powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Operowo-baletowa "Demeter" w Filharmonii Krakowskiej

13 maja w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się prawykonania nowego utworu operowo-baletowego "Demeter" Stanisława Rzepiela.

Imię greckiej bogini płodności i urodzaju jest zarazem nazwą niepowtarzalnego przedsięwzięcia, które będzie miało miejsce 13 V 2018 r. o godzinie 18:00 w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego.

Tego dnia odbędzie się światowa premiera widowiska z pogranicza gatunków, zakrawającego o operę, kantatę, balet i teatr tańca. Utwór nosi tytułem - "-Demeter" - został skomponowany przez Stanisława Rzepielę, krakowskiego kompozytora i dyrygenta.

Przedsięwzięcie powstaje we współpracy z młodymi, artystami, pracującymi na arenie międzynarodowej: Anną Zwiefką - reżyserem, specjalizującą się w gatunku operowym, Kamilą Sudoł - scenografką i autorką projektu kostiumów oraz Angelo Egarese - choreografem.

W wyniku zderzenia tych czterech osobowości twórczych, powstający spektakl będzie stanowił swego rodzaju pomost, między teraźniejszością i antycznym światem greckich bóstw, będącym źródłem naszej współczesnej kultury europejskiej.

Poetycki zapis mitu o Demeter, Persefonie i Hadesie, będący dziełem Homera, twórcy Iliady i Odysei, stanowił punktu wyjścia dla jego twórczej interpretacji - zarówno muzycznej jak i scenicznej. Dzięki etnicznym instrumentom, dużej obsadzie wykonawczej, bezpośrednim wykorzystaniu oryginalnego tekstu oraz niezwykłej scenografii, intrygującym kostiumom i nade wszystko ekspresyjnej choreografii, widzowie będą mieli możliwość wejść w sam środek przejmującej opowieści o bogini urodzaju. Interpretacja twórców ma z jednej strony podkreślić ponadczasowość mitu i jego tradycję w kulturze, a z drugiej odczytać go w naszych, współczesnych czasach, zwracając uwagę na jego niepokojącą - choć nie bezpośrednio rozumianą aktualność w XXI w.

W skład ponad 70-osobowej obsady wykonawczej wchodzą znani artyści i zespoły artystyczne zarówno z Polski jak i spoza jej granic: Kinesis Contemporary Dance Company z Florencji w skłądzie: Eleonora Chiaramonti, Francesca del Toro i Federica Taffoni, Orkiestra Symfoniczna Krakowskiej Akademii Muzycznej, Zespół Wokalny Przestrzeń Głosu oraz wykonawcy partii solowych - wokaliści: Olga Demeter, Wiktoria Zawistowska, Piotr Kalina oraz aktorzy: Tomasz Schimscheiner i Aleksander Kopański - całość pod dyrekcją kompozytora.

**

"DEMETER"

PRAWYKONANIE 13.05.2018

*

REALIZATORZY:

KOMPOZYTOR: Stanisław Rzepiela

REŻYSRIA: Anna Zwiefka

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Kamila Sudoł, Beata Siwulska

CHOREOGRAFIA: Angelo Egarese

ASYSTENT CHOREOGRAFA: Francesca Roini

*

WYKONAWCY

WOKALIŚCI:

DEMETER: Olga Demeter

PERSEFONA: Wiktoria Zawistowska

HADES: Piotr Kalina

*

AKTORZY:

HELIOS i HERMES: Tomasz Schimscheiner i Aleksander Kopański

*

TANCERZE:

DEMETER: Eleonora Chiaramonti

PERSEFONA: Francesca del Toro

HADES: Federica Taffoni