powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Na Houellebecqa wg Marciniak za 300 groszy

18 maja teatry publiczne w Polsce wezmą udział w organizowanej już po raz czwarty akcji "Bilet za grosze". Teatr Wybrzeże włączył się do akcji i bilet na spektakl "Mapa i terytorium" prezentowany w sobotę, 18 maja o godzinie 19.30 na Dużej Scenie będzie kosztował jedynie 300 groszy! Bilety do kupienia wyłącznie w kasie teatru w Gdańsku w sobotę, 12 maja od godziny 14 (jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety).

O PROJEKCIE

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach. W tegorocznej akcji BILET DO TEATRU ZA 300 GROSZY z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów - prowadzona tylko w kasach teatrów - rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień - aż do 20 maja. O tym, że w teatrze grosze grają rolę przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). To znacząca kwota.

Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje. - Mamy dla organizatorów - samorządów wszystkich szczebli - fantastyczną wiadomość. Jest dowód na to, że teatr publiczny nie jest generatorem straty, ale wręcz przynosi zysk! Nie musi być kłopotem i problemem, ale może być prawdziwą inwestycją - tłumaczy dr hab. Rafał Kasprzak, autor metody i koordynator badania. Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne będą od 16 kwietnia na przygotowanej z tej okazji stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. BILET DO TEATRU ZA 300 GROSZY jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

O SPEKTAKLU

na podstawie powieści Michela Houellebecqa

MAPA I TERYTORIUM

Reżyseria: Ewelina Marciniak

Najbardziej utytułowana powieść francuskiego pisarza, laureata nagrody Goncourtów, to melancholijna, choć zarazem niepozbawiona ironii opowieść o współczesnej sztuce. Namysł nad kondycją współczesnego świata Houellebecq prowadzi tym razem nie z perspektywy burdelu z Tajlandii, a galerii sztuki w Paryżu. Ale logika tej zmiany nie jest chyba przypadkowa Główny bohater, Jed Martin nie radzi sobie w życiu zbyt dobrze - nie potrafi nawiązywać relacji z ludźmi, z trudem podtrzymuje więzi rodzinne. Jako artysta, odnosi jednak spektakularny sukces robiąc zdjęcia map Michelin. W przygotowaniu następnej wystawy pomaga mu sam Michel Houellebecq - pisze tekst do katalogu. Wkrótce potem Houellebecq zostaje bestialsko zamordowany. Melancholijny dramat o artyście w czasach późnego kapitalizmu przeradza się w rasowy kryminał. Kto zabił? Dlaczego? I co z tym wszystkim ma wspólnego sztuka współczesna?

"Jak przenieść na scenę pełną smutku i rozczarowania powieść o samotności i nudzie, by tej nudy uniknąć? Jak ożywić na scenie bohaterów nieustannie przywdziewających maski, nie popadając w kabotynizm? Ewelinie Marciniak, z najważniejszą powieścią Michela Houellebecqa, ta sztuka się udaje."

Michał Centkowski, Newsweek

W spektaklu występują: Jed Martin - Piotr Biedroń / Marek Tynda, Olga Szeremojowa - Katarzyna Dałek, Jean-Pierre Martin - Krzysztof Matuszewski, Michel Houellebecq - Michał Jaros, Franz Teller - Jacek Labijak, Marylin - Magdalena Boć, Jeff Koons - Mateusz Radoch, Damien Hirst - Piotr Zamudio-Zeidler, Alter ego Jeda - Piotr Burdzel, Alter ego Ojca - Patryk Makowski, Alter ego Olgi - Victoria Makowska, Przedmiot - Magdalena Boć, Jasselin - Marek Tynda, Helene - Justyna Święs

Premiera: 14 października 2016 roku na Dużej Scenie

Czas: 3 godziny 10 minut (dwie przerwy)

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.