powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gniezno. Teatr Fredry jedzie na Węgry

Teatr Fredry szykuje się do kolejnej zagranicznej podróży - w maju wyrusza na Węgry.

To już drugi zagraniczny wyjazd gnieźnieńskiego Teatru w tym sezonie artystycznym. Jeszcze nie tak dawno zespół Teatr Fredry w Gnieźnie z sukcesem wrócił z XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bałtycki Dom w Sankt Petersburgu, a teraz przygotowuje się do wyjazdu na Węgry, gdzie zaprezentuje w ramach IX Biennale Krajowych i Międzynarodowych Teatrów dla dzieci i młodzieży ASSITEJ spektakl dla najmłodszych widzów "Droga" M. Kabacińskiej i B. Bąblińskiej oraz "Priv" (na zdjęciu) I. Szostak - widowisko taneczne dla młodzieży i dorosłych.

W tegorocznej edycji programu dotacyjnego "Kulturalne pomosty" pozytywnie zaopiniowany został projekt "Teatr Fredry na Kaposvár ASSITEJ", który otrzymał dofinansowanie ze środków MKiDN w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza NIEPODLEGŁA na 2017-2021,. To kolejny sukces gnieźnieńskiego Teatru w pozyskiwaniu zewnętrznych funduszy, ponieważ z pośród 263 nadesłanych wniosków, dofinansowanie przyznano tylko 74.

"To dla nas wielkie wyróżnienie i cieszę się bardzo, że dzięki zaproszeniu na ten bardzo prestiżowy festiwal, mamy szansę kontynuować współpracę z teatrem węgierskim, którą zainicjowaliśmy w roku 2014 polską prapremierą adresowanej również dla młodego widza sztuki Jánosa Háya, ,"Most nad doliną" i projektem edukacyjnym "Węgrzy - prosto z mostu". Teatr węgierski ma ogromne osiągnięcia w dziedzinie edukacji teatralnej i twórczości scenicznej dla dzieci i młodzieży - tym większe przed nami wyzwanie." - mówi Joanna Nowak - dyrektor Teatru Fredry w Gnieźnie.

To właśnie dzięki wsparciu finansowemu MKiDN z początkiem maja na scenie Centrum Kultury Latinka na Uniwersytecie Kaposvár Ripple-Rónai teatr gnieźnieński zaprezentuje swoje dwie najnowsze produkcje - spektakle będące efektem wieloletniej działalności młodych artystek, mających własny styl i sposób pracy, których twórczość jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale także innych krajach Europy i świata.

Pierwszy z nich to "Droga" M. Kabacińskiej i B. Bąblińskiej, spektakl dla najnajmłodszych widzów - novum w repertuarze Teatru Fredry w Gnieźnie. Punktem wyjścia pracy nad spektaklem było abstrakcyjne pojęcie "droga" - droga życia, własna ścieżka, a także rzeczywiste drogi, które przebywają dzieci same lub razem z dorosłymi: pierwsze kroki, wyprawy do przedszkola, do babci, do sklepu, spacery, a także marzenia o jeżdżeniu pociągiem, a nawet o lataniu. Drugi spektakl to "Priv", projekt choreograficzny Izy Szostak powstały przy współpracy dramaturgicznej Anki Herbut. Eksperyment na intymności, podczas którego twórcy badają, w jaki sposób technologia zmienia dziś nasze tożsamości, wizerunki, bliższe i dalsze relacje. Jak wpływa na fizyczność naszych ciał i na jakich zasadach korzysta z naszej emocjonalności.

Spektakle Teatru Fredry w Gnieźnie na scenie Centrum Kultury Latinka na Uniwersytecie Kaposvár Ripple-Rónai na Węgrzech w ramach ramach IX Biennale Krajowych i Międzynarodowych Teatrów dla dzieci i młodzieży ASSITEJ zaprezentowane zostaną 7 maja 2018 roku o g. 10:00 ("Droga") i 17:30 ("Priv").