powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. "Romeo i Julia" otworzy XXV BFO

Opera Nova przygotowuje się do inauguracji XXV Bydgoskiego Festiwalu Operowego. "Romeo i Julia" będzie drugim po "Kopciuszku" baletem Sergiusza Prokofiewa w jej repertuarze. Korytarze Opery i pokoje orkiestry rozbrzmiewają muzyką. Za chwilę rozpocznie się próba: muzycy w orkiestronie i tancerze na scenie.

Bieżący tydzień prób zakończy sobotnia (21 IV) premiera, która rozpocznie XXV Bydgoski Festiwal Operowy. W jego historii balet dotąd tylko raz otwierał to międzynarodowe wydarzenie kulturalne (Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego).

Arcydzieło Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera i pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa wystawione będzie po raz pierwszy w nowym gmachu Opery Nova*.

W miniony weekend Maciej Igielski ustawiał światła, w czym sekundowała mu scenograf Diana Marszałek, kostiumy wg projektów Agaty Uchman wypadły zachwycająco, a tancerze mieli dzień wytchnienia.

Do repertuaru bydgoskiej Opery balet "Romeo i Julia" wraca po ponad 30 latach od poprzedniej realizacji (1962 r. - choreografia Rajmund Sobiesiak i 1987 - choreografia Przemysław Śliwa).

---

*"Romeo i Julia" pokazywany był na Bydgoskich Festiwalach Operowych przez zaproszone zespoły: w 1997 roku na IV BFO (Teatr Wielki - Opera Narodowa) oraz w 2008 r. na XV BFO (Koreański Balet Narodowy z Seulu).