powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Marcin Kwaśny z Księgą Liczb na Verba Sacra

W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, 22 kwietnia o godz. 17 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu przedstawione zostaną fragmenty Księgi Liczb.

Według ks. prof. Janusza Nawrota, autora wyboru fragmentów i komentatora - Izraelici prowadzeni ku ziemi obiecanej szli faktycznie do ziemi obcej. Były to przecież pokolenia zrodzone w Egipcie, który do tej pory mieli za swą ziemię rodzinną. O ziemi, którą mieli objąć w posiadanie, nie wiedzieli niczego poza obietnicami. Odwrotnie, bardzo tęsknili za ziemią, którą opuścili, a która dostarczała im pożywienia wspominanego z rozrzewnieniem i żalem (11,5). Przebyta dotąd droga przez niegościnną pustynię okazała się jednym pasmem utrapień i niepowodzeń, natomiast każdego dnia wzrastały przeciwności, czaiła się wszędobylska idolatria, jakże uroczo przymilająca się do słabych w wierze wędrowców. Czym innym okazują się bowiem, oczekiwania autorów natchnionych, by rodacy stanęli na wysokości Bożych oczekiwań, czym innym zaś realia historyczne, jakże mocno rzutujące na duchową kondycję wędrowców.

Będąc współczesnymi odbiorcami tekstu biblijnego, a żyjąc w warunkach o wiele bardziej komfortowych, jakże szybko można tracić siły do wierności Bożym wymaganiom, chociaż dziedziczymy przymierze nieskończenie przerastające wszystkie, które Bóg zawarł z ludem Starego Testamentu, zawarte na mocy krwi Jezusa Chrystusa, Jego jedynego Syna.

Księgę Liczb usłyszymy w wykonaniu Marcina Kwaśnego, niegdyś laureata Grand Prix Konkursu Verba Sacra, obecnie znanego jako odtwórca postaci rotmistrza Pileckiego Żołnierzy Wyklętych. Oprawę muzyczną przygotowała Katarzyna Stroińska-Sierant /fortepian, kompozycje/ z zespołem.

Będzie to 186 premiera Verba Sacra.

Niedziela 22 kwietnia godz. 17:00 Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

www.verbasacra.pl