Opole. Ministerialne wsparcie finansowe

Ministerstwo Kultury rozdzieliło już część dotacji w konkursach na wydarzenia kulturalne. Wielkim wygranym w tym roku jest Muzeum Wsi Opolskiej. Nie dla wszystkich pieniędzy wystarczyło

«Muzeum Wsi Opolskiej otrzymało dofinansowanie czterech projektów o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Pierwszy dotyczy przygotowania wystawy poświęconej fotografikowi Fryderykowi Kremserowi (blisko 50 tys. zł), drugi to organizacja wojewódzkiego konkursu plastyki obrzędowej (20 tys. zł), trzeci to zakup rzeźbionego ołtarza w formie tryptyku, wsparty kwotą 195 tys. zł.

- To dzieło Stanisława Majewskiego, nieżyjącego już rzeźbiarza i twórcy ludowego, który mieszkał w Sternalicach pod Olesnem. Jego twórczość jest bardzo wysoko ceniona - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor MWO. - To duża kompozycja, mająca trzy metry wysokości i cztery metry szerokości. Ma świetne detale i jakość wykonania. Cieszymy się, że udało się pozyskać wsparcie finansowe na zakup tego eksponatu. To będzie baza do stworzenia całej nowej ekspozycji - zapowiada.

Czwartym projektem MWO, który otrzymał ministerialne wsparcie, jest remont drewnianego zabytkowego spichlerza. To zadanie rozłożone na dwa lata, warte w sumie 150 tys. zł. - W tym roku mamy udane żniwa - cieszy się Jarosław Gałęza.

Wypadły inne projekty

Dofinansowanie dla trzech inicjatyw otrzymało też Towarzystwo Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera. Pozyskało wsparcie XII Śląskiego Lata Muzycznego w wysokości 50 tys. zł i 37,5 tys. zł na organizację 29. Kursu Muzycznego. "Pod kreską" na liście rankingowej znalazła się natomiast propozycja TMKM w naborze na zamówienia kompozytorskie.

Zadowoleni mogą też być w Teatrze im. Jana Kochanowskiego, który otrzymał 145 tys. zł na zakup wyposażenia teatru oraz łącznie około 120 tys. zł na dwa projekty związane z organizacją wydarzeń dla młodzieży oraz edukacją kulturalną.

Mieszane uczucia mogą natomiast mieć w Muzeum Polskiej Piosenki. Z jednej strony jednostka zdobyła 83 tys. zł na patriotyczny projekt "Nuty dla Ojczyzny 2.0", z drugiej strony "pod kreską" znalazły się inne inicjatywy MPP: zakup mobilnej infrastruktury oraz interdyscyplinarne wakacyjne zajęcia poświęcone Wojciechowi Młynarskiemu.

Ministerialne wsparcie otrzymały też m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna (40 tys. zł na modernizację systemu informatycznego), diecezja opolska (remont Muzeum Diecezjalnego za 150 tys. zł oraz wystawa na 100-lecie Niepodległości Polski za 26,5 tys. zł), Filharmonia Opolska (140 tys. zł na podniesienie standardu technicznego), Opolski Teatr Lalki i Aktora (projekt "Teatr - Poczuj TO!" ze wsparciem w wysokości 62 tys. zł) oraz Bursa Szkół Artystycznych (150 tys. zł na wykonanie windy zewnętrznej).

To nie koniec szans

Resort kultury nie był tak hojny dla wniosków o wsparcie ochrony zabytków. Pieniędzy nie otrzymał żaden z opolskich kościołów, w tym katedra. WBP nie przyznano pieniędzy na remont elewacji, daszku i schodów pałacyku biblioteki przy ul. Piastowskiej 20.

Na liście inicjatyw, które nie otrzymały centralnego wsparcia, znalazły się też 27. Drum Fest, Nokta Festival organizowany przez Noiz Fundation, wystawa "Canti Espositi" w Galerii Sztuki Współczesnej, a także dwie propozycje Stowarzyszenia Opolskie Lamy: 16. festiwal filmowy oraz projekt "Przystanek Twórczość Vol. 3". Projekty GSW oraz Opolskich Lam znalazły się tuż "pod kreską".

- Dlatego my nie załamujemy rąk - mówi Rafał Mościcki, prezes Opolskich Lam. - W przeszłości też po ogłoszeniu pierwszych wyników naborów nie mieliśmy dofinansowania. Ale odwoływaliśmy się i ostatecznie otrzymywaliśmy wsparcie. Dość powiedzieć, że w tym roku jesteśmy bliżej "kreski" niż przed rokiem, a wtedy nasz festiwal otrzymał dofinansowanie - argumentuje.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego