"Nic osobistego"

spotkanie wokół tematu pamięci. Rzecz o doświadczeniu pracy teatralnej z seniorami

realizowane w ramach działań Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szczecinie

prowadzenie: Weronika Fibich

materiał filmowy: Adam Ptaszyński

Projekt "Nic osobistego" zakładał pracę w temacie fenomenu pamięci. Stworzyliśmy opowieść o mechanizmie przypominania i zapominania. "Inny teatr" w swojej metodzie polegał na pracy dokumentalisty, reportera. Najpierw ustalaliśmy pytania, próbowaliśmy na nie odpowiadać. Zbieraliśmy wszelkiego rodzaju nośniki pamięci: zdjęcia, płyty, zegarki, buty. Odczytywaliśmy, co w nich osobistego zostało zapisane. Z fragmentów, strzępów wspomnień budowaliśmy na scenie scenariusz. Zależało nam, aby forma sceniczna tej opowieści była zbliżona do przebiegu samego procesu wspominania. Żeby była otwarta na widza, na jego własne przypominanie. Grupa seniorów: Lidka, Ania, Bożena, Danusia, Halinka, Iza, Hania, Rysiek i Zygmunt to doskonała ekipa ludzi, która zechciała podzielić się swoimi wspomnieniami. Każde było ciekawe i ważne. Wszystkie zachowaliśmy dla siebie. Tylko niektóre i we fragmentach udostępniliśmy innym/widzom akcji teatralnej. Bardzo osobistej. "Beze mnie świat trwa zawsze chwilę" to tytuł naszej opowieści o zjawisku "pamiętania".

***

"Margarete"

wideogawęda

W czerwcu 2008 roku, w przypadkowy sposób Janek Turkowski wszedł w posiadanie prywatnych filmów mieszkanki przygranicznego regionu Niemiec. Pokaz składa się z projekcji filmów z rzutnika multimedialnego i projektora 8mm. Janek opowiada też historię związaną z ich znalezieniem. Prawie nieznany w mainstreamowym nurcie performatywnym w Polsce projekt zdążył odwiedzić już jedne z najważniejszych festiwali w Europie (m.in. Dublin Theatre Festival, Noorderzorn w Groningen, Bastard w Trondheim) oraz wiele ośrodków teatralnych w Belgii i Niemiec. Ostatnio zachwycał w Nowym Jorku.