powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Ponad 7 mln zł na remont siedziby Muzeum Kinematografii

Stworzenie nowych przestrzeni wystawienniczych, a także remont zabytkowego Pałacu Karola Scheiblera i przystosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych - to główne cele projektu, który realizowany będzie w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na modernizację przeznaczono 7,5 mln zł.

- Dzięki środkom UE piękny Pałac Karola Scheiblera, w którym mieści się Muzeum Kinematografii i w którym nakręcono ponad 30 filmów oraz spektakli telewizyjnych, zostanie odrestaurowany - m.in. odtworzona zostanie klatka schodowa, powstaną powierzchnie wystawiennicze na poddaszu, odpowiednio wyeksponowany zostanie zabytkowy, unikatowy fotoplastykon. Łączny koszt inwestycji to 7,5 mln zł, z czego 2,4 mln pochodzi z budżetu miasta, a reszta to środki UE"- podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w czwartek na konferencji prasowej.

Projekt, który ma na celu "zwiększenie dostępności do dorobku kinematografii polskiej", realizowany będzie w liczącym ponad 160 lat Pałacu Karola Scheiblera.

- Zanim dojdziemy do naszego finalnego celu - przygotowania nowej ekspozycji stałej poświęconej historii Łodzi filmowej, musimy zadbać o infrastrukturę. Będziemy wzmacniać stropy, osuszać budynek, zbudujemy - za zgodą konserwatora zabytków - zupełnie nową klatkę schodową z windą. Dzięki niej osoby niepełnosprawne będą mogły dostać się do muzeum, którego obecne klatki schodowe są wąskie i strome - poinformowała dyrektorka Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska.

Po remoncie zmieni się układ sal wystawienniczych w Pałacu, jednak w pierwszej kolejności modernizacja obejmie wszystkie instalacje budynku. Jak dodała Bomanowska, w ramach projektu możliwy będzie także zakup urządzeń wystawienniczych.

- Funduszy nie wystarczy na stworzenie nowej ekspozycji stałej, która ma być otwarta w roku 2020 - będziemy zdobywać na nią pieniądze z innych źródeł - zaznaczyła.

Prace budowlane w Pałacu Scheiblera mają rozpocząć się za ok. 2 miesiące i zakończyć pod koniec 2019 roku - eksponaty trafią na czas remontu do magazynów, natomiast otwarte pozostanie kino Kinematograf, w którym prowadzone będą warsztaty i spotkania.

Członek zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska zaznaczyła, że projekt realizowany będzie w ramach strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

"Miasto Łódź jest liderem, jeśli chodzi o inwestycje realizowane w ramach ZIT" - powiedziała. Jak mówiła, woj. łódzkie miało w ramach ZIT zapisaną kwotę ponad 226 mln euro, natomiast do chwili obecnej zakontraktowaliśmy już kwotę ponad 142 mln euro, co przekłada się na ponad 100 projektów realizowanych na terenie regionu.