Wielkopolska: Rewolucje

09-10-2012
16-03-2016
Wielkopolska. Samorząd z coraz większym wsparciem dla kultury
Prawie 102 mln zł - czyli ponad 4 mln więcej niż rok wcześniej -zamierza przeznaczyć w tym roku na instytucje kultury, działania kulturalne czy ochronę zabytków wielkopolski samorząd. Kultura była w ostatnich latach sposobem na promocję regionu w kraju i na świecie.
14-12-2015
Mińsk. Rozpoczął się Tydzień Polskiego Teatru
Tydzień Polskiego Teatru w Mińsku rozpoczął się w poniedziałek uroczystą prezentacją w Teatrze im. Janki Kupały najnowszego numeru niezależnego pisma kulturalnego "pARTisan" z sekcją poświęconą teatrowi w Polsce.
28-11-2015
Nagie jest mądre, czyli teatr i polskie szajby
- Nagość zawsze rozsadzała tradycyjną przestrzeń. Ciała aktorów - stare, młode, obrazoburcze, genderowe - opowiadają się przeciw opresjom kulturowym, seksualnym, obyczajowym - mówi prof. Krystyna Duniec, teatrolożka, w rozmowie z Arkadiuszem Gruszczyńskim w Gazecie Wyborczej - Magazynie Świątecznym.
27-11-2015
Festiwal antysystemowy
Teatr publiczny nie musi być wcale repertuarowy. Byle był żywy, czyli umykał konwencjom i kompromisom, na które jest skazany każdy teatr mieszczański. I byle był wspólnotowy. Oto jego przykład - pisze Marcin Kościelniak w Tygodniku Powszechnym - dodatku "Teatr ogromny".
23-11-2015
Reżyser poszukiwany
W przededniu swojego wielkiego jubileuszu polski teatr jest zmęczony i szuka odnowy - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
07-09-2015
Zakrzewo. Nowy spektakl Mikołajczyka w Domu Polskim
Na stronie Polakpotrafi.pl Mikołaj Mikołajczyk, tancerz i choreograf szuka sponsorów nowego projektu: "Dekalog, czyli folwarczne imaginacje". Celem jest stworzenie spektaklu teatralno-tanecznego wykorzystującego techniki multimedialne w Domu Polskim w Zakrzewie.
22-06-2015
Zakrzewo. Mikołaj Mikołajczyk z odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
21 czerwca, podczas uroczystości obchodów 80-lecia Domu Polskiego w Zakrzewie, tancerz i choreograf został uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
15-06-2015
Teatr - sumienie
Teatr publiczny to dla mnie teatr-sumienie, który docieka, gdzie jest zło, wnika w zagrożenia, demaskuje nasze kłamstwa i mistyfikacje, stawia nam przed oczyma poniżonych i wykluczonych, zwłaszcza tych, którzy na co dzień są pozbawieni głosu, więc żyją poza horyzontem naszych doświadczeń - pisze Marek Beylin w kolejnym z 12 esejów o idei i znaczeniu teatru publicznego, do napisania których zaproszone zostały wybitne postaci polskiego życia teatralnego.
28-04-2015
Poznań. Wrzos i Mikołajczyk w Starym Browarze
28 kwietnia w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze odbędzie się spektakl "Projekt Jezioro łabędzie". To trzecie spotkanie Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Domu Polskiego w Zakrzewie.
27-04-2015
Poznań. "Projekt Jezioro łabędzie" jutro w Starym Browarze
"Projekt jezioro łabędzie" to trzecie spotkanie Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Domu Polskiego w Zakrzewie. Spektakl zaprezentowany zostanie w Poznaniu 28 kwietnia w Studio Słodownia +3.
13-04-2015
250 i co dalej?
- Obchodzona przez nas rocznica, 250-lecie istnienia teatru publicznego, jest dobrą okazją, by zadać sobie pytania fundamentalne: co to znaczy dobro wspólne, czym jest kulturowe dziedzictwo i jaką rolę we współczesnej demokracji pełnią kultura i sztuka objęte państwowym mecenatem (a więc wolne od destruktywnego wpływu mechanizmów rynkowych, zawsze wymuszających uproszczenia, standaryzację, zorientowanych na rozrywkę, a nie inicjowanie ważnych i trudnych rozmów o współczesności). Ja myślę, że pełnią rolę fundamentalną! - mówi recenzent Michał Centkowski w portalu Reflektor - Rozświetlamy kulturę.
02-02-2015
O polityczności teatru
Spektakle teatralne po 2006 roku miały niewątpliwie charakter społecznie stosowany. Z czasem jednak początkowa wielość i głębia tematów przestały być rewolucyjne, a stały się monotonne tematycznie i interpretacyjnie - pisze Krystyna Duniec w Dwutygodniku.
02-01-2015
Histeria, premiera i Jeżycjada - 2014 r. w kulturze
To był dobry rok dla fanów Małgorzaty Musierowicz, musicali i klasyki. Ale były i powody do nerwów - Marta Kaźmierska podsumowuje 2014 rok w poznańskiej kulturze.
11-12-2014
Poznań. Dzieci Jarocina zaśpiewają w Zamku na finał Rewolucji
Premiera spektaklu "Dzieci Jarocina śpiewają Retrojutro" odbyła się we wrześniu w jarocińskim kinie Echo. Kolejny pokaz - dzisiaj o godz. 19 w CK Zamek. Reżyserką spektaklu jest Weronika Szczawińska, która w swojej twórczości często skupia się na kwestii pamięci i historii. Tak jest i tutaj. Pokaz spektaklu w CK Zamek to zarazem finał tegorocznej edycji cyklu "Wielkopolska: Rewolucje".
10-12-2014
Poznań. "Dzieci Jarocina" na finał Rewolucji
11 grudnia w CK Zamek odbędzie się finałowy spektakl cyklu "Wielkopolska: Rewolucje" - "Dzieci Jarocina śpiewają retrojutro" w reż. Weroniki Szczawińskiej.
05-12-2014
Poznań. Finisz projektu "Wielkopolska: Rewolucje"
11 grudnia o godz. 19 w Centrum Kultury "Zamek" odbędzie się ostatni spektakl, zrealizowany w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje" - "Dzieci Jarocina śpiewają Retrojutro" w reż. Weroniki Szczawińskiej.
25-11-2014
Warszawa. Spektakl Borczucha i dzieci z Szamocina w Studio
"Lepiej tam nie idź. Zmiany", spektakl w reżyserii Michała Borczucha z udziałem dzieci z Szamocina i okolic, zrealizowany w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje", będzie można zobaczyć w Teatrze Studio we wtorek 25 listopada o godz. 19.
20-11-2014
Poznań. Finał projektu "Wielkopolska: Rewolucje"
W dniach 22 i 27 listopada w Klubie Sportowym "Warta" i CK Zamek odbędą się w Poznaniu finałowe prezentacje w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje". Jako pierwsza zaprezentowana zostanie "Kosmologia rozdrażewska" Wojtka Ziemilskiego i Romana Pawłowskiego.
13-11-2014
Konin. "Projekt. Noce i dnie" Mikołajczyka i Wrzosów
"Projekt. Noce i dnie", spektakl w reżyserii i choreografii Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zespołu Śpiewaczego "Wrzos" z Zakrzewa, będzie można zobaczyć w Centrum Kultury i Sztuki - Domu Kultury Oskard w Koninie w piątek 14 listopada o godz. 19.
23-10-2014
Lisówki-Poznań. Finał programu "Wielkopolska: Rewolucje"
25 października o godz. 16 w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach odbędzie się spektakl "Jakiż to chłopiec piękny i młody" Jolanty Janiczak, Wiktora Rubina i Cezarego Tomaszewskiego z udziałem mieszkańców Domu. Będzie to pierwszy z finałowych pokazów tegorocznej i zarazem ostatniej edycji programu "Wielkopolska: Rewolucje". Dzień później w Starym Browarze odbędzie się konferencji "Akcja/Partycypacja".
20-09-2014
Taśmy i rolki
Rekonstrukcja to hasło wywoławcze spektakli Ziemilskiego i Szczawińskiej w tegorocznej edycji projektu "Wielkopolska: Rewolucje". Rekonstrukcja startych taśm z archiwalnej kasety i rolki śniadaniowego papieru wcielające się w pierwsze serpentyny pramaterii - pisze Paweł Soszyński w Dwutygodniku.com.
18-09-2014
Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi
Wrześniowy numer miesięcznika "Teatr" przynosi podsumowanie sezonu 2013/2014.
17-09-2014
Prusim. Wystawa prac młodzieży w Skansenie "Olandia"
20 września o godz. 17, w Skansenie Olenderskim "Olandia" w Prusimiu, odbędzie się wernisaż wystawy "My, dzieci z projektu Ziemia", zrealizowanej w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje".
15-09-2014
Jarocin. "Dzieci Jarocina śpiewają Retrojutro" w kinie Echo
Dziś w kinie Echo w Jarocinie obejrzeć można kolejny spektakl zrealizowany w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje". Tym razem w głąb lat 80. wyruszyły, wraz z zespołem Dzieci Jarocina, Weronika Szczawińska i Agnieszka Jakimiak.
12-09-2014
Rozdrażew. "Rewolucyjne" widowisko o kosmosie prawie gotowe
12 i 13 września w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Publicznych w Rozdrażewie obejrzeć będzie można "Kosmologię rozdrażewską" w reż. Wojtka Ziemilskiego, spektakl zrealizowany w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje".
11-09-2014
Jarocin. Rewolucyjna premiera Szczawińskiej i Jakimiak
14 września w kinie Echo w Jarocinie, w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje", odbędzie się premiera spektaklu "Dzieci Jarocina śpiewają Retrojutro" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.
01-09-2014
Performatywna moc opowieści
Jolanta Janiczak, Wiktor Rubin i Cezary Tomaszewski podczas rezydencji w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje", zrealizowali wraz z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach projekt z pogranicza spektaklu, wystawy i spotkania, w którym pensjonariusze opowiedzieli swoje historie - czasami świadomie sfikcjonalizowane, zmanipulowane przez niedoskonałą pamięć i upływający czas, siłą sprawczą aktu wyznania przemienione w teatr, muzykę czy inny rodzaj indywidualnej ekspresji - pisze Magdalena Rewerenda w serwisie e.czaskultury.pl.
07-07-2014
Dobra Wróżka mieszka w DPS. Niezwykły spektakl w Lisówkach
- Ale stremowany jestem - mówi pan Włodzimierz ubrany w bajkową królewską pelerynę. A potem zaczyna swój taniec. Jego "Jezioro łabędzie" jest niezwykłe, nie tylko dlatego, że tancerz porusza się na wózku - o spektaklu "Jakiż to chłopiec piękny i młody", zrealizowanym w DPS w Lisówkach, w ramach cyklu "Wielkopolska: Rewolucje" - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
04-07-2014
Szamocin-Studzieniec. Nowy spektakl Borczucha i dzieci
W niedzielę w Stowarzyszeniu "Stacja Szamocin" odbędzie się pokaz nowego spektaklu Michała Borczucha w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje. Będzie to nieco inna wersja ubiegłorocznego spektaklu "Lepiej tam nie idź", w który zaangażowała się jeszcze jedna grupa dzieci, z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Studzieńcu. Odbędą się tam też warsztaty fotograficzne, które zaplanowała Jacqueline Sobiszewski.
27-06-2014
"Wielkopolska: Rewolucje": Teatr codzienności
Dzisiejsza premiera przedstawienia "Jakiż to chłopiec piękny i młody" Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina z udziałem seniorów to kolejna odsłona pionierskiego projektu "Wielkopolska: Rewolucje". Jego kuratorką jest Agata Siwiak. Najważniejsi młodzi polscy twórcy ruszają w teren, by z mieszkańcami małych miast i wsi, domów dziecka, opieki społecznej oraz więźniami przygotowywać widowiska i spektakle oparte na ich życiu - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
26-06-2014
Lisówki. Spektakl seniorów, Janiczak i Rubina wg Mickiewicza
27 czerwca o godz. 16 w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach odbędzie się premiera spektaklu "Jakiż to chłopiec piękny i młody" Janiczak/Rubina//Tomaszewskiego z udziałem mieszkańców DPS-u. To kolejna odsłona cyklu "Wielkopolska: Rewolucje".
25-06-2014
Awangarda na prowincji. Artystyczne rewolucje ogarną wsie i miasteczka
- To nie są aktorzy amatorzy, a eksperci życia. W tym przypadku bardzo długiego życia - mówi Agata Siwiak, kuratorka programu "Wielkopolska: Rewolucje". W piątek we wsi Lisówki w pobliżu podpoznańskiego Dopiewa zobaczymy nową odsłonę cyklu - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej.
24-06-2014
Poznań. Dziś "Projekt. Noce i dnie" na Malcie
Dziś o godz. 21.30 na Placu Wolności w Poznaniu w ramach Festiwalu Malta - "Projekt. Noce i dnie" Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Domu Kultury w Zakrzewie. Gościnnie biorą udział tancerka Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency. Wstęp wolny!
11-06-2014
Wielkopolska. Kolejne Rewolucje niebawem
Już 27 i 28 czerwca, w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje, w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach zobaczymy mieszkańców ośrodka (pracują z nimi Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin), którzy wcielą się w fikcyjnych bohaterów, zagrają albo wytańczą samych siebie. Drugi punkt programu tegorocznych Rewolucji to nowa odsłona projektu Michała Borczucha.
07-06-2014
Wielkopolska. Czas letnich festiwali
Festiwal Ethno Port na trawie przed zamkiem, serce festiwalu Malta bijące kolejny rok na placu Wolności, powrót Leszka Możdżera i jego Enter Music Festiwalu czy filmowy Transatlantyk, który w sierpniu dobije do Poznania już po raz czwarty. Kto chciałby nacieszyć się sezonem ogórkowym, musi wyjechać poza miasto: w Poznaniu zaczyna się czas letnich festiwali
31-05-2014
Kraków. Spektakl z Szamocina w Starym Teatrze
1 czerwca o godz. 16 na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru spektakl "Lepiej tam nie idź" w reżyserii Michała Borczucha i z udziałem dzieci związanych ze "Stacją Szamocin" oraz z Domu Dziecka w Szamocinie. Spektakl powstał w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje".
30-05-2014
Poznań. Spektakle cyklu "Wielkopolska: Rewolucje" w trasie
Cztery projekty zrealizowane w ramach zeszłorocznej edycji programu "Wielkopolska: Rewolucje", których organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a kuratorką Agata Siwiak, będzie można zobaczyć w czerwcu w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Lesznie i Poznaniu.
17-04-2014
Rewolucje: lepiej tam jedź! Otwarta publiczność na prowincji
- Okazuje się, że na prowincji mamy bardzo otwartą publiczność, która wchodzi w sztukę całym sercem i nie boi się o niej rozmawiać - mówi Agata Siwiak, kuratorka projektu Wielkopolska: Rewolucje. Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim opowiadała o szczegółach tegorocznego programu. Działa już też strona internetowa Rewolucji - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
16-04-2014
Poznań. Trzecia edycja projektu "Wielkopolska: Rewolucje"
Rozpoczyna się trzecia edycja programu "Wielkopolska: Rewolucje", promującego i aktywizującego kulturę Wielkopolski. Eksperymentujący twórcy jadą do małych miejscowości, by pracować z ich mieszkańcami. Do edycji 2014 przystąpili m.in. Jolanta Janiczak, Wiktor Rubin i Cezary Tomaszewski, Michał Borczuch, Wojtek Ziemilski i Roman Pawłowski oraz Weronika Szczawińska.
01-02-2014
Musi zaiskrzyć
- Urząd Marszałkowski powierzył mi także edycję 2014. Póki co mam zaplanowaną część performatywną. Z przyjemnością zdradzę kilka nazwisk, bo to naprawdę fantastyczny zespół twórców: Weronika Szczawińska, Wiktor Rubin w zespole z Jolantą Janiczak i Cezarym Tomaszewskim oraz Wojtek Ziemilski w tandemie z Romanem Pawłowskim - mówi Agata Siwiak, kuratorka programu społeczno-artystycznego Wielkopolska: Rewolucje.
28-01-2014
Noce i dnie
Z każdą kolejną sceną ten spektakl coraz bardziej uderza. Jedna z najpiękniejszych to ta, w której namaszczony na Tolibowskiego Mikołajczyk wyciąga z wielkiego worka dziesiątki, może setki nenufarów, rzuca je w górę, opadają pokrywając omal całą scenę. A na scenie, na swoich krzesełkach siedzą artyści-seniorzy z Wrzosa i jeszcze dużo nam powiedzą. Nagle podchodzą do publiczności trzymając fotografie rodzinne, fotografie z młodości, fotografie bliskich, którzy odeszli - o spektaklu "Projekt. Noce i dnie", prezentowanym w Warszawie w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje" pisze na swoim blogu Remigiusz Grzela.
23-01-2014
Warszawa. Projekt "Wielkopolska: Rewolucje" w Nowym
Nowy Teatr zaprasza 26 stycznia o g. 18 na spektakl zrealizowany w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje".
31-12-2013
Rok 2013 w teatrze - Jedenaście powodów do zadowolenia
Może i dyrektorzy teatrów rzadziej podejmują artystyczne ryzyko, bojąc się cięć budżetowych czy idiotycznych afer w mediach. Ale mimo to teatr w Polsce pozostaje ekscytującym i różnorodnym obszarem naszej kultury - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
10-12-2013
Nigdy nie jest za późno
- Dopiero w więzieniu zobaczyłam jak cienka jest granica, która oddziela świat od tego co jest tutaj - mówi jedna z bohaterek spektaklu "Listy na wolność", opartego na prawdziwych historiach kobiet z aresztu w Lesznie. W piątek w Teatrze Nowym odbyły się jego premierowe czytania. Spektakl "Listy na wolność" to część projektu "Wielkopolska: Rewolucje" - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
10-12-2013
Teatr robiony z dziećmi to nie sztuka drugiej kategorii
"Piccolo Coro dell'Europa" w reż. Igi Gańczarczyk w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie i "Lepiej tam nie idź" w reż. Michała Borczucha w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
09-12-2013
Poznań. "Lepiej tam nie idź" z Szamocina w Nowym
10 grudnia na Scenie Nowej Teatru Nowego o godz. 19.30 druga odsłona cyklu "Wielkopolska Rewolucje" - pokaz spektaklu "Lepiej tam nie idź", który reżyser Michał Borczuch przygotował w Szamocinie z dziećmi z miejscowego domu dziecka i z Teatru Stacja Szamocin.
07-12-2013
Poznań. "Projekt. Noce i dnie" w Browarze
8 i 9 grudnia o godz. 19 w Starym Browarze/Studio Słodownia +3 odbędą się pokazy "Projektu. Noce i dnie", w reżyserii i choreografii Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zespołu Śpiewaczego "Wrzos" z Zakrzewa.
04-12-2013
Poznań. Agata Siwiak nominowana do Paszportów "Polityki"
- Trzeba przełamać stereotyp, że poza centrum nie ma miejsca na sztukę eksperymentalną, awangardową, a wybitni twórcy chcą pracować jedynie w dużych miastach - mówi Agata Siwiak, kuratorka projektu "Wielkopolska: Rewolucje". Za ten projekt nominowano ją do tegorocznych Paszportów "Polityki".
03-12-2013
Poznań. "Listy na wolność" i inne Rewolucje w Nowym
- Wszyscy wiedzą, co zrobiłam i że siedzę - mówi jedna z bohaterek reportażu "Finansówki" opublikowanego niedawno w "Dużym Formacie". Z tych historii narodził się też teatralny projekt, który zobaczymy w Teatrze Nowym w piątek i w sobotę o godz. 19.30. To część projektu Wielkopolska: Rewolucje. Jego druga edycja dobiega właśnie końca.
28-11-2013
Poznań. Prezentacje II edycji projektu Wielkopolska: Rewolucje
Cztery prezentacje projektów kulturalnych w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje będzie można zobaczyć w grudniu w Poznaniu. Cykl aktywizuje kulturalnie lokalne społeczności w małych ośrodkach w regionie.
21-11-2013
Poznań. Rewolucje: "Listy na wolność" w Nowym
- Te panie mówią, że wychodzą na wolność z życiem przeczytanym na nowo - mówi Agata Siwiak, kuratorka cyklu "Wielkopolska: Rewolucje", o warsztatach, które przez kilka tygodni prowadzili reporterzy "Gazety" z kobietami osadzonymi w Areszcie Śledczym w Lesznie. Sceniczne czytanie reportaży w Teatrze Nowym 6 i 7 grudnia.
20-11-2013
Poznań. "Rewolucje" w Teatrze Nowym i w Starym Browarze
Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych wejściówek na poznańskie prezentacje programu "Wielkopolska: Rewolucje". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W Poznaniu zostaną zaprezentowane niemal wszystkie projekty zrealizowane w ramach tegorocznej edycji.
19-11-2013
Wielkopolska. Projekt "Budzik kulturalny"
Promocja Wielkopolski jako regionu kojarzonego z kulturą to główny cel projektu "Budzik Kulturalny", realizowanego przez samorząd województwa. Hasłem przewodnim projektu jest "Wielkopolska. Kultura u podstaw".
09-11-2013
Bez protekcji
Wielkopolska" Rewolucje wywozi do miasteczek i wsi uznanych, ale rebelianckich artystów i urządza kilkutygodniowe laboratoria twórcze, po których zostaje dzieło zarówno artystyczne, jak i społeczne - pisze Piotr Gruszczyński w dwutygodniku.com
30-10-2013
Od sztuki zaangażowanej do sztuki angażującej
- W sztuce nie ma spotkań niemożliwych, nie ma "gorszych" odbiorców - mówi Agata Siwiak, kuratorka projektu "Wielkopolska: Rewolucje", w ramach którego znani artyści docierają do niewielkich miejscowości by tworzyć z lokalną społecznością. Projekt trwa od ubiegłego roku.
30-10-2013
Poznań. Rewolucyjne spektakle w Nowym i Browarze
"Lepiej tam nie idź" oraz "Projekt. Noce i dnie" to spektakle, które zainaugurowały we wrześniu drugą edycję cyklu "Wielkopolska: Rewolucje". Na początku grudnia zobaczymy je w Poznaniu.
23-10-2013
"Wielkopolska: Rewolucje", czyli artyści tworzą w terenie
Program "Wielkopolska: Rewolucje", choć wciąż jest bardzo młody, szybko stał się symbolem silnej kulturalnej marki - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
05-09-2013
Zakrzewo. Dziś premiera spektaklu "Projekt. Noce i dnie"
Ruszył trzeci kwartał tegorocznego programu "Wielkopolska: Rewolucje", finansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W czwartek i piątek mieszkańcy Zakrzewa zobaczą "Projekt. Noce i dnie" w wykonaniu chóru seniorów "Wrzos".
04-09-2013
Kraj. 9 spektakli i festiwali, których nie można przegapić jesienią
"Noce i dnie" z Adamem Ferencym i ludowym zespołem śpiewaczym w domu kultury, spektakl-gra na podstawie horrorów H.P. Lovecrafta na nieczynnej stacji kolejowej. Sarah Kane wraca do Polski, a Konrad Swinarski - do Krakowa. To tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się sezonu teatralnego.
03-09-2013
Przyszła pora na rewolucje, czyli artyści jadą na wieś
Wezmą w nich udział wezmą dzieci z Szamocina, seniorzy z Zakrzewa, orkiestra dęta ze Słupcy i inni. Pomysł jest taki: świetni artyści, twórcy zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki, jadą do wsi i miasteczek i tam podczas warsztatów tworzą wspólnie z mieszkańcami. "Rewolucje" są częścią większego programu "Budzik kulturalny", który - zainicjowany przez Urząd Marszałkowski - ma promować i "budzić" wielkopolską kulturę - pisze Violetta Szostak w Gazecie Wyborczej - Poznań.
03-09-2013
Szamocin. Premiera "Lepiej tam nie idź" na dworcu
Dzisiaj o godz. 18 w Stacji Szamocin, w ramach cyklu "Wielkopolska: Rewolucje" odbędzie się premiera spektaklu Michała Borczucha "Lepiej tam nie idź", zrealizowanego z udziałem dzieci z miejscowego domu dziecka oraz młodzieży związanej z teatrem prowadzonym przez znakomitą lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską.
27-08-2013
Szamocin-Zakrzewo. Premiery Borczucha i Mikołajczyka
W przyszłym tygodniu startują kolejne działania w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje" organizowanego przez samorząd województwa wielkopolskiego.
20-08-2013
Zakrzewo. Wkrótce premiera "Nocy i dni"
Już 5 i 6 września o godz. 18 w ramach projektu Wielkopolska: Rewolucje odbędzie się premiera spektaklu "Projekt. Noce i dnie", będącego kolejną odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym "Wrzos" z Zakrzewa.
18-07-2013
Wielkopolska rewolucja
Polskie życie kulturalne skupia się w największych metropoliach. Młodzi polscy artyści oglądają zwykle tak zwaną prowincję tylko z okien pociągów ekspresowych. W Wielkopolsce postanowili wysiąść na małych stacjach, żeby rozpocząć rewolucje kulturalne. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania - pisze Mike Urbaniak w Przekroju.
18-07-2013
Wielkopolska. We wrześniu kolejne rewolucje
Tuż po wakacjach odbędzie się kolejna odsłona programu "Wielkopolska: Rewolucje". 5 września w Zakrzewie i 7 września w Szamocinie na premiery spektakli z seniorami i dziećmi zaproszą Mikołaj Mikołajczyk i Michał Borczuch.
29-06-2013
Ósemki i Mikołajczyk na Malcie
Dwa różne sposoby pracy nad spektaklem obejrzałem na tegorocznej Malcie - pisze z Poznania Bartłomiej Miernik.
27-06-2013
Poznań. Spektakl seniorów z Zakrzewa na Malcie
Dziś na Malta Festival (Plac Wolności, godz. 21.30) spektakl "Teraz jest czas", przygotowany przez Mikołaja Mikołajczyka z seniorami ze wsi Zakrzewo. To już kolejny spektakl prezentowany w ramach Malta Festival Poznań, którego bohaterami, a zarazem wykonawcami, są ludzie starsi.
15-06-2013
Poznań. Rusza druga edycja projektu Wielkopolska: Rewolucje
W Wielkopolsce po raz drugi rusza projekt kulturalny Wielkopolska: Rewolucje, aktywizujący lokalne społeczności w małych ośrodkach w regionie. Efektem przedsięwzięcia mają być produkcje tworzone w wielkopolskich miejscowościach przy udziale uznanych twórców.
12-03-2013
Teraz jest czas, oj jest
Trzeba mieć odwagę, żeby wystąpić przed zblazowaną warszawską publiką. Szczególnie, kiedy się przyjeżdża gdzieś z dalekiej wielkopolskiej wsi, o której nikt w stolicy nigdy przecież nie słyszał. Do tej odwagi trzeba mieć jeszcze tupet, by pokazać swoje możliwości nie w jakimś podrzędnym domu kultury, ale w bardzo prestiżowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Droga z Zakrzewia do MSN-u nie była prosta, ale okazała się możliwa - o spektaklu Mikołaja Mikołajczyka pisze Mike Urbaniak na blogu Pan od Kultury.
06-03-2013
Warszawa. Taniec o starości w Emilii
Po kontuzji odszedł z baletu i stworzył serię dotkliwych autobiograficznych spektakli, m.in. pokazywany w Warszawie "Tryptyk". W weekend w Muzeum Sztuki Nowoczesnej możemy zobaczyć przedstawienie "Teraz jest czas", które Mikołaj Mikołajczyk przygotował z seniorami.
05-03-2013
Warszawa. "Teraz jest czas" Mikołaja Mikołajczyka w Emilii
W piątek, 8 marca, i w sobotę, 9 marca, o godz. 19.00 Muzeum Otwarte zaprasza na spektakl Mikołaja Mikołajczyka "Teraz jest czas".
01-03-2013
Września. Inauguracja programu IMIT "Scena dla tańca 2013"
Dziś ruszają pokazy w ramach III edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca "Scena dla tańca". Jako pierwsze, w piątek 1 marca we Wrzesińskim Domu Kultury, zostaną pokazane spektakle Polskiego Teatru Tańca, realizowane w ramach projektu "Znajdź miejsce dla tańca".
18-02-2013
Piła. "Teraz jest czas" w Teatrze Miejskim
We wtorek, 19 lutego, o godzinie 18 w Sali Widowiskowej Teatru Miejskiego w Pile zostanie pokazany spektakl "Teraz jest czas", który przygotował jeden z najciekawszych polskich artystów tańca Mikołaj Mikołajczyk razem z zakrzewskimi seniorami.
03-01-2013
Rewolucja w Wielkopolsce
- Czasami projekty gromadziły dużą publiczność, czasami mniejszą. Ważna była jakość tego uczestnictwa, głębia, intensywność, o jaką bardzo trudno w instytucji - w projektach partycypacyjnych nie można pozostać biernym widzem, bo dotyczą one spraw, ludzi, miejsc najbliższych - mówi AGATA SIWIAK, kuratorka projektu "Wielkopolska: Rewolucje".
12-12-2012
Wielkopolska. Awangarda w gminie
Projekt "Wielkopolska: Rewolucje" to jedno z najlepszych przedsięwzięć kultury partycypacyjnej, jakie pojawiły się w Polsce w ostatnich latach - pisze Roman Pawłowski w Krytyce Politycznej.
09-12-2012
Poznań. Dyskusja "Awangarda w gminie"
9 grudnia, godz. 19.30-21.00 w Kluboksięgarni Głośna odbędzie się dyskusja z udziałem Bartka Frąckowiaka, Agaty Grendy, Agaty Siwiak i Joanny Warszy. Prowadzenie: Roman Pawłowski.
06-12-2012
Poznań. Zgłoś się do gry "Hans Paasche - Großpolen hero"
Zaczęło się od Hansa Paasche, Niemca, Wielkopolanina, przyjaciela Róży Luksemburg. Projekt przypominający tę postać powstał w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje. W niedzielę odbędzie się gra miejska przypominająca o tej barwnej postaci. Tworzą ją reżyser teatralny Bartek Frąckowiak oraz dramaturg Piotr Grzymisławski.
03-12-2012
Poznań. Seniorzy z Zakrzewa ze spektaklem w Starym Browarze
Projekt "Wielkopolska: Rewolucje" dotarł do Poznania. Seniorzy z Zakrzewa, którzy wspólnie z Mikołajem Mikołajczykiem przygotowali spektakl "Teraz jest czas", pokazali go w sobotę w Starym Browarze.
01-12-2012
Poznań. Kulturalne Rewolucje już w mieście
W sobotę rozpoczyna się poznańska odsłona projektu.
27-11-2012
Poznań. "Teraz jest czas" z Zakrzewa w Starym Browarze
1 grudnia w Starym Browarze/Studio Słodownia +3 o godz. 19 odbędzie się spektakl "Teraz jest czas", przygotowany przez Mikołaja Mikołajczyka z seniorami z Zespołu Śpiewaczego Wrzos z Zakrzewa, w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje".
16-11-2012
Krzyskie "Interwencje"
W dniach 5-11 listopada w Krzyżu Wielkopolskim (w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje"), zostały przeprowadzone przez reżysera Bartka Frąckowiaka warsztaty antropologiczno-medialne dla 15 gimnazjalistów. Warsztaty inspirowane są "Wyprawą Afrykanina Lukangi Mukary w głąb Niemiec", w której Hans Paasche przedstawia w parodystycznym tonie zwyczaje niemieckie z początku XX wieku, opisane tak, jakby zachodnioeuropejski antropolog przedstawiał nieznane, obce kultury. Twórcy warsztatów postanowili powtórzyć ten gest i zaproponowali uczestnikom próbę spojrzenia na dzisiejszą rzeczywistość Krzyża okiem kogoś z zewnątrz - relacja w Dziennikunowym.pl.
16-11-2012
Krzyż Wlkp. Wernisaż "Hans Paasche. Interwencje"
16 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Krzyżu Wielkopolskim odbędzie się odsłona kolejnego wydarzenia projektu "Wielkopolska: rewolucje" - wernisaż prac uczniów Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim, powstałych w ramach warsztatów medialno-antropologicznych, prowadzonych m.in. przez Bartka Frąckowiaka.
07-11-2012
"Wielkopolska: Rewolucje". Awangarda w gminie
Na ile obecność współczesnych artystów zmieniła lokalne społeczności Wielkopolski? Projekt "Wielkopolska: Rewolucje" zbliża się do finału - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
03-11-2012
TVP. WOK o spektaklu Mikołajczyka w Zakrzewie
W najbliższym programie "Wszystko o Kulturze" m.in. spotkanie Macieja Nowaka, dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z twórcami spektaklu "Teraz jest czas", zrealizowanego w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje".
29-10-2012
Dancing to the End of Life
Jeżeli uważacie, że taniec sceniczny to domena młodych i zgrabnych kotków, proponuję, byście pominęli ten felieton. Nie ma bowiem wątpliwości, że pozostajecie na poziomie programu "You Can Dance" i jego jurorów - pisze Maciej Nowak.
12-10-2012
Konin-Zakrzewo. Nowa odsłona "Wielkopolski: Rewolucji"
W ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje", organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, 12 i 13 października w Koninie swoją kulminację będzie miał projekt Joanny Warszy dotyczący mniejszości romskiej. 12 października w Zakrzewie ponownie zagrany zostanie spektakl Mikołaja Mikołajczyka z udziałem Zespołu Śpiewaczego "Wrzos".
03-09-2012
Kultura to nie festyn, zaczyna się rewolucja. Na prowincji
- Bardzo często myślenie o sztuce na prowincji jest dość specyficzne, nie ma w nim miejsca na spotkanie ze sztuka eksperymentalną, więc to było dla seniorów wielkie wyzwanie. Ale zaufali nam i to wielki sukces twórców, ale przede wszystkim wielka odwaga artystyczna naszych seniorów. Ten spektakl wymagał od nich ogromnej otwartości - mówi AGATA SIWIAK, kuratorka projektu Wielkopolska: Rewolucje, w ramach którego odbędzie się premiera spektaklu Mikołaja Mikołajczyka z seniorami z zespołu śpiewaczego "Wrzos" z Zakrzewa.
03-09-2012
Zakrzewo. Pierwsza premiera projektu Wielkopolska: Rewolucje
To, co robimy, to prztyczek w nos dla wielu samorządów, które myślą, że jak mamy do czynienia z prowincją, to trzeba dla ludzi stamtąd ściągnąć jakąś gwiazdkę i zrobić festyn - mówi Agata Siwiak, kuratorka projektu Wielkopolska: Rewolucje. W środę 5 września w Zakrzewie pierwsza premiera cyklu.
21-07-2012
Powrót małych ojczyzn
Pamiętacie małe ojczyzny? To był wielki mit lat 90. XX wieku. Powstał na fali demokratycznych przemian, chodziło o zdecentralizowanie życia kulturalnego i zorganizowanie go na nowo wokół lokalnych tradycji i tożsamości. Wierzono, że na peryferiach przetrwała autentyczność, której brakowało w wielkich miastach - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
20-07-2012
Wielkopolska. Awangarda rusza na prowincję
- Chodzi o przełamanie stereotypu, że w miejscach poza centrum nie ma miejsca na sztukę eksperymentalną, awangardową, a wybitni twórcy chcą pracować jedynie w dużych miastach - mówi Agata Siwiak - kuratorka programu "Wielkopolska: Rewolucje" w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.