powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premiera "Dżungli" w Teatrze Lalek

"Dżungla" - spektakl dla najmłodszych dzieci - to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Lalek. Jak podkreślają twórcy, to opowieść o bliskości człowieka z naturą. Premiera przedstawienia obędzie się w sobotę.

Spektakl w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak jest adresowany do najmłodszych dzieci - w wieku od sześciu miesięcy do dwóch i pół lat. Autorką scenografii jest Barbara Małecka.

Jak podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej reżyserka, spektakl powstał z fascynacji Ameryką Południową, zwłaszcza naturą Amazonii oraz kulturą izolowanych plemion, które żyją w bliskim kontakcie z naturą, podporządkowując się jej naturalnym rytmom.

- Spektakl ukaże wszystko to, co piękne i fascynujące w dżungli. Ta dżungla pulsuje życiem, ma niezwykłą siłę dźwięku, siłę życia; choć w tle pobrzmiewa problem lasów deszczowych oraz kwestia dewastacji i niszczenia natury - mówiła Morawska-Rubczak.

Reżyserka dodała, że spektakl porusza także temat rodzicielskiej bliskości. - Jest tu dużo matczynej siły, kobiecej, niezwykłej, szamańskiej mocy i bliskości człowieka z naturą (...) Takie wychowanie polega na odsunięciu się od pośrednictwa mediów i technologii w tworzeniu relacji z dzieckiem i na budowaniu ich w oparciu o duże zawierzenie intuicji - tłumaczyła.

Jak zaznaczyła, przedstawienie jest bogate wizualnie - obraz i dźwięk zastępują tu tekst. - Kompozycja jest stonowana, jednak będzie sporo elementów, które będą silnie wpływać na zmysły - niektórych będzie można dotknąć, na scenie pojawi się też sporo instrumentów - dodała reżyserka.

Twórcy spektaklu podkreślają, że świat sztuki dla najmłodszego dziecka to świat bardzo abstrakcyjny, mocno doznaniowy, bogaty wizualnie, w którym ważne jest stworzenie intymnej atmosfery i bliskich relacji z widzem. - Chcemy, aby ta bliskość była jednym z najważniejszych elementów; wierzymy, że wchodzenie w teatr od najmłodszego wieku buduje wrażliwość ludzi i na tym nam najbardziej zależny - mówiła Morawska-Rubczak.