powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Rosja. Premiera nowego baletu Ejfmana "Efekt Pigmaliona" w marcu 2019 r.

Premiera nowego baletu "Efekt Pigmaliona" w choreografii Borysa Ejfmana odbędzie się w marcu 2019 r. w Teatrze Bolszoj w Moskwie. Do pracy nad nową choreografią artystę zainspirowała sztuka George'a Bernarda Shawa i muzyka Johanna Straussa.

O dacie premiery na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie Ejfman poinformował agencję TASS. - Nowy balet, który teraz opracowuję, pokażemy w marcu przyszłego roku" - powiedział Ejfman podczas konferencji prasowej w moskiewskim kinie Iluzjon.

- Zapewne będzie gotowy nieco wcześniej, ale wszystko to zależy od polityki repertuarowej Teatru Bolszoj i od dat naszych tournées - dodał choreograf. Poinformował, że nowy balet zostanie zatytułowany "Efekt Pigmaliona".

Choreograf opowiedział o źródłach inspiracji przy pracy nad nowym przedstawieniem. - Były to pewne motywy ze sztuki George'a Bernarda Shawa oraz moje przemyślenia na temat muzyki Johanna Straussa" - wyjaśnił.

Borys Jakowlewicz Ejfman (ur. 22 lipca 1946 r. w Rubcowsku) jest rosyjskim choreografem, absolwentem Wydziału Baletmistrzowskiego Konserwatorium Leningradzkiego (1972). Debiutował jako choreograf pełnospektaklowym baletem "Gajane" Chaczaturiana (1972). Był baletmistrzem Akademii

Rosyjskiego Baletu im. A. J. Waganowej w Leningradzie (1970-77). W 1977 r. założył Leningradzki (obecnie: Sankt-Petersburski) Teatr Baletu, którego jest dyrektorem artystycznym i choreografem. Jego dorobek obejmuje ponad 40 spektakli baletowych.

W kwietniu br. jego zespół baletowy uczci 40-lecie działalności i po raz pierwszy w swej historii wystąpi w nowojorskim Lincoln Centre. W USA zaprezentuje balet "Anna Karenina" w choreografii Ejfmana.