powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Finał Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie"

21 kwietnia poznamy zdobywców Złotych Kieszeni dla najlepszej scenografii, najlepszych kostiumów oraz Grand Prix. Galę Wręczenia Nagród poprowadzi Grażyna Torbicka. Spektakle nominowane do nagród wystawiane są od stycznia do czerwca w Centrum Spotkania Kultur. Uroczystym finałem Festiwalu będzie koncert Yasmin Levy.

Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" to wydarzenie wyróżniające się na mapie festiwali teatralnych w Polsce, koncentrujące się na scenografii i kostiumach.

To już druga edycja Festiwalu. W tym roku wydarzenie przybrało nową formułę -jest rozciągnięte w czasie, rozpoczęło się już w styczniu od wystawienia spektaklu "Gorset" w reżyserii Leszka Mądzika, a zakończy się w czerwcu wraz z zamknięciem wystaw tematycznych towarzyszących wydarzeniu.

- 20 kwietnia jury w składzie Dominika Łarionow, Marcin Mroszczak, Małgorzata Szczęśniak i Elżbieta Wernio podejmie decyzję o przyznaniu nagród "Sceny w Budowie 2018" o łącznej wartości 25 000 złotych. 21 kwietnia zapraszamy na wydarzenia otwarte - wernisaże wystaw "Opera Fashion" (na zdjęciu), "Upadek Ikara" i "Kingsajz" oraz uroczystą Galę, kiedy wręczone zostaną Złote Kieszenie i poznamy laureatów - mówi Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

22 kwietnia w Sali Operowej finałowy koncert Festiwalu wykona Yasmin Levy, izraelska artystka zaśpiewa w ladino, języku hiszpańskich Żydów, muzykę sefardyjską, inspirowaną flamenco.

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne spotkania, warsztaty, wystawy oraz projekcje filmowe. Odbędą się m.in. spotkanie autorskie z Olgą Tokarczuk, warsztaty tworzenia masek i modowego recyclingu. Widzowie obejrzą wystawę scenografii do kultowego filmu "Kingsajz" oraz wezmą udział w projekcji filmu "Kingsajz".

- Uważam, że cenne są zjawiska, które koncentrują się na jakimś szczególnym aspekcie sztuki, w tym wypadku na kostiumach i scenografii. Są one nieodłącznymi elementami dzieła teatralnego czy filmowego. Bliższe przyjrzenie się im przez zwykłego odbiorcę, a przecież do takiego także adresowany jest Festiwal "Scena w Budowie", powoduje, że znacznie lepiej, głębiej przeżyjemy spektakl teatralny lub film - o Festiwalu mówi Grażyna Torbicka, prowadząca tegoroczną Galę Wręczenia Nagród.