powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Jutro rozpoczyna się XXV Bydgoski Festiwal Operowy

24 kwietnia minie 127 lat od urodzin Sergiusza Prokofiewa. Niemalże w przededniu tej rocznicy i 80 lat od prapremiery baletu "Romeo i Julia" Opera Nova zaprasza 21 kwietnia na przedstawienie, które otworzy XXV Bydgoski Festiwal Operowy.

Nową choreografię stworzył Paul Chalmer, który role tytułowe powierzył młodym tancerzom Baletu Opery Nova: Natalii Ścibak i Pawłowi Nowickiemu. Kierownictwo muzyczne sprawuje Maciej Figas, który po raz drugi (po "Kopciuszku") realizuje dzieło Prokofiewa w Operze Nova. Scenografię - dzieło Diany Marszałek i kostiumy wykonane wg projektów Agaty Uchman oświetlił mistrzowsko Maciej Igielski. Do scen walki bronią białą przygotował tancerzy fechmistrz Sylwester Zawadzki.

Zespoły artystyczne Opery Nova ,tancerze i orkiestra, wykonały gigantyczną pracę podczas kilku miesięcy przygotowań. Przed nimi sprawdzian ostateczny - premiery: sobotnia (21 IV godz. 19.) i niedzielna (22 IV godz. 18).

Prapremiera baletu "Romeo i Julia" odbyła się w 1938 roku w Narodnim divadle w Brnie, którego zespół operowy gościć będzie na tegorocznym Bydgoskim Festiwalu Operowym z "Pocałunkiem" Bedřicha Smetany.

Kolejne spektakle na XXV Bydgoskim Festiwalu Operowym to już spektakle gościnne: 24 i 25 kwietnia o godz. 18. Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia pokaże musical do muzyki Krzesimira Dębskiego "Trzej muszkieterowie" z librettem wg najsłynniejszej powieści Aleksandra Dumasa (ojca).

Oba wymienione tytuły "łączą" osoby realizatorów: Paul Chalmer w ubiegłym roku stworzył choreografię do baletu "Trzej muszkieterowie" wystawianego przez Narodowy Teatr Morawsko-Śląski (Czechy), a Sylwester Zawadzki "ustawiał" pojedynki muszkieterów we wrocławskim musicalu.