powiększwersja do drukupoleć znajomemu
Zobacz film

Kraj. "Kopciuszek" z MET kończy sezon "Na żywo w kinach"

Sezon 2017-18 transmisji z The Metropolitan Opera zakończy 28 kwietnia "Kopciuszek" Jules'a Masseneta. Gwiazdą tego przedstawienia będzie amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato.

Poetycka opowieść o biednej dziewczynie zyskała w inscenizacji Laurenta Pelly fantazyjną oprawę scenograficzną i została przeniesiona do świata książek dla dzieci. Gwiazdą tego przedstawienia będzie amerykańska mezzosopranistka Joyce DiDonato.

Wystąpią również: Alice Coote jako Książę z Bajki, Stephanie Blythe jako zła macocha i Laurent Naouri jako ojciec Kopciuszka. Wróżką będzie Kathleen Kim. Dyryguje Bertrand de Billy.

Zakończenie obecnego sezonu pokazów na żywo nie oznacza rozstania

z nowojorską sceną aż do października. Zanim rozpocznie się kolejny sezon (2018-19), widzów na całym świecie czekają tradycyjnie już letnio-jesienne powtórki najbardziej wartościowych spektakli Met z minionych lat.

W tym roku do czterech oper dołączyła propozycja wyjątkowa: to film dokumentalny "Dom, w którym mieszka opera", opowiadający o budowie obecnej siedziby Met przez pryzmat wspomnień artystów, architektów

i polityków, którzy kształtowali życie kulturalne i społeczne Nowego Jorku w latach 50. i 60. XX wieku. Wśród wielkich postaci w filmie pojawia się m.in. słynna sopranistka Leontyne Price, która zaśpiewała w "Antoniuszu i Kleopatrze" Samuela Barbera na otwarcie nowej Met w 1966 roku.

Dwie letnio-jesienne powtórki Met postanowiła poświęcić pamięci zmarłego niedawno barytona Dmitrija Hvorostovsky'ego. W repertuarze pojawi się "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego (2007) oraz "Trubadur" Giuseppe Verdiego (2015) z jego udziałem.

W okresie od czerwca do września na wielki ekran zawitają też "Turandot" Giacoma Pucciniego" z Niną Stemme oraz "Madame Butterfly" tego samego kompozytora z Kristine Opolais. Oba spektakle pochodzą z 2016 roku.

*

THE METROPOLITAN OPERA: LIVE IN HD

"Kopciuszek" Jules'a Masseneta | Prowadzenie podczas transmisji: Ailyn Pérez

Ktoś policzył, że istnieje około 700 wersji historii o dziewczynie-sierocie gnębionej przez macochę i złe siostry. Do najpopularniejszych na gruncie europejskim należy oczywiście baśń Charles'a Perraulta z tomu "Bajki Babci Gąski". Na jej podstawie powstały późniejsze opracowania wątku dla dzieci, baletowy "Kopciuszek" do muzyki Prokofiewa oraz opery, m.in. Rossiniego i Jules'a Masseneta. To ostatnie dzieło miało swoją prapremierę w 1899 roku w Opéra Comique w Paryżu, odnosząc ogromny sukces. Była grana ponad 50 razy tylko w pierwszym sezonie prezentacji. W tytułowej roli w transmitowanym spektaklu usłyszymy Joyce DiDonato, która zasłynęła jako wykonawczyni partii Kopciuszka także w wersji Rossiniego i którą mogliśmy podziwiać w cyklu "The Met: Live in HD" również m.in. jako Elenę w "Pani jeziora" i Adalgisę w "Normie".

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 15 minut (w tym 1 przerwa).

Przedstawienie w języku oryginału (francuskim) z polskimi napisami.

GWIAZDY KOPCIUSZKA

Joyce DiDonato Kathleen Kim Alice Coote

Stephanie Blythe Laurent Naouri Bertrand de Billy

GŁOSY AMERYKAŃSKIEJ PRASY:

"Wspaniały spektakl. (...) [Joyce DiDonato] jest zaangażowana jako aktorka i mądra w swojej muzykalności. (...) Jako niegodziwa macocha (...) [Stephanie Blythe] śpiewa głosem ogromnym i bogatym. (...) [Kathleen Kim] wspina się leniwo na wyżyny jako Wróżka, matka chrzestna Kopciuszka. (...) Bertrand de Billy przepięknie prowadzi orkiestrę. (...) [Inscenizacja Laurenta Pelly] jest odważnie stylizowana: elegancka, ale żartobliwa; prosta, ale z nutą ekstrawagancji". - New York Times

"Całkowicie zachwycająca opowieść o Kopciuszku. (...) Od pierwszej nuty DiDonato śpiewała, oczarowując publiczność: nie była tylko mezzosopranem w jakiejś operze, ale istotą ludzką, od której zdawał się zależeć los wszechświata. (...) [Stephanie Blythe] kradnie poszczególne sceny jako zła macocha. (...) Muzycznie to wspaniałe podsumowanie tego, co Met zrobiła przez cały sezon. (...) To po prostu trzeba zobaczyć". - New York Observer

**

Lista miejsc w Polsce, gdzie można oglądać transmisje

z The Metropolitan Opera:

1. Białystok Opera i Filharmonia Podlaska

2. Bydgoszcz Multikino

3. Czechowice-Dziedzice kino Świt

4. Częstochowa kino Iluzja

5. Dąbrowa Tarnowska kino Sokół

6. Elbląg kino Światowid

7. Ełk Ełckie Centrum Kultury

8. Gdańsk Multikino

9. Gdynia Multikino

10. Gliwice kino Amok

11. Katowice kino Kosmos

12. Kielce Filharmonia Świętokrzyska

13. Konin kino Centrum

14. Kraków kino Kijów.Centrum

15. Lublin (1) Teatr Stary

16. Lublin (2) Multikino

17. Łódź Filharmonia Łódzka

18. Nowa Sól kino Europa

19. Olsztyn Multikino

20. Poznań (1) Centrum Kultury "Zamek"

21. Poznań (2) Multikino Malta

22. Przemyśl kino Centrum

23. Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej

24. Rzeszów kino Zorza

25. Stargard Stargardzkie Centrum Kultury

26. Szczecin Multikino

27. Szczecinek kino Wolność

28. Tczew Centrum Kultury i Sztuki

29. Wadowice kino Centrum

30. Warszawa (1) Teatr Studio

31. Warszawa (2) kino Praha

32. Warszawa (3) Multikino Złote Tarasy

33. Warszawa (4) Multikino Ursynów

34. Włocławek Multikino

35. Wrocław kino Nowe Horyzonty

36. Zamość Centrum Kultury Filmowej "Stylowy"