powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdynia. XIII R@Port i XI Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna

Siedem przedstawień pokazanych zostanie w konkursie podczas 13. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port, który odbędzie się w połowie maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. W trakcie R@Portu przyznana zostanie też po raz jedenasty Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.

- To będzie przegląd, najciekawszych naszym zdaniem, spektakli teatralnych z roku 2017, opartych na literaturze czy wynikających z literatury. To jest szeroka formuła, ale to nie jest tylko dramat, bo będziemy mieć np. adaptacje prozy, reportażu. Ale ta literatura tam jest podstawowym komponentem tych spektakli. Nie zapraszamy tutaj spektakli, które powstają w Polsce i są ciekawe, a powstają na zasadzie improwizacji aktorów czy prac na próbach - powiedział w środę na konferencji prasowej w Teatrze Miejskim w Gdyni dyrektor programowy festiwalu, Jacek Sieradzki.

Podkreślił, że cechą charakterystyczną tegorocznego festiwalu będzie różnorodność. - Gdyby ktoś kazał mi opisać zestaw konkursowych propozycji, literalnie, w dwóch słowach, to powiedziałbym: "każda inna". Każda pozycja jest z innego gatunku - dodał.

- Mamy więc realizacje dramatów napisanych dla teatru (Magda Fertacz, Paweł Huelle), ale i adaptację świetnej prozy (Jerzy Pilch) i sceniczną wersję obsypanego nagrodami reportażu (Mariusz Szczygieł) i teatr autorski (Paweł Demirski, Agata Duda-Gracz), a nawet tekst napisany przez poetkę dla choreografa (Aldona Kopkiewicz) - mówił Sieradzki.

Jego zdaniem, współczesna polska dramaturgia jest w dobrej kondycji.

- Szuka sobie bowiem bardzo rozmaitych miejsc do wypełnienia nie tylko formalnych, ale i tematycznych. Autorzy piszący dramaty, z jednej strony szukają tematów bezpośrednio, dojmująco wtrącających się w życie codzienne, a z drugiej strony uciekających także w metaforę, która nie jest oderwana od życia. Nie da się powiedzieć, że współczesna polska dramaturgia idzie w jedną stronę. I jeżeli coś szwankuje, to czasami jest tak, że coś, co jest wielką wartością literacką - nie znajduje swojej harmonii z teatrem. Jest zbyt duża liczba mądrych, oferujących wizję literacką tekstów, które nie znajdują odpowiedzi na scenie - ocenił Sieradzki.

Podczas festiwalu w Gdyni pokazane zostaną: "Cesky diplom" Piotra Rowickiego, wg Mariusza Szczygła (reżyseria Piotr Ratajczak, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu), "Ciemność" Pawła Demirskiego (reż. Monika Strzępka, Teatr IMKA w Warszawie/Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach), "Puppenhaus. Kuracja" Magdy Fertacz (reż. Jędrzej Piaskowski, TR Warszawa), "Wiele demonów" Jerzego Pilcha (reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi/Teatr IMKA w Warszawie), "Gdyby Pina nie paliła, to by żyła" Aldony Kopkiewicz (reż. Cezary Tomaszewski, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu), "Kursk" Pawła Huellego (reż. Krzysztof Babicki, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni), "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" Agaty Dudy-Gracz w jej reżyserii (Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu).

Konkursowe spektakle będzie oceniać jury w składzie: dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Sztuki Teatralnej w Krakowie Iwona Kempa, prof. Zbigniew Majchrowski z Uniwersytetu Gdańsku oraz dramaturg Radosław Paczocha.

Nagroda Główna Festiwalu R@Port dla twórców przedstawienia wynosi 50 tys. złotych i została ufundowana przez prezydenta Gdyni.

Pozakonkursowo publiczność będzie mogła obejrzeć na festiwalu dwa przedstawienia: "Ślub" Witolda Gombrowicza w reż. Anny Augustynowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie/ Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu) oraz "Śmierć wrogiem ojczyzny" Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka (Teatr Pożar w Burdelu w Warszawie).

W trakcie Festiwalu R@Port poznamy też laureata 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Do finału tegorocznej GND nominowano pięć utworów: "Tożsamość Wila" Gabrieli Muskały i Moniki Muskały, "Metro Afganistan" Łukasza Pawłowskiego, "Wracaj" Przemysława Pilarskiego, "widok z mojego balkonu" Moniki Siary, "Wierna Wataha" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak.

W trakcie R@Portu odbędą się czytania nominowanych do GND sztuk.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to ogólnopolski konkurs na najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Nagrodę, w wysokości 50 tys. złotych, ustanowił w 2007 r. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Tegoroczny gdyński festiwal rozpocznie się 13 maja. Gala finałowa 13. Festiwalu R@Port i 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbędzie się 20 maja.