powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań-Warszawa. Wielkie święto miłośników baletu już w maju

Poznań i Warszawę odwiedzi niemal 100 młodych tancerzy i tancerek z 10 krajów, z 4 kontynentów. W programie: wspólna premiera spektaklu "One Planet" na deskach warszawskiego i poznańskiego Teatru Wielkiego, Międzynarodowa Gala Baletu oraz konferencja naukowo-artystyczna.

Wszystko w ramach XIII International Young Dancers' Festival, organizowanego przez poznańską Fundację Fouetté wraz z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawy.

Festiwal jest świętem dającym radość zarówno wykonawcom, jak i widzom, nie jest forma konfrontacji młodych tancerzy, jak to zwykle bywa na konkursach baletowych. Jego nadrzędnym celem jest popularyzacja sztuki tańca i baletu w kraju i za granica, ukazanie ogromnego znaczenia tej sztuki w wychowywaniu młodzieży - mówi Beata Książkiewicz, pomysłodawczyni Festiwalu.

W XIII International Young Dancers' Festival, Poland 2018 wezmą udział reprezentanci Dani, Francji, Hong Kongu, Indonezji, Meksyku, Niemiec, Panamy, Peru, Polski i USA. Najzdolniejsi młodzi tancerze w wieku od 11 do 20 lat przyjadą na Festiwal już w maju. W poniedziałek 14 maja będzie można zobaczyć ich w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a w niedzielę 20 maja wystąpią w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. W obu miastach obejrzymy premierę spektaklu "One Planet", przygotowanego przez uczestników i uczestniczki podczas wspólnych warsztatów i prób. Tego samego wieczoru odbędzie się Międzynarodowa Gala Baletu - pokazująca najpiękniejszą, inspirowaną folklorem sztukę tańca ze wszystkich krajów reprezentowanych na Festiwalu. Spektaklom towarzyszyć będzie wystawa zdjęć "Ballerinas by Szymon Brodziak", prezentująca fotografie utytułowanych artystek baletu młodego pokolenia.

Oprócz występów na najbardziej prestiżowych polskich scenach uczestnicy festiwalu będą brali udział w codziennych warsztatach, zajęciach, próbach, dzieląc się ze sobą doświadczeniem i pasją. Wszyscy młodzi tancerze i tancerki będą mieszkać u polskich rodzin, gdzie będą mieli okazję zapoznać się z kulturą, tradycją i historią naszego kraju. Będą też uczestniczyć w wycieczkach do rozmaitych instytucji kultury.

Ukoronowaniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie odbywająca się po raz pierwszy dobroczynna Akcja "Dzieci Tańca", trwająca od 14 maja do 4 czerwca i organizowana w partnerstwie technologicznym z Allegro Chrytatywni. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z licytacji i aukcji przeprowadzonych dzięki Allegro Charytatywni ufundowane zostaną roczne stypendia dla dzieci uzdolnionych tanecznie, pochodzących ze środowisk zagrożonych i z domów dziecka. Stypendyści zostaną wyłonieni podczas zorganizowanych przez Fundacjcę Fouetté warsztatów tańca.

W poniedziałek 21 maja na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się Międzynarodowa Konferecja Artystyczno-Naukowa: Wczesnoszkolny etap nauczania tańca jako podstawa kształcenia tancerzy. Celem konferencji będzie określenie najbardziej efektywnych metod nauczania tańca w wieku wczesnoszkolnym, w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Wśród prelegentów znajdą się praktycy i teoretycy reprezentujący polskie i międzynarodowe ośrodki artystyczne.

Program konferencji niebawem na: www.chopin.edu.pl

Wstęp bezpłatny, zapisy na UMFC.

***

Harmonogram wydarzeń:

XIII International Young Dancers' Festival, Poland 2018

11.05.18 Przyjazd delegacji do Poznania

11-14.05 wspólne próby, warsztaty, wycieczki

14.05.18 Teatr Wielki w Poznaniu:

Godz. 10:00 Jubileuszowy Spektakl z okazji 20-lecia Szkoły Tańca i Baletu "Fouetté"

godz. 13:00 Spektakl XIII International Young Dancers' Festival, Poland 2018:

cz. I: Międzynarodowa Gala Baletu,

cz. II: Międzynarodowy Spektakl pt. "One Planet"

godz. 18:00 Jubileuszowa Gala z okazji 20-lecia Szkoły Tańca i Baletu "Fouetté" i Międzynarodowa Gala Baletu

wejściówki: office@fouette.pl, tel. 61 825 6632

14-19.05 wspólne próby, warsztaty, wycieczki

19.05.18 Przyjazd do Warszawy

20.05.18 Teatr Wielki w Warszawie

godz. 17:00 Spektakl XIII International Young Dancers' Festival, Poland 2018:

cz. I: Międzynarodowa Gala Baletu,

cz. II: Międzynarodowy Spektakl pt. "One Planet"

Wejściówki: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina www.chopin.edu.pl

14.05-4.06.2018 charytatywna Akcja "Dzieci Tańca"

21.05.18 Sala Rytmiki i Tańca im. Zbigniewa Koryckiego i Marii Wieman, UMFC

godz. 11:30 - Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna.

Tematem konferencji będzie: Wczesnoszkolny etap nauczania jako podstawa kształcenia.

Przedstawiciele szkół, które wezmą udział w XIII Festiwalu

CHINY: Asia Ballet Academy, Hong Kong

DANIA: Danseakademi City Ballet, Odense

FRANCJA: Academie de la danse Cusset , Cusset, Vichy

INDONEZJA: Marlupi Dance Academy, Dżakarta i Surabaja

MEKSYK: Academia de Danza Doris Topete, Guadalajara

NIEMCY: Ballettschule Pirouette, Rehlingen

PANAMA: Escuela De Danzas Teresa Mann, Panama

PERU: Escuela Nacional Superior de Ballet - ENSB, Lima

USA: Arts Ballet Theatre of Florida, Miami

POLSKA: Szkoła Tanca i Baletu "Fouetté", Poznań

***

O Fundacji Fouetté:

Fundacja Fouetté została założona w 2004 roku, z inicjatywy przyjaciół i miłośników baletu, ma na celu wspieranie projektów edukacyjnych, społecznych, kulturalnych i artystycznych szkoły sztuki tańca. Fundacja promuje taniec wśród dzieci i młodzieży, pasję jako drogę edukacji i wszechstronnego rozwoju dziecka, jednocześnie propaguje aktywny i zdrowy styl życia. Wspiera młodzieżowy dialog międzynarodowy. Podlega Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja Fouetté jest organizatorem wielu spektakli baletowych dla dzieci i młodzieży, jak na przykład: "Poznańskie Opowieści", "Poznańskie Opowieści - Pyrlandia" , "Brzydkie Kaczątko", "Dziadek do Orzechów", "Kopciuszek" oraz Noworocznych Koncertów Baletowych. Realizuje projekty charytatywne, m.in. występy w Społecznych Domach Seniora w Poznaniu, w domach kultury, szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla dzieci w Poznaniu. Swoimi występami wspiera Towarzystwo Naukowe I.J. Paderewskiego, które od lat uczestniczy w programie "Szansa dla osób z zanikiem mięśni" oraz Stowarzyszenie AFAZJA, realizujące program "Udar mnie nie pokona". Od 2004 roku Fundacja jest gospodarzem i współorganizatorem International Young Dancers' Festival - inicjatywy, która łączy młodzież z całego świata, propagując dialog międzynarodowy oraz edukację poprzez sztukę tańca.

Fundacja wspiera działalność Szkoły Tańca i Baletu "Fouetté" w obszarze organizacji kursów tanecznych, warsztatów, obozów letnich, półkolonii, koncertów i spektakli.

***

Organizatorzy: Fundacja Fouetté, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

***

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

***

Partner technologiczny: Allegro Charytatywni

***

Partnerzy: Instytut Muzyki i Tańca, Paw Decor Collection, Restauracja "Delicja", Księgarnia Staromiejska, Poland Media, Pompax, BW Uroda, Zaleski Hair Stylist,Tomaotomo, Haft

Sobolewski, Matrix, Bloch, Amour Café, EcoWater