powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Nagroda "Odry" dla Klementyny Suchanow

Literaturoznawczyni Klementyna Suchanow została tegoroczną laureatką nagrody miesięcznika "Odra". Redakcja wrocławskiego pisma nagrodziła ją za wydaną w ubiegłym roku książkę "Gomborowicz. Ja, geniusz". Wręczenie nagrody odbędzie się 25 maja we Wrocławiu.

"Książka +Gombrowicz. Ja, geniusz+ to znakomicie napisana, podyktowana wieloletnią pasją badawczą i jak dotąd najpełniejszą spośród wydanych w Polsce biografii Gombrowicza" - podkreśliła redakcja "Odry" w komunikacie przesłanym w środę PAP.

Biografia twórcy "Ferdydurke" ukazała się w 2017 r. nakładem wydawnictwa Czarne. "+Gombrowicz. Ja, geniusz+ to podróż pełna zagadek i znaków zapytania. Zaczyna się na długo przed 1904 rokiem i kończy śmiercią pisarza. To nie tylko podróż, w czasie której z nieopierzonego ziemiańskiego syna wyrośnie pewny swej indywidualności twórca, kreujący zupełnie nowy język filozof i w końcu zmęczony sławą człowiek, to również wędrówka przez kompleksy polskiej - i nie tylko - literatury, historii, tradycji i obyczajowości" - pisze o tej książce wydawca.

Klementyna Suchanow to literaturoznawczyni, wykładowczyni akademicka, tłumaczka i redaktorka. Oprócz nagrodzonej książki napisała też "Argentyńskie przygody Gombrowicza" (2005) oraz "Królowa Karaibów" (2015).

Miesięcznik "Odra" przyznaje swoją nagrodę od 1961 r. Jej laureatami są wybitni pisarze, uczeni i artyści, m.in. Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Ryszard Kapuściński, Karl Dedecius, Zygmunt Bauman.