Lublin. Świętowanie Dnia Tańca

Już można kupować bilety na spektakl szwajcarskiego zespołu Alias Cie. Choreografię Guilherme Botelho zobaczymy w Lublinie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Ale taneczne wydarzenia będą trwały kilka dni.

«Międzynarodowy Dzień Tańca (29 kwietnia) ustanowiono na początku lat 80. ubiegłego wieku by zwrócić uwagę na uniwersalny charakter tej formy sztuki i pokazać jak potrafi ona przekraczać bariery polityczne i etniczne.

Lubelski Teatr Tańca dba by MDT był ważną wiosenną datą. W tym roku też tak będzie. Zobaczymy taniec w wykonaniu członków młodych zespołów amatorskich z Lublina i regionu, przez produkcje LTT, lekcje pokazowe, warsztaty po spektakl tańca światowego formatu. W sumie między 14 a 29 kwietnia zaplanowano kilkanaście wydarzeń.

28 kwietnia o godz. 19 wydarzeniem specjalnym będzie pokaz w CSK dzieła Guilherme Botelho "Sideways rain" przygotowanego dla szwajcarskiego zespołu Alias Cie.

Guilherme Botelho to urodzony w 1962 roku w So Paulo tancerz i choreograf. Biografowie informują, że zafascynował się tańcem gdy jako 14 latek zobaczył "Sceny rodzinne" Oscara Aráiza i właśnie do jego genewskiego zespołu dołączył pięć lat później. W 1994 roku miał już swoją grupę.

Recenzenci podkreślają, że jego pracach określanych jako czysta choreografia powracają pojęcia przeznaczenia i losu, ale także chaosu, rozpadu i przypadkowości. A spektakl, który zobaczymy w Lublinie łączy abstrakcyjną dynamikę z powtórzeniem jako zasadą kompozycyjną. "Sideways rain" z 2010 roku wyznaczył kierunek w którym podążały nowsze choreografie Botelho.

Program

14-15 kwietnia (sobota-niedziela)

"body" Lubelski Teatr Tańca - Kaproń / Kociński

godz.18.00 - Piwnice CK

bilety: 15/25 zł

26 kwiecień (czwartek)

Kino Mistrzów Tańca - rejestracja spektaklu "Antes" - Alias CIE (Szwajcaria) chor. Guilherme Botelho

godz.17.30 - Kino CK, wstęp wolny

Spektakle "Antes", "lyouhesheitweyouthey" i prezentowany w Lublinie w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca "Sideways rain" tworzą swoistą trylogię Distância w choreografii Guilherme Botelho. Trylogia jest refleksją nad historią ludzkości i człowieczeństwa, jak również nad indywidualnym i wspólnotowym przeznaczeniem.

"Homo Go!" - Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej / Anna Żak

godz.19.00 - Sala Widowiskowa CK

bilety: 15/25 zł

27 kwiecień (piątek)

Lekcje pokazowe zajęć Centrum Ruchu, godz.16.30

Informacje: centrumruchu@ck.lublin.pl

Gaga / People , godz.17.30

Obowiązują zapisy centrumruchu@ck.lublin.pl,

wstęp: 30 zł

"Ostatnie solo K" - Lubelski Teatr Tańca - Ryszard Kalinowski

Sala Czarna CK, godz.19.00

bilety: 15/25

28 kwietnia (sobota)

Gaga / People godz.10.00 - 11.00

Obowiązują zapisy centrumruchu@ck.lublin.pl

wstęp: 30 zł

Turlanki z Mamą i Tatą - warsztaty taneczne dla rodziców z dziećmi do 2 lat, godz.11.15 - 12

Obowiązują zapisy centrumruchu@ck.lublin.pl

wstęp: 20 zł

Warsztaty tańca współczesnego z BTTiR Rozbark: prowadzenie: Anna Piotrowska, Alexey Torgunakov, godz.11.15 - 14.30. Obowiązują zapisy warsztaty.taniec@ck.lublin.pl. Wstęp 30 zł

Pokazy młodych tancerzy z Lublina i regionu - prace prezentowane podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca wybrane w trakcie konkursów regionalnych m.in. Merce Dance w Krasnymstawie, a także etiudy choreograficzne zrealizowane przez młode tancerki i choreografki działające na codzień w Centrum Ruchu Lubelskiego Teatru Tańca. Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie, godz.17.00. Wstęp wolny

"Sideways rain" ALIAS CIE (SZWAJCARIA) i KIELECKI TEATR TAŃCA (POLSKA) Polskie tournee dzieła Guilherme Botelho z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur, godz. 19.00. Bilety: 40/60 zł.

29 kwietnia (niedziela)

"fast food foot" Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK

Spektakl w ramach prezentacji Polskiej Sieci Tańca.

Sala Widowiskowa CK, godz. 19.00

bilety: 15/25»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego