powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premiera oratorium Pawła Łukaszewskiego "Via crucis" w Operze Wrocławskiej

Oratorium Pawła Łukaszewskiego "Via crucis", dzieło skomponowane zgodnie z układem stacji drogi krzyżowej, to najnowsza produkcja Opery Wrocławskiej. Premierowe spektakle będzie można zobaczyć w piątkowy oraz sobotni wieczór.

Spektakl wystawiany w Operze Wrocławskiej będzie pierwszą inscenizacją "Via crucis" Pawła Łukaszewskiego. Wcześniej oratorium było wykonywane jedynie w wersji koncertowej.

- Dla mnie to oratorium jest pięknym połączeniem tego co jest nowe, z tym co jest tradycją - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski, który podjął się również dyrygentury w tym spektaklu.

Łukaszewski podkreślił, że muzyka sakralna znajduje się w centrum jego zainteresowań od wielu lat. - Oratorium, którego tematem jest droga krzyżowa, to wyraz mojej postawy i poszukiwań, dążenia do sacrum, do drogi, która ma nas zaprowadzić do doskonałości, do lepszego kontaktu z Bogiem - wyjaśnił kompozytor.

Reżyser spektaklu Tomasz Man podkreślił, że inscenizacja ma charakter metaforyczny i symboliczny. - Dlatego też zdecydowaliśmy się, aby postać Chrystusa była symbolizowana przez ruchomą figurę, która prowadzą trzy Maryje - powiedział.

Nałęcz-Niesiołowski dodał, że muzyka tego oratorium jest bardzo uduchowiona. - Przechodząc przez kolejne stacje budowana jest dramaturgia muzyczna, która kończy się najważniejszą stacją - ukrzyżowanie, a właściwie inwokacją mówiąca o zmartwychwstaniu - mówił dyrygent.

Na scenie wystąpi chór i orkiestra Opery Wrocławskiej, narratorem spektaklu będzie Angelo Romagnoli. W rolę Marii wcieli się Aneta Głuch, Weroniki - Ewelina Ciszewska, Marię Magdalenę zagra Adrianna Maliszewska.