powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Powstanie centrum społeczno-kulturalne na Oruni

Gdański samorząd chce wyremontować i zagospodarować na nowo nieużytkowany od wielu lat zabytkowy ratusz w dzielnicy Orunia. W obiekcie mają działać m.in.: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, rada dzielnicy oraz mediateka.

Jak poinformowała Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, ta miejska instytucja czeka do 16 kwietnia na zgłoszenia chętnych do opracowania dokumentacji projektowej ratusza. Dokumentacja ma być gotowa do końca 2018 roku. - Rozpoczęcie realizacji robót przy obiekcie jest planowane na rok 2019 - zaznaczyła.

Wśród zadań, jakie ma obejmować projekt, znajdują się prace konserwatorskie przy elewacjach trzykondygnacyjnego budynku. Przewidziano też częściową przebudowę dachu i budowę antresoli na poddaszu. Wnętrza obiektu mają zostać przebudowane tak, by spełniały potrzeby osób niepełnosprawnych.

Olimpia Schneider z zespołu prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że w wyremontowanym i przebudowanym ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Ma tam również znaleźć siedzibę Rada Dzielnicy, obejmująca swoim zasięgiem dzielnice: Orunia, Św. Wojciech i Lipce.

- W obiekcie powstanie też mediateka, w której można będzie wypożyczyć nie tylko książki, ale także filmy i płyty. W mediatece zostanie wydzielona strefa gier konsolowych i planszowych - dodała Schneider.

Jak przypomniała, dawny oruński ratusz został zbudowany w stylu neogotyckim, a pochodzi on z 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter - patronek sprawiedliwości i urodzaju. Budynek do końca II wojny światowej mieścił siedzibę lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stał niezagospodarowany. W 2016 r. Gdańsk kupił obiekt od Agencji Mienia Wojskowego, która rozporządzała nim w imieniu Skarbu Państwa.

Prace przy ratuszu będą jednym z elementów prowadzonego przez gdański samorząd programu rewitalizacji, obejmującego cztery obszary miasta: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunię oraz Biskupią Górkę ze Starym Chełmem. Przedsięwzięcie, obejmujące swoim zasięgiem obszar około 500 ha, współfinansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Projekty obejmują zadania warte ponad 120 mln zł, z czego ponad 76 mln zł stanowi unijna dotacja.

W sumie w ramach przedsięwzięcia planowany jest m.in. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych. Poza inwestycjami, w ramach projektu prowadzone mają być również działania społeczne, realizowane w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, które mają oferować pomoc głównie dzieciom, młodzieży i seniorom.