Finansowanie kultury w 2013 roku

05-09-2012
26-11-2014
Kraj. Wydatki na kulturę w 2013 r.
Publikacja przedstawia wydatki budżetu państwa i budżetów jednostek samorządów terytorialnych na finansowanie kultury i dziedzictwa narodowego oraz wybrane wydatki na kulturę, poniesione przez gospodarstwa domowe w Polsce w 2013 r.
22-03-2014
Mecenasów kultury w Szczecinie jak na lekarstwo. Dlaczego?
27 marca przyznana zostanie Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina 2013 dla najlepszego artysty minionego roku. Tradycją jest, że podczas tej samej uroczystości poznajemy Mecenasa Kultury Szczecina, który dostaje okolicznościową statuetkę. Do tytułu Mecenasa Kultury był w tym roku tylko jeden kandydat. W ubiegłym roku w ogóle nie przyznano tytułu.
17-02-2014
Dla Tomasza Koniny mam plan D. - pisze Bartłomiej Miernik
Ubolewa Tomasz Konina, dyrektor Teatru im. Kochanowskiego w Opolu i Opolskich Konfrontacji Teatralnych, że flagowy okręt opolskiego teatru (39. edycja OKT) się nie odbędzie. Komisja ministerialna nie sypnęła w tym roku Koninie groszem. Podobnie nie sypnęła rok temu na stołeczny festiwal mimów. Ubolewał rok temu dyrektor warszawskiego festiwalu, teraz boleje dyrektor opolskiego. A zamiast ubolewać, powinni zastanowić się, czemu komisja merytoryczna poskąpiła dotacji na festiwal. Chętnie pomogę Koninie uporać się z odpowiedzią na to pytanie - pisze na swoim blogu Bartłomiej Miernik.
09-01-2014
Legnica. 2013 rokiem budżetowych rekordów u Modrzejewskiej
7,4 mln zł wydał legnicki teatr w roku 2013 na utrzymanie i działalność artystyczną. Aż 3,2 mln zł z tej kwoty to środki pozyskane i wypracowane poza dotacją gwarantowaną przez samorządowych organizatorów tej sceny.
18-12-2013
Kraj. 206 podmiotów w Programie Kultura
206 organizacji i instytucji kulturalnych w Polsce uczestniczyło w 200 programach międzynarodowych dofinansowanych na kwotę około 66 mln euro w Programie Kultura Komisji Europejskiej, realizowanym w latach 2007-2013 - poinformowano w środę podczas podsumowania programu.
16-12-2013
Kraków. Po dziennikarzach, Starym zajmą się politycy
Radni sejmiku apelują do ministra kultury, by przyjrzał się, czy dyrekcja narodowej sceny dobrze wydaje publiczne pieniądze.
21-11-2013
Warszawa. Minister kultury o funduszach UE na kulturę
79 inwestycji kulturalnych w całej Polsce - m.in. oper, teatrów, muzeów - dofinansowano w latach 2007-13 ze środków UE kwotą 2,28 mld zł. - Nadrobiliśmy znaczną część zaległości powstałych w latach 1945-89 - dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski.
13-11-2013
Kraków. "Misja a ekonomika" - dyskusja o kulturze
O tym, czy krakowska kultura znalazła się pod ścianą, będziemy dyskutować w czasie trzeciej otwartej debaty. Spotkanie w czwartek w sali kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
22-10-2013
Sejmowa komisja kultury pozytywnie o budżecie resortu kultury na 2014 r.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała część projektu przyszłorocznego budżetu państwa, przeznaczonego na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Budżet ministerstwa kultury na rok 2014 ma wynieść 2 miliardy 981 milionów 615 tys. zł.
21-10-2013
Huragan na placu budowy opery
Modernizację siedziby Opery na Zamku krytykowano już wiele lat temu. Kilka dni temu przestała być dyrektorem już druga osoba od początku inwestycji. Co się dzieje w zamkowych pomieszczeniach? - pyta Marek Rudnicki w Głosie Szczecińskim.
16-10-2013
Rzeszów. Źle z finansami w teatrze im. W. Siemaszkowej
Marszałek zawiadomił rzecznika dyscypliny finansów publicznych o podejrzeniu naruszenia dyscypliny finansowej w Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie.
04-10-2013
Zadbajmy o Prapremiery
Marka Festiwalu Prapremier nie jest wieczna. Dziś mocno promuje miasto i jest chwalony w Polsce, ale jeśli już teraz nie zadbamy, by się rozwijał, w przyszłości będziemy mogli tylko go wspominać - pisze Joanna Lach w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
30-09-2013
Krajobraz po bitwie
- W tej chwili bardzo poważnie zastanawiamy się, czy ponownie nie przestać grać. Mam jednak poczucie obowiązku i wiem, że koszty społeczne związane z taką decyzją i strata publiczności będą bardzo trudne do odpracowania - z dyrektorem Teatru Polskiego Krzysztofem Mieszkowskim rozmawia Magda Piekarska.
28-09-2013
Kraj. Polak mało wydaje na kulturę. Większość na kablówkę i internet
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2012 rok wynika, że każdy obywatel naszego kraju wydał na kulturę 428,28 zł. A większość z tego idzie na telewizję i internet.
28-09-2013
Sosnowiec. Zniżki do teatru i na basen dla seniorów
Zniżki do teatru czy na basen będzie proponował seniorom Urząd Miejski w Sosnowcu. Program "Aktywny Senior 60 +" rusza w styczniu przyszłego roku, ale o kartę, która będzie uprawniała do ulg, można ubiegać się już od wtorku.
27-09-2013
Krynica Zdrój. Skandal z rozliczeniem Festiwalu Kiepury
Skandal z rozliczeniem Festiwalu Kiepurowskiego w Krynicy-Zdroju. Alicja Węgorzewska, dyrektorka artystyczna imprezy, zwołała konferencję prasową w Starym Domu Zdrojowym. Przez blisko trzy godziny skarżyła się, że jest zasypywana telefonami i e-mailami od artystów, którzy do tej pory nie dostali wynagrodzeń i nie mogą się o nie doprosić, ani uzyskać żadnych wyjaśnień w Krynicy.
23-09-2013
Kosztowne premiery pożerają budżet opery podlaskiej
Trwa kontrola. Kredyt to konieczność, żeby ta instytucja na bieżąco mogła płacić swoje zobowiązania - mówi Henryk Gryko, skarbnik województwa podlaskiego. Przyznaje, że powodem złej sytuacji finansowej mogą być kosztowne premiery. Więcej będzie wiadomo po kontroli, którą w operze przeprowadza w tej chwili urząd marszałkowski - pisze Marta Gawina w Kurierze Porannym.
21-09-2013
Narodowy, czyli... ?
- Narodowy jest każdy teatr, każde muzeum - bo z nimi obcujemy częściej niż z "wybrańcami" ministra - pisze Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
11-09-2013
Łódź. "Koralina" pierwszą w nowym sezonie premierą Teatru Pinokio
Przygotowany na podstawie powieści Neila Gaimana spektakl "Koralina" będzie pierwszą w nowym sezonie premierą przygotowaną przez Teatr Pinokio. Kolejnymi mają być "Księga Dżungli" i spektakl dla "najnajów".
05-09-2013
Gdynia. Widok z Teatru Muzycznego za milion dolarów
Premiera musicalu "Chłopi" będzie artystycznym otwarciem Teatru Muzycznego w Gdyni po rozbudowie. - Z nowego foyer rozpościera się widok za milion dolarów. To niesamowita perspektywa otwartego morza - mówi Bogdan Gasik, zastępca dyrektora naczelnego. Oficjalna inauguracja odbędzie się przed premierą, w piątek o godz. 18.
04-09-2013
Gdynia. Rozbudowany Teatr Muzyczny jest już gotowy
Zakończyła się trwająca trzy lata rozbudowa Teatru Muzycznego w Gdyni, który stał się największą sceną musicalową w Polsce. Uroczyste otwarcie połączone z prapremierą spektaklu "Chłopi" - już w piątek.
02-09-2013
Gdynia. Rusza największa scena w Trójmieście
Teatr Muzyczny w Gdyni, istniejący już 55 lat, rozpoczyna nowy etap swojej historii. Kończy się rozpoczęta w 2010 roku rozbudowa największej sceny teatralnej w Trójmieście. Pierwsze przedstawienie na Dużej Scenie odbędzie się w najbliższy piątek, 6 września - będzie to musical według powieści "Chłopi" Władysława Reymonta.
29-08-2013
Częstochowa. Kultura za pół ceny
Tylko 4 zł kosztować będzie bilet do Muzeum Częstochowskiego od 30 sierpnia do 1 września. Teatr im. Mickiewicza proponuje promocyjne ceny biletów na swoje przedstawienia do końca wakacji.
27-08-2013
Kielce. Wielkie otwarcie Centrum Kongresowego Targów Kielce
28 sierpnia nastąpi otwarcie Centrum Kongresowego Targów Kielce, imprezę uświetni występ Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
27-08-2013
Skoczów. Teatr Elektryczny urósł i wypiękniał
Jedno z najstarszych kin w województwie zmieniło się nie do poznania. Jest tu teraz miejsce zarówno na projekcje filmowe, spektakle, jak i koncerty.
26-08-2013
Łódź. Zniżki dla rodzin wielodzietnych
Tańsze o połowę bilety do teatru i filharmonii. Duże rodziny z Łódzkiego wkrótce dostaną zniżki. Łódzkie jako pierwsze w Polsce wprowadzi wojewódzką kartę rodzin wielodzietnych.
26-08-2013
Skoczów. Stuletnie kino zostało zmodernizowane
Zakończył się remont budynku kina w Skoczowie (Śląskie), które istnieje od 100 lat. To jedna z najstarszych działających tego typu placówek w Polsce. Oficjalne otwarcie zostało zaplanowane na połowę września, ale skoczowianie będą mogli zobaczyć przebudowany obiekt już w najbliższy weekend.
21-08-2013
Warszawa. Zdrojewski: cięcia budżetowe ominęły kulturę
- Kultura została oszczędzona, jeżeli chodzi o cięcia budżetowe. Są tylko przesunięcia inwestycji na przyszły rok, zaś cięć w dotacjach podmiotowych, bieżących i w innych naszych przedsięwzięciach na szczęście nie ma - powiedział dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski.
14-08-2013
Wyszedłem na idiotę
Po umieszczeniu na blogu ostatniego wpisu, pełnego nadziei na wykorzystanie funduszy europejskich również na cele kulturalne, udałem się na spotkanie samorządowców naszego województwa z przedstawicielami ministerstwa rozwoju regionalnego, którzy przywieźli nam do przedyskutowania skomplikowany projekt partnerstwa w sprawie podziału wyżej wymienionych środków pisze na swoim blogu Marek Weiss.
10-08-2013
Pawłowski: Jeszcze raz o Dramatycznym
Chciałbym odnieść się do dwóch kwestii, które poruszył Szymon Majewski, specjalista ds. PR Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy w odpowiedzi na mój artykuł o pierwszym sezonie teatru pod nową dyrekcją - pisze do e-teatru Roman Pawłowski.
09-08-2013
Może znowu przyjdzie moda na Łódź
Jest sukces - łódzki magistrat dostanie 8 unijnych milionów na promocję. Za te miliony spece mają pokazać, że Łódź kreuje, bo jest kreatywna. Trudne zadanie. Pytałem kilku łodzian w różnym wieku, ale żaden nie potrafił powiedzieć na czym polega łódzka kreatywność, która ma ściągnąć do miasta tłumy ludzi i góry pieniędzy - pisze Jerzy Witaszczyk w Polsce Dzienniku Łódzkim.
07-08-2013
Lublin. Nagrody marszałka z wyjątkami
Tylko sześciu spośród 10 podległych marszałkowi dyrektorów lubelskich instytucji kultury dostanie nagrody w wysokości miesięcznej pensji.
06-08-2013
Wałbrzych. Remont w Teatrze Lalki i Aktora
W Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu trwa remont elewacji zespołu budynków z dociepleniem ścian zewnętrznych.
06-08-2013
Wrocław. Instytut Grotowskiego dofinansowany
14,8 mln zł to suma, która decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczona zostanie na dofinansowanie projektów w ramach tegorocznej edycji Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja.
30-07-2013
Łódź-Warszawa. Instytut Książki przyznał pieniądze na Rok Tuwima
W poniedziałek Instytut Książki ogłosił wyniki konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć Roku Tuwima. Na liście znalazło się aż pięć łódzkich ofert. Pula wyniosła 800 tys. zł. Instytut Książki rozdzielił ją na 20 projektów.
29-07-2013
Kraków. Radni przeciwko nowemu teatrowi
Radni planują protest przeciwko wydawaniu pieniędzy na Krakowską Scenę Variete. Za kilkadziesiąt milionów na ten teatr można załatać drogi i usprawnić komunikację, kupić lepsze tramwaje.
25-07-2013
Teatr jako potwór z Loch Ness, czyli otwarty list z wakacji do Widzów Teatru im. Siemaszkowej
- Tak jak możliwa jest kreatywna księgowość, tak samo kreatywna może być dziennikarska narracja. "Teatr przyniósł straty. Dyrektor zapłaci głową?" i oto w powietrzu unosi się zapach krwi, której tak łaknie tabloidowa klientela. Śpieszę uspokoić tych z Państwa, którzy wzięli te rewelacje na serio - dyrektor rzeszowskiego teatru Remigiusz Caban odpowiada na tekst Gazecie Wyborczej - Rzeszów.
23-07-2013
Łódź. "Tygiel Kultury" bez długu wobec miasta
Władze Łodzi podjęły odważną decyzję. W miniony piątek prezydent Hanna Zdanowska podpisała decyzję o anulowaniu długu, jaki wydająca "Tygiel Kultury" Fundacja "Anima" miała wobec miasta.
23-07-2013
Warszawa. Kiedy remont Teatru Ochoty?
Zamiast oklasków na widowni słychać tylko ptaki na otaczających budowę kasztanowcach. Choć Teatr Ochoty miał być gotowy po modernizacji już kilka miesięcy temu, dalej stoi zamknięty.
22-07-2013
Urząd Marszałkowski odpowiada: Na kulturę coraz więcej
- Urząd Marszałkowski systematycznie zwiększa łączną wartość wsparcia dla wojewódzkich jednostek kultury. W ciągu ostatnich siedmiu lat najwięcej wzrosły dotacje dla bydgoskiej Opery Nova. W tym roku na działalność wszystkich instytucji kultury na Kujawach i Pomorzu trafi w sumie 69 milionów złotych - pisze rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska.
20-07-2013
Rzeszów. Teatr Siemaszkowej przyniósł straty
- W teatrze dzieje się źle. Nawet starzy bywalcy przestali tam chodzić - mówi wicemarszałek Jan Burek.
19-07-2013
Warszawa. Teatr Ochoty niszczeje
Modernizacja Teatru Ochoty została przerwana. Urzędnicy zerwali umowę z wykonawcą, a nowy ma się pojawić na budowie dopiero we wrześniu.
18-07-2013
Lublin. Odrestaurowano zabytkową siedzibę Centrum Kultury
Biblioteka, sala widowiskowa, sala kinowa, galeria wystawiennicza będą funkcjonowały w odrestaurowanym zabytkowym kompleksie poklasztornym w Lublinie, gdzie mieści się Centrum Kultury. Dzięki renowacji powierzchnia użytkowa obiektu znacznie się powiększyła.
18-07-2013
Warszawa. Min. Zdrojewski gotowy spełnić oczekiwania premiera ws. budżetu
Premier oczekuje, że w tym roku resort kultury będzie dysponował podobną niewykorzystaną kwotą budżetu, co w roku ubiegłym - ok. 100 mln zł - poinformował PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jak ocenił, jego resort jest w stanie sprostać tym oczekiwaniom.
17-07-2013
Łódź. Rok Tuwima: skoku na kasę nie będzie
Program ministra kultury "Rok Tuwima" zakończył przyjmowanie wniosków. Z Łodzi głoszono 3 wnioski. ( Łukasz Kasprzak) Uruchomiony ze sporym poślizgiem program ministra kultury "Rok Tuwima" po miesiącu zakończył przyjmowanie wniosków. Do podziału jest 800 tys. zł, ale dofinansowane mogą być tylko te projekty, których charakter wykracza poza szczebel lokalny. Jak Łódź zamierza wykorzystać tę szansę?
17-07-2013
Janiszewski: Kryzys ujawni kryzys
Kiedy słyszę przekazywaną z dumą przez ministra kultury informację o tym, że w roku 2013 na inwestycje kulturalne zostanie przeznaczonych ponad miliard złotych, to mam mieszane uczucia. Z jednej trony należy się cieszyć z tak ogromnych nakładów przekazywanych na kulturę, z drugiej strony trudno nie zauważyć, że większość z tych środków nigdy do ludzi kultury nie dotrze, nigdy nie przełoży się na wydarzenia, w których mogą uczestniczyć widzowie - pisze Ireneusz Janiszewski w portalu Liberté!
16-07-2013
Wrocław. Podpisano umowę na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki
Umowę na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki i znajdującego się przy nim podziemnego parkingu podpisano w poniedziałek we Wrocławiu. Inwestycję dokończy konsorcjum firm Inter-System i Elektromontaż Rzeszów i ma ona być gotowa na początku 2015 r.
11-07-2013
Gliwice. Trwa skomplikowany remont w Teatrze Muzycznym
Budynek, w którym po II wojnie powstała pierwsza na ziemiach polskich operetka, przechodzi gruntowną modernizację. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, prace powinny zakończyć się pod koniec roku.
11-07-2013
Warszawa. Trudny rok dla samorządowych instytucji kultury
W większości budżetów samorządów na rok 2013 wydatki na kulturę zmalały. Ten rok może być trudny dla instytucji kultury - mówiła wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
09-07-2013
Warszawa. Wspólne stanowisko ZASP i ZZAP ws. potrzeby nowego ładu w teatrach publicznych
Zarządy Związku Artystów Scen Polskich i Związku Zawodowego Aktorów Polskich wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie i zdecydowany sprzeciw wobec występujących w ostatnim czasie kolejnych przypadków zbiorowych zwolnień aktorów i innych artystów wykonawców, zatrudnionych w publicznych teatrach i na innych scenach.
06-07-2013
Janosikowe podkopie teatr i muzeum w Płocku?
W Muzeum Mazowieckim nie wyklucza się zwolnień. W Teatrze Dramatycznym mowa o "korektach repertuaru", czyli zmniejszeniu liczby jesiennych premier. Płockie placówki kultury, finansowane przez Urząd Marszałkowski, stoją przed widmem cięć w budżecie. Spekuluje się o 5 proc., a nawet 15 proc. uszczuplenia ich tegorocznej kasy - pisze Krzysztof Blinkiewicz w Gazecie Wyborczej - Płock.
05-07-2013
Dynów. Szekspir na stacji kolejki wąskotorowej
6 lipca startuje projekt "Szekspir w Dynowie: Sen nocy letniej - spektakl plenerowy". Już po raz 10. stowarzyszenie De-Novo zrealizuje widowisko plenerowe na stacji kolejki wąskotorowej. Na realizację przedsięwzięcia zbierane są fundusze przez portal crowdsourcingowy wspieramkulture.pl.
04-07-2013
Rzeszów. Zakończyła się kontrola w Teatrze Siemaszkowej
Kontrola w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej trwała od kwietnia. Wicemarszałek Jan Burek, któremu podlega teatr, obiecuje podać wyniki w przyszłym tygodniu. Obecny dyrektor teatru będzie mógł odnieść się do wniosków, które zostaną przedstawione w protokole.
04-07-2013
Teatr dla każdego
- Warunkowo dodam 1,5 miliona złotych rocznie na teatr Grzegorza Jarzyny - deklaruje minister kultury w rozmowie z Jackiem Cieślakiem.
03-07-2013
Gdzie jest kasa Karolaka?
- Przez pierwsze dwa i pół roku istnienia mojego teatru firmy, które zapraszałem do współpracy, łupały mnie bezlitośnie i żądały kosmicznych stawek za wszystko. To dla mnie wielka nauczka, teraz wiem, że w biznesie nie ma litości - mówi TOMASZ KAROLAK, aktor, dyrektor artystyczny Teatru Imka.
03-07-2013
Łódź. Kto uratuje "Tygiel Kultury"?
Najbliższe dni zadecydują o losie łódzkiego czasopisma społeczno-kulturalnego, "Tygla Kultury", wydawanego od ponad 17 lat. U źródeł problemu tkwi "dług" wobec miejskiej kasy. Był on tematem poniedziałkowego spotkania redaktora naczelnego "Tygla", Zbigniewa Nowaka z Grażyną Bolimowską, zastępczynią dyrektora Wydziału Kultury w magistracie.
01-07-2013
Kraków. Podwyżki w kulturze
Dzisiaj radni województwa małopolskiego mają zatwierdzić podjętą parę dni temu uchwałę Zarządu, powiększającą budżety wszystkich jednostek kultury. To pozwoli ich dyrektorom zwiększyć dochody pracowników o przeciętnie 220 zł brutto na etat.
01-07-2013
Warszawa. 14 mln zł na inwestycje w Teatrze Polskim
Blisko 14 mln zł ma otrzymać z funduszy unijnych Teatr Polski na modernizację dużej sceny - poinformował marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Cała inwestycja warta jest ponad 17 mln zł.
28-06-2013
Białystok. Opera się obroniła
Znamy wyniki audytu. Wielkich uchybień nie ma. Opera i Filharmonia Podlaska przy ul. Odeskiej działa dobrze. Trzeba tylko bardziej dbać o wydawanie publicznych pieniędzy. Taki jest główny wniosek z tajnego audytu przeprowadzonego przez urząd marszałkowski.
28-06-2013
Dyrektora straszny dwór
Dyrekcja Opery i Filharmonii Podlaskiej wydaje za dużo publicznych pieniędzy, nie egzekwuje od wykonawców kar za przekraczanie terminów, zatrudnia na stanowiska, których regulamin OiFP nawet nie przewiduje, a jedne z najważniejszych funkcji pełni osoba, która w branży kulturalnej nigdy wcześniej nie pracowała - takie wnioski płyną z kontroli, jaką przeprowadził - nadzorujący operę - Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - pisze Andrzej Zdanowicz w Gazecie Współczesnej.
26-06-2013
Kraków. Ustanowiono Nagrodę im. Jerzego Turowicza
W grudniu po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Jerzego Turowicza. Nagrodę będzie mógł zdobyć autor "wybitnego i oryginalnego" dzieła literackiego, naukowego, plastycznego, muzycznego, teatralnego lub filmowego, które znajduje się w kręgu tematów, do których Jerzy Turowicz wracał w swojej publicystyce i działalności.
25-06-2013
Toruń. Marszałek chce mieć Teatr Muzyczny
Po burzliwej debacie radni województwa zgodzili się utworzyć w Toruniu Impresaryjny Teatr Muzyczny. Instytucja ma ruszyć w przyszłym roku, jak dotąd zdobyła sobie przeciwników - z opozycji, a także z bydgoskiej Platformy
24-06-2013
Kielce. Dobry miniony rok u Żeromskiego
Poprzedni rok Teatr im. Żeromskiego zakończył zyskiem. - To był trzeci udany rok - przyznaje zastępca dyrektora teatru ds. administracyjnych, Elżbieta Pędzik. - Niestety, ten obecny zapowiada się gorzej.
24-06-2013
Toruń. Drogi teatr marszałka
Impresaryjny Teatr Muzyczny powstaje w Toruniu. Rocznie pochłonie z budżetu województwa 1,3 mln zł. Pomysł budzi kontrowersje wśród radnych oraz pracowników kultury podlegających marszałkowi. Trudno się dziwić - muszą oszczędzać i ciąć etaty, a decyzji o utworzeniu KPITM nie da się uzasadnić merytorycznie.
20-06-2013
Zachodniopomorskie. Artyści nagrodzeni przez marszałka
Barbara Bielińska-Jaroszyk, Michał Janicki, Aleksander Różanek oraz Leszek Piłat i Waldemar Baranowski z zespołu After Blues są tegorocznymi laureatami kulturalnych nagród marszałka województwa "Pro Arte". Oprócz prestiżu laureaci zyskają po 10 tys. zł brutto.
19-06-2013
Kielce. Teatr Kubuś ruszy w objazd z "Robalami"
Teatr Lalki i Aktora Kubuś otrzymał dofinansowanie w wysokości 162 848 zł na realizację objazdu w ramach V edycji ogólnopolskiego programu Teatr Polska, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
19-06-2013
Kraków. Unia Europejska dofinansuje kulturę
Rosną szanse, że budowa Centrum Muzyki w Krakowie otrzymała unijne dofinansowanie. Urząd Marszałkowski liczy, że pieniądze na to zadanie wyłoży minister kultury.
19-06-2013
Łódź. Rewitalizacja Akademii Muzycznej za 22 mln zł
Do jednego z najcenniejszych pałaców województwa łódzkiego - rezydencji Karola Poznańskiego, w której mieści się obecnie Akademia Muzyczna w Łodzi - wchodzą ekipy remontowo-konserwatorskie. We wtorek władze uczelni podpisały umowę na kompleksową rewitalizację zespołu pałacowo-parkowego.
18-06-2013
Gwiazdy bez przetargu
Instytucje kultury od dawna walczyły o zmiany w przepisach, które zwalniałyby je z obowiązku przygotowywania przetargów. Podkreślały, że reżim przetargowy w przypadku wyboru reżyserów, scenografów, choreografów czy aranżerów wystaw znacznie utrudnia pracę. Nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych ułatwi życie placówkom kulturalnym.- pisze ŁukaszGazur w Dzienniku Polskim.
18-06-2013
Łódź. Za 22 mln zł zrewitalizują siedzibę Akademii Muzycznej
Ponad 22 mln zł kosztować ma rewitalizacja siedziby Akademii Muzycznej - pałacu Karola Poznańskiego przy ul. Gdańskiej w Łodzi. Odnowiona ma zostać fasada budynku ogrodzenie i przypałacowy park. Prace mają zakończyć się w połowie 2015 r.
17-06-2013
Ten sen o Warszawie przypomina reklamówkę jakiegoś banku
- Nie ulega wątpliwości, że kultura w naszej stolicy jest traktowana jako niepotrzebne zawracanie głowy. Jacyś artyści, dziwni ludzie, bo ani politycy, ani prawnicy, ani biznesmeni, więc trochę niewiadomo kto, coś tam organizują. To nikomu nic nie daje, bo chodnika z tego nie ma, ani tym bardziej drogi albo mostu. A kosztuje. Co gorsza, samo się nie finansuje, więc absurd zupełny, bo kto to słyszał, żeby miasto miało dokładać do teatru?! - mówi Sławomir Sierakowski w rozmowie z Agatonem Kozińskim
15-06-2013
Warszawa. Z "Kartą Warszawiaka" taniej kupisz bilety do teatru
Wprowadzenie "Karty Warszawiaka" dającej płacącym podatki w stolicy zniżki przy zakupie biletów do miejskich i prywatnych teatrów w Warszawie zapowiedziała w piątek na swoim profilu facebookowym prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
15-06-2013
Poznań. Kontrola w teatrach. Sprawdzają Teatr Ósmego Dnia
Poznańscy urzędnicy kontrolują finanse teatrów podległych samorządowi miejskiemu. Skończono już sprawdzanie dokumentów Teatrów Muzycznego i Ósmego Dnia.
12-06-2013
Szczecin. Umowa na dokończenie przebudowy Opery
Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego "Wrobis" zrealizuje dwa ostatnie etapy przebudowy szczecińskiej Opery na Zamku. Dziś (11 czerwca) podpisana została umowa oraz przekazano plac budowy.
10-06-2013
Białystok. Tajne wyniki kontroli w Operze
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zbadał finanse Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wyniki audytu poznali już radni sejmiku, ale zabroniono im upubliczniania ich. Wiadomo jednak, że wydatki opery są liczone w milionach zł.
10-06-2013
Chęciny. Otwarto halę widowiskowo-sportową
W Chęcinach koło Kielc uroczyście otwarto w niedzielę halę widowiskowo-sportową. Budowa obiektu z widownią na 1,3 tys. miejsc kosztowała 18 mln zł.
07-06-2013
Lublin. Pieniądze dla kultury
Lubelski ratusz rozdał pieniądze na kulturę, po raz drugi w tym roku. Konkurs, w którym do rozdysponowania było 790 tysięcy złotych, rozstrzygnięto w środę.
07-06-2013
Łódź. Śmiało choć biednie w Muzycznym
Teatr Muzyczny zakończył drugi sezon po remoncie swojej siedziby, ale właściwie pierwszy w pełni przygotowany przez obecną dyrekcję w nowych warunkach. Można go podsumować stwierdzeniem: śmiało choć biednie.
05-06-2013
Eksportowy teatr wciąż bez dyrektora. TR już nie Warszawa?
Jedna z ważniejszych polskich scen - TR Warszawa - od niemal pół roku nie ma dyrektora, a jej los stoi pod znakiem zapytania. Czy impas pomiędzy teatrem a samorządem przełamie minister kultury? - zastanawia się Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
03-06-2013
Sosnowiec. Otwarto salę koncertową za 35,7 mln zł
W poniedziałek przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu uroczyście otwarto salę koncertową z widownią na ponad 500 miejsc wraz z salą kameralną i studiem nagrań. Obiekt powstał kosztem 35,7 mln zł. Połowę wydatków pokryły środki unijne.
03-06-2013
Toruń. Dyrektor Oleradzka z najwyższą pensją
Zajrzeliśmy do portfela dyrektorom miejskich i wojewódzkich placówek, aby poznać ich miesięczne zarobki. Który z nich może czuć się najbardziej doceniony i zadowolony? Pierwszą trójkę najlepiej zarabiających szefów toruńskich instytucji kultury otwiera Jadwiga Oleradzka.
01-06-2013
Zniżki dla dzieci w instytucjach kulturalnych
- Na razie obniżyliśmy do symbolicznej złotówki ceny biletów dla dzieci i młodzieży w muzeach, ale chcemy, żeby była też podobna oferta dla dzieci odwiedzających teatry i kina - zapowiedział w rozmowie z PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.
29-05-2013
Sosnowiec. Nowa sala koncertowa czeka na otwarcie
Na poniedziałek zaplanowano uroczyste otwarcie sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Inwestycja kosztowała ponad 35 mln zł, niemal połowę kosztów pokryła unijna dotacja.
29-05-2013
Wrocław. Kiedy Narodowe Forum Muzyki?
Spółka Wrocławskie Inwestycje wybrała w środę firmę, która dokończy budowę Narodowego Forum Muzyki i znajdującego się przy nim podziemnego parkingu. Z propozycji złożonych w przetargu wybrano ofertę konsorcjum firm Inter-System i Elektromontaż Rzeszów.
28-05-2013
Warszawa. Raport "DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne"
Wydatki na kulturę w Polsce rosną, jednak władze miast traktują tę dziedzinę głównie jako narzędzie promocji; uczynienie z kultury ważnego elementu gospodarki miasta za cel istotny uważa 18 proc. urzędników - wynika z raportu "DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne".
27-05-2013
Dlaczego marszałek śląski skąpi grosza miesięcznikowi "Śląsk"?
Opiniotwórcze pismo społeczno-kulturalne po 18 latach przegrało w oczach urzędników m.in. z perkusistami z Opola. Dlaczego marszałek Sekuła skąpi pieniędzy na miesięcznik Śląsk? - Ukazało się ponad 200 numerów, jesteśmy obecni na rynku blisko 20 lat. To nic nie znaczy? - pyta Tadeusz Kijonka, twórca pisma, które przetrwało tylko dzięki jego uporowi - pisze Teresa Semik w Polsce Dzienniku Zachodnim.
25-05-2013
Gorzów Wielkopolski. Teatr dostał dotację na Gorzowskie Spotkania Teatralne
Teatr Osterwy może już spokojnie przygotowywać jubileuszowe XXX Gorzowskie Spotkania Teatralne. Właśnie dostał od zarządu województwa 60 tys. zł.
24-05-2013
Lubsko. Joanna Brodzik na otwarciu Domu Kultury
Ponad 7,6 mln zł kosztowała modernizacja domu kultury w Lubsku (Lubuskie). Wzniesiony w latach 60. minionego wieku zespół budynków stał się nowoczesnym centrum służącym lokalnej społeczności i polsko-niemieckiej wymianie kulturalnej.
24-05-2013
Płynniej, sprawniej z wizją
- Chcemy, by zamek stał się prawdziwą atrakcją turystyczną, by była w nim ciekawa trasa zwiedzania i wiele atrakcji na wszystkich piętrach. Pomyśleliśmy, że w 2013 roku, gdy trwa inwestycja w Operze, można będzie rozpocząć równolegle kolejną - w skrzydle północnym zamku - mówi Jacek Jekiel, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie.
20-05-2013
Polscy twórcy są jak Burłacy
Kiedy nowy teatr z Polski zdobywa wschód i zachód Europy, jego pozycja w kraju jest coraz bardziej podważana. Twórcy muszą się mierzyć z absurdalnymi zarzutami o udział w pedalskim spisku, finanse nie pozwalają na produkcję i prezentację nowych przedstawień, władze traktują teatr artystyczny jak piąte koło u wozu - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
18-05-2013
Rok katastrofy
Dobiegający końca sezon artystyczny przyniósł w polskim teatrze całą serię przykładów pokracznie pojętej polityki kulturalnej - pisze Michał Centkowski w dwutygodniku.com
16-05-2013
Wielkopolska: Kolejne 900 tys. zł na kulturę dla organizacji pozarządowych
20 wydarzeń kulturalnych o znaczeniu międzynarodowym otrzymało prawie 900 tys. złotych dofinansowania od samorządu województwa wielkopolskiego. W czwartek rozstrzygnięto konkursy dla fundacji i stowarzyszeń - poinformowała PAP rzecznik marszałka wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke.
15-05-2013
Minister Zdrojewski: Pakt dla Kultury jest realizowany zgodnie z planem
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił, że Pakt dla Kultury jest realizowany zgodnie z planem. W ten sposób skomentował zapowiedź szefa SLD Leszka Millera, że jego klub wystąpi z wnioskiem o informację rządu na temat realizacji Paktu.
15-05-2013
Podlaskie. Kasa na kulturę. Drugie rozdanie marszałka
Ponad 150 tys. zł na działania kulturalne postanowił rozdysponować Zarząd Województwa Podlaskiego. Dostanie je 30 beneficjentów wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Wśród nich są m.in. projekty Teatru Trzyrzecze czy Fabryki Bestsellerów, pominięte w pierwszym rozdaniu.
10-05-2013
Wałbrzych. Ponad 1,8 mln dotacji ministerialnej na projekty kulturalne
Ponad 1,8 mln zł dotacji przekaże w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekty kulturalne w Wałbrzychu (Dolnośląskie). Dzięki wsparciu przeprowadzone zostaną remonty na Zamku Książ i w wałbrzyskim Muzeum.
24-04-2013
Kalisz. Bardzo drogie Spotkania Teatralne
Rekordowo wysokie ceny biletów na tegoroczne Kaliskie Spotkania Teatralne oburzają wielu kaliszan. Ceny biletów na KST przyprawiają o zawrót głowy. Niektóre spektakle kosztują nawet 175 zł
24-04-2013
Promocja - w sam raz nie dla ciebie
Normalnie 50 zł, u nas - 155 zł! Normalnie 70 zł, u nas - 175 zł! Normalnie 30 zł, u nas 105 zł! Jeśli zachęcił państwa powyższy slogan, zapraszamy w tym roku do Kalisza. 53., najdroższe Spotkania Teatralne już za niespełna 3 tygodnie - pisze Michał Centkowski dla e-teatru.
19-04-2013
Lublin. 750 tys. zł w konkursie dla kultury
Urząd Miasta ogłosił kolejny konkurs, w którym rozda pieniądze na kulturę. Do zdobycia jest łącznie 750 tys. zł.
17-04-2013
Łódź. Teatr Wielki oszczędził 12 mln zł na remoncie
Nie blisko 60 mln zł, a "tylko" niespełna 47 mln kosztowały remont i modernizacja infrastruktury Teatru Wielkiego w Łodzi. Jak uzbierała się kwota 12,6 mln zł? Między innymi z różnicy w kursie euro i niższych niż planowane kwot przetargów. Na przykład 500 tys. zł udało się zaoszczędzić na grupie inspektorów dozoru budowlanego.
17-04-2013
Warszawa. Rośnie budżet programów ministra kultury
Budżet programów ministra kultury jest wyższy o 34 mln zł w stosunku do poprzedniego roku - poinformował w środę szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. Najwięcej pieniędzy trafi w tym roku do woj. mazowieckiego - ponad 70 mln zł.
10-04-2013
Białystok. Dofinansowanie dla zabytków i Dramatycznego
Jeśli radni sejmiku się zgodzą, w tym roku na ratowanie zabytków urząd marszałkowski wyda nie osiemset, a dziewięćset tysięcy złotych. Marszałkowie postanowili też wesprzeć festiwal literacki w Teatrze Dramatycznym.
09-04-2013
Wrocław. Otwarcie nowego budynku Akademii Muzycznej
Sala koncertowa z widownią dla 300 osób, sala baletowa oraz kompleks pomieszczeń ze studiem nagrań - to najważniejsze składowe nowego budynku wrocławskiej Akademii Muzycznej, który zostanie otwarty w październiku. Kompleks dydaktyczno-koncertowy powstał dzięki dotacji unijnej.
08-04-2013
Koszalin. Kulturalne dotacje z województwa
- BTD i filharmonia to jedne z ważniejszych instytucji kultury w województwie, dlatego również w tegorocznym budżecie będzie wsparcie dla ich działalności - podkreślał w Koszalinie Andrzej Jakubowski, wicemarszałek zachodniopomorski. Dofinansowanie dla Filharmonii Koszalińskiej i Bałtyckiego Teatru Dramatycznego to w sumie 800 tysięcy złotych.
05-04-2013
Bydgoszcz. Teatralny gest prezydenta
Rafał Bruski ma stałe miejsce na widowni z imienną tabliczką. Widać, teatr pokochał. I to tak bardzo, że zapragnął mieć go jeszcze więcej.
05-04-2013
Bydgoszcz. Trzy pytania do prezydenta Bruskiego
- Uważam, że miasto wielkości Bydgoszczy zasługuje na drugą scenę, która mogłaby zaoferować odmienne propozycje artystyczne niż Teatr Polski. Im większa różnorodność, tym lepiej
05-04-2013
Rzeszów. Aleksandra Kurzak wystąpi na Święcie Paniagi
Aleksandra Kurzak, słynna na scenach operowych świata sopranistka, będzie gwiazdą tegorocznego Święta Paniagi w Rzeszowie. Wystąpi 3 maja na Rynku. Udział w koncercie divy będzie darmowy. Rzeszowski koncert obejrzy też cała Polska.
04-04-2013
Warszawa. Zmiany w finansach Funduszu Promocji Kultury
Sejmowa Komisja Finansów pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w planie finansowym Funduszu Promocji Kultury, zaproponowany przez ministra kultury. Zakłada on przesunięcie ponad 15,4 mln zł z wydatków majątkowych na bieżące, głównie na programy operacyjne ministra.
03-04-2013
Zielona Góra. W Lubuskim szastają zaproszeniami
- Zdarza się, że większość miejsc na premierze zajmują politycy, urzędnicy, radni, którzy dostają bezpłatne bilety - ustalili kontrolerzy marszałka, którzy prześwietlili finanse Teatru Lubuskiego. Dyrektor ma to zmienić.
02-04-2013
Kreatywna Europa - nowy program Komisji Europejskiej dla kultury
- Program KE "Kreatywna Europa" będzie otwarty zarówno dla instytucji publicznych, jak i prywatnych, organizacji pozarządowych i będzie dotyczył wszystkich dziedzin kultury - mówi PAP Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury, promującego program.
02-04-2013
Łódź. "Anna Bolena" na otwarcie Teatru Wielkiego
Opera "Anna Bolena" Gaetano Donizettiego, którą poprowadzi 6 kwietnia włoski dyrygent Eraldo Salmieri, będzie pierwszym spektaklem Teatru Wielkiego w Łodzi po trwającym ponad rok remoncie i modernizacji obiektu. Odświeżono foyer opery, powstała niewielka scena kameralna.
28-03-2013
Łódź. Radni przyjęli strategię rozwoju kultury
Podczas środowej sesji radni głosowali nad projektem "Polityki Rozwoju Kultury 2020+ dla miasta Łodzi (. Uchwała została przyjęta głosami 23 radnych, 8 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.
28-03-2013
Wałbrzych. Będzie więcej pieniędzy dla Teatru Lalki i Aktora
Od początku roku, po odzyskaniu przez nasze miasto praw grodzkich, wałbrzyskie "Lalki" są miejską instytucją kultury. Stąd większe niż wcześniej zainteresowanie placówką prezydenta.
28-03-2013
Warszawa. List do Prezydenta RP w obronie mediów publicznych
Wypracowanie modelu mediów publicznych jest równie ważne jak zabezpieczenie finansowe ich funkcjonowania. Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji - napisali członkowie rad programowych TVP, PR i PAP w liście do Bronisława Komorowskiego.
27-03-2013
Kraków. Minister sypnął na kulturę
Ponad 40 mln zł dofinansowania popłynie w tym roku z Ministerstwa Kultury dla Małopolski, w tym prawie 2 mln zł dla MOCAK-u. Spory zastrzyk pieniędzy dostaną też krakowskie festiwale.
27-03-2013
Sosnowiec. Otwarcie nowej sali koncertowej w czerwcu
Na 3 czerwca zaplanowano otwarcie nowej sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Obiekt to jedna z najbardziej prestiżowych sosnowieckich inwestycji w ostatnich latach. Nowa sala koncertowa ma 511 miejsc i jest bardzo funkcjonalna.
26-03-2013
Grając w LOTTO gramy także dla teatrów
Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Teatru jest dla nas doskonałą okazją to podsumowania wsparcia jakiego polskiej sztuce udzielają gracze Lotto. W 2012 roku dzięki środkom przekazywanym przez Totalizator Sportowy na Fundusz Promocji Kultury, teatry i stowarzyszenia teatralne zrealizowały 56 projektów na łączną kwotę ponad 10,5 miliona złotych. Wśród dofinansowanych działań znalazły się między innymi Festiwal Kontrapunkt w Szczecinie oraz Festiwal Malta w Poznaniu - informuje biuro prasowe Totalizatora Sportowego.
23-03-2013
Opole. Ruszyła przebudowa Teatru im. Smolki
Zaczęła się rozbudowa Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Projekt wart 13 milionów złotych ma być zrealizowany do wiosny przyszłego roku.
22-03-2013
Opole. Minister dorzucił 150 tys. na Konfrontacje
Minister kultury Bogdan Zdrojewski pozytywnie rozpatrzył wniosek Teatru Kochanowskiego o maksymalne dofinansowanie 38. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska".
22-03-2013
Zachodnipomorskie. Kulturalne dotacje rozdane
Ponad trzydzieści kulturalnych wydarzeń w Szczecinie i regionie wsparł Zarząd Województwa w rozstrzygniętym właśnie konkursie ofert.
21-03-2013
Szczecin. Opera na Zamku otrzymuje wsparcie od władz
Sukcesy szczecińskiej płyty "Verbum nobile" Opery zostały docenione. We wtorek Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zwiększył dotację podmiotową dla Opery na Zamku w Szczecinie o kwotę 1,5 miliona złotych.
20-03-2013
Bydgoszcz. 200 tysięcy na premierę "Wesela" w Polskim
Obiecaną przez prezydenta Bydgoszczy nagrodę za osiągnięcia z ubiegłego sezonu Teatr Polski przeznaczy na "Wesele" Wyspiańskiego. Premiera spektaklu dopiero w grudniu, ale do tego czasu teatromani obejrzą jeszcze cztery inne nowości.
20-03-2013
Radom. Mecenasi kultury nagrodzeni i wciąż poszukiwani
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jako jedyna instytucja w regionie przyznaje tytuł "Mecenasa Roku". Czy nasze instytucje kultury mają darczyńców, wspierających ich działalność?
18-03-2013
Czas na bibliotekę
W Szczecinie nie ma świadomego kształtowania przestrzeni publicznej. Obnaża to rozdysponowywanie środków unijnych na infrastrukturę kulturalną. Po co rozbudowa grającego ciągle farsy Teatru Polskiego do pięciu scen, gdy najbardziej znana scena ze Szczecina - Teatr Współczesny, intelektualny teatr Anny Augustynowicz, dalej będzie grał w pomieszczeniach Muzeum? - pisze Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.
18-03-2013
Prywatne teatry są dyskryminowane... w Krakowie
- Kraków nosi miano "Miasta Kultury" od wielu lat. To hasło brzmi pięknie, ale tylko brzmi. Gdy przyjrzymy się głębiej strukturom finansowania instytucji kultury, azwłaszcza teatrów nieinstytucjonalnych, robi się już mniej ciekawie - mówi Ana Nowicka, reżyserka, aktorka i dyrektorka Teatru Barakah.
16-03-2013
Maria Sadowska o pieniądzach artystów. "W branży panuje zakłamanie"
Czy nowoczesne państwo powinno utrzymywać artystów? Wielu z nich uważa, że wspieranie kultury jest wręcz obowiązkiem państwa wobec obywatela. Kilka miesięcy temu zastanawiali się na tym problemem dziennikarze brytyjskiego dziennika "Guardian". Większość artystów tworzących ambitne działa, ma bowiem poważne problemy finansowe - pisze Krzysztof Majak w portalu natemat.pl.
13-03-2013
Wałbrzych. Lalki z dotacją od ministra
Teatr Lalki i Aktora otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego na realizację trzech projektów w 2013 roku.
12-03-2013
Kielce. Ministerialna kasa dla Kubusia
50 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Teatr Lalki i Aktora Kubuś. Za pieniądze instytucja zrealizuje projekt "Baja dla najnaja - premiera spektaklu Jasnociemno" adresowany do najmłodszych widzów.
09-03-2013
Łódź. Pół miliona na Rok Tuwima
Łódzkie instytucje odwołały się od decyzji ministra kultury. Wśród dofinansowanych wniosków znalazł się wniosek na obchody Roku Tuwima. Dom Literatury dostał 500 tys. zł.
09-03-2013
Podlaskie. Festiwal "Wertep" uratowany
Dobra wiadomość: znalazły się pieniądze na objazdowy festiwal Wertep. Po rozpatrzeniu odwołań minister kultury przyznał 100 tys. zł organizatorom. Doceniony został również Teatr Malabar Hotel oraz organizatorzy spektakli w Teremiskach.
08-03-2013
Łódź. Magistrat wspiera imprezy kulturalne
Ponad 2,2 mln zł rozdysponowało miasto w konkursie na organizację tegorocznych wydarzeń kulturalnych w Łodzi, dla których kwota dofinansowania przekracza 50 tys. zł. Dotacje otrzyma 15 zgłoszonych ofert.
08-03-2013
Łódź. Odwołali się i dostali pieniądze
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzyło odwołania łódzkich instytucji od wyników "Programów Ministra" w dwóch dziedzinach.
07-03-2013
Szczecin. Budżetowe układanki w kulturze
Raport o Szczecinie. Kulturalny budżet miasta jest oszczędnościowy, ale nie ma w nim drastycznych cięć. Wyjątkowy w tym roku będzie sierpień.
06-03-2013
Opole. Rusza przebudowa Teatru Lalek
Opolski Teatr Lalki i Aktora zamknął dużą scenę, a także główne wejście. To znak, że ruszyła przebudowa, na którą czekaliśmy kilkadziesiąt lat. Koniec prac dopiero w 2014 roku.
06-03-2013
Warszawa. 800-900 mln złotych na archiwa do 2020 r.
Do 2020 r. wydatki na archiwa osiągną sumę 800-900 mln złotych - zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. W planach jest m.in. zapewnienie środków na inwestycje w Warszawie i Krakowie oraz wsparcie digitalizacji zasobów archiwalnych.
06-03-2013
Białystok. Wiza za bilety do opery
Bilet do opery, nocleg w hotelu, zwiedzanie miasta - z takiego pakietu turystyczno-kulturalnego skorzystać mogą białoruscy turyści przyjeżdżający do Białegostoku. Propozycja jest bardzo atrakcyjna - ci, co kupią taki pakiet, wizę dostają za darmo.
02-03-2013
Kujawsko-Pomorskie. Stypendia twórcze dla artystów
Szesnastu artystów i twórców z regionu kujawsko-pomorskiego otrzyma w marcu stypendia ufundowane przez samorząd wojewódzki. W tym roku na ten cel zarezerwowano 140 tys. zł.
01-03-2013
Łódź. Art-lokomotywa na Rok Tuwima?
Umieszczenie na ulicy Piotrkowskiej 30-tonowej lokomotywy i "ubranie" jej w szydełkową kreację - to pomysł Stowarzyszenia Łódź Filmowa na duże wydarzenie łódzkich obchodów Roku Tuwima.
28-02-2013
Lublin. Czy kanapa na okładce wygląda jak penis?
Czy kanapa z okładki informatora "ZOOM" wygląda jak penis? Radni zdecydowali, że nie będzie dziś takiej dyskusji. Ale i tak temat powrócił "tylnymi drzwiami".
28-02-2013
Łódź. Prawie 600 tys. zł na wsparcie projektów kulturalnych
Prawie 600 tys. zł z kasy miasta Łodzi trafi w tym roku na wsparcie 39 projektów kulturalnych. Łódzki magistrat ogłosił w czwartek wyniki konkursu na dofinansowanie inicjatyw kulturalnych do 50 tys. zł.
27-02-2013
Łódź. Dlaczego minister nie dał na Tuwima?
Złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek Śródmiejskie Forum Kultury, który miał być podstawą finansowania łódzkich obchodów Roku Tuwima, nie zyskał aprobaty ministra Bogdana Zdrojewskiego. Dziennik Łódzki pyta w MKiDN o powód.
26-02-2013
Bydgoszcz. Miasto dołoży na festiwal operowy
Ponad 400 tysięcy złotych przekaże miasto na imprezy w marszałkowskich instytucjach. Chociaż obowiązek ich utrzymania należy do marszałka województwa, to siedzibę mają w Bydgoszczy. Chodzi o Operę Nova, Filharmonię Pomorską i Wojewódzki Ośrodek Kultury.
26-02-2013
Lublin. Miasto na kulturę
216 instytucji ubiegało się w tym roku o pieniądze na kulturę przyznawane przez lubelski ratusz. Miasto przeznaczyło na ten cel 1,75 mln zł.
26-02-2013
Opole. Trudny budżet konkursowych Konfrontacju
Choć budżet tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych najpewniej będzie mniejszy od ich ubiegłorocznej edycji, to w tym roku będą one miały formę konkursu.
25-02-2013
Goleniów. Ośrodek teatralny z funduszy unijnych?
Budowa i modernizacja dróg, przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, a także budowa centrum kulturalnego i domu pomocy społecznej - to niektóre z planów samorządu Goleniowa, które miałyby być zrealizowane przy pomocy nowych dotacji unijnych.
23-02-2013
Kraj. Zmiany w inwestowaniu w kulturę
Pieniądze przeznaczane na kulturę w ramach nowego unijnego budżetu na lata 2014-2020 w Polsce trafią na nowoczesne technologie i wyposażenie placówek, często wybudowanych lub odnowionych dzięki środkom z obecnej perspektywy finansowej - zapowiada minister kultury.
23-02-2013
Łódzkie. 50 tys. zł dla ludzi kultury
Samorząd województwa łódzkiego zarezerwował w budżecie 50 tys. złotych na Kulturalne Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego. Nagrody przyznane zostaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.
23-02-2013
Krakowska kultura stanęła pod ścianą
Niestabilność finansową absurdalne rozwiązania prawne, zbyt późne decyzje urzędników, ogromna biurokracja, nadmierna sprawozdawczość. To sprawia, że kultura się dusi, a jej podstawowym zadaniem staje się przetrwanie - pisze Agnieszka Malatyńska - Stankiewicz w Dzienniku Polskim.
22-02-2013
Lublin. Ratusz rozdał pieniądze na kulturę
Lubelski ratusz ogłosił w czwartek, które organizacje i instytucje kulturalne dostaną dofinansowanie w tym roku. Chętnych nie brakowało: do wyścigu po pieniądze na kulturę stanęło ich aż 216.
20-02-2013
Kraj. W kryzysie oszczędzamy na kulturze
Bilety do kina, teatru, ale też książki, prasa i muzyka stają się dobrem coraz bardziej luksusowym. Po raz pierwszy od 1993 r. spadają wydatki Polaków na kulturę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
20-02-2013
Łódź. Rok Tuwima bez kasy od ministra
Nawet złotówki nie dostanie Łódź od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego na projekt "Rok Tuwima 2013". A na pewno nie w ramach "Programów Ministra". Wniosek złożony przez Dom Literatury nie znalazł się wśród tych, które wesprze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
20-02-2013
Resort kultury wydał ok. 750 mln zł na prowadzone przez siebie instytucje
41 instytucji podległych ministerstwu kultury otrzymało w 2012 r. od resortu 756 mln zł; to o 12 proc. więcej niż w 2011 roku - poinformowała podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska.
19-02-2013
Czyta, rozmawia, buduje - rozmowa z ministrem Zdrojewskim
Polacy nie czują mięty do książek. Zamiast w gmachu z prawdziwego zdarzenia Muzeum Sztuki Nowoczesnej gnieździ się w byłym pawilonie meblowym. Podobnie jak nagradzany na świecie stołeczny Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego z siedzibą w zajezdni śmieciarek. A jednak w kulturze idzie ku lepszemu - upiera się minister Bogdan Zdrojewski - z ministrem kultury rozmawia Mike Urbaniak.
18-02-2013
Lublin. Marszałek ogłosi kolejne przetargi dla CSK
Prace przy zmianie Teatru w Budowie w Centrum Spotkania Kultur idą pełną parą. Urząd Marszałkowski przygotowuje się do ogłoszenia kolejnych przetargów związanych z realizacją inwestycji.
18-02-2013
Łódź. 50 tys. zł na nagrody kulturalne marszałka
50 tys. zł przeznaczył samorząd województwa łódzkiego na nagrody kulturalne marszałka województwa. Wnioski o ich przyznanie można składać do 15 marca - poinformował PAP łódzki urząd marszałkowski.
12-02-2013
Granty na kulturę w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Kto i ile dostał w tym roku?
Wiadomo już kto otrzyma dofinansowanie z miejskiej kasy. Jako ostatni wyniki otwartego konkursu ofert ogłosił Gdańsk. Zobacz jakie wydarzenia otrzymały wsparcie od władz Trójmiasta - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
12-02-2013
Poznań. Miliony na kulturę
Poznańska kultura dostanie w tym roku potężny zastrzyk pieniędzy z Warszawy. Na nasze koncerty, festiwale, wydawnictwa, spektakle teatralne otrzymamy z Ministerstwa Kultury ponad 2 miliony złotych.
12-02-2013
Świętokrzyskie. Małe pieniądze na kulturę
W ubiegłym roku placówki kultury województwa świętokrzyskiego dostały 8 mln zł z Ministerstwa Kultury, w tym zaledwie 2 mln. Ministerstwo rozstrzygnęło pierwsze konkursy: pieniędzy nie dostały teatry, WDK, ale są i tacy, którzy z ostatniego rozdania się cieszą.
11-02-2013
Opole. Dotacja na projekt edukacyjny w Lalkach
30 tys. zł dał minister kultury na projekt "Teatr. Poczuj to!", jaki w marcu zacznie się w opolskich lalkach. Dzięki niemu zespół teatru chce m.in. pogłębiać więzi między rodzicami a dziećmi, mówić o emigracji i eurosierotach.
11-02-2013
Warszawa. Zubel i Holewińska wśród stypendystów "Młodej Polski"
Kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel oraz dramatopisarka Julia Holewińska znalazły się wśród 86 stypendystów programu "Młoda Polska". Dyplomy artystom, którzy stypendia otrzymali, wręczył dziś minister kultury Bogdan Zdrojewski.
08-02-2013
Opole powinno wspólnie z województwem płacić na kulturę?
Urząd marszałkowski chciałby, aby opolski ratusz dokładał się do utrzymania takich instytucji kulturalnych jak Teatr im. Kochanowskiego czy muzea znajdujące się w mieście. - Skoro Opole nie płaci nic na szpitale w Opolu i są one na wyłącznym utrzymaniu samorządu województwa, to powinno choć współfinansować kulturę - przekonują w urzędzie marszałkowskim - pisze Piotr Zapotoczny w Gazecie Wyborczej - Opole.
08-02-2013
Opole. Program Konfrontacji gotowy, kasy brak
Zaledwie 150 tysięcy przyznało ministerstwo na dofinansowanie Opolskich Konfrontacji Teatralnych. To połowa kwoty, o którą wnioskował Teatr Kochanowskiego na organizację tegorocznego festiwalu klasyki polskiej. Program 38. OKT jest już dopięty. Festiwal zaplanowano na 3-7 kwietnia.
08-02-2013
Podlaskie. Słabe ministerialne wparcie dla projektów teatralnych
Tylko trzy teatralne projekty z Podlaskiego wsparł finansowo minister kultury. Dwa razy tyle odrzucił. Wśród nich jest festiwal Wertep, który w lecie za darmo odbywa się w przygranicznych miejscowościach, a korzystają z niego ci, którzy do teatru mają daleko.
08-02-2013
Poznań daje na kulturę. Zobacz kogo oceniono najwyżej!
Dla poznańskich twórców środa okazała się dniem swoistej kumulacji. Tego samego dnia listy przyznanych dotacji opublikowali bowiem ich najwięksi mecenasi: Urząd Miasta Poznania i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - pisze Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.
08-02-2013
Szczecin. Tańsze bilety dla seniorów
Szczecińska Karta Seniora, współpraca z Urzędem Marszałkowskim i prywatnymi przedsiębiorcami - to tylko niektóre pomysły władz miasta na rozwój programu Szczecin Przyjazny Rodzinie.
07-02-2013
Katowice. Teatr Śląski nie ma środków na premiery
Dyrekcja Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego alarmuje, że z powodu ograniczonych środków finansowych w tym roku może nie dojść do zaplanowanych premier. Samorząd wojewódzki przeznaczył na działalność placówki o 1,7 mln zł mniej niż w ubiegłym roku.
07-02-2013
Kraków. Opera przeciw Filharmonii Krakowskiej
Wiele wskazuje na to, że w kłopotach finansowych Filharmonii Krakowskiej pomoże Zarząd Województwa Małopolskiego, który może przekazać instytucji pieniądze z rezerwy. Takie rozwiązanie nie podoba się muzykom Opery Krakowskiej, którzy twierdzą, że filharmonii nie należą się pieniądze.
07-02-2013
Łódź. Pieniądze od ministra
Znane są już wyniki niektórych konkursów ogłoszonych przez Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
07-02-2013
Łódż. Pieniądze i bilety na sztuki przyjemne
XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych otrzymał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 200 tysięcy złotych w ramach priorytetu "Wydarzenie artystyczne - Teatr i Taniec".
07-02-2013
Poznań. Dotacje dla organizacji pozarządowych na działania kulturalne
3,3 miliona złotych dotacji otrzymają w 2013 roku organizacje pozarządowe, które zorganizują 121 wydarzeń kulturalnych w Poznaniu. W środę ogłoszono wyniki konkursów organizowanych przez miasto.
05-02-2013
Łódź. Kultura do roku 2020
Na poniedziałkowej sesji rady miejskiej Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi przedstawiła projekt "Polityki Rozwoju Kultury 2020+ dla miasta Łodzi".
04-02-2013
Grajcie dla bezrobotnych za złotówkę
Minister Bogdan Zdrojewski kilka miesięcy temu apelował, żeby w instytucjach kultury był miesiąc wolny od opłat za wstępy. Tymczasem same władze samorządowe, które sprawują nadzór nad tymi placówkami, jakby o tym zapominały. Czy Teatr Polski, który zrobił premierę o dziarskich bezrobotnych nie powinien nie tylko "paść się" tematem bezrobocia na scenie, ale zagrać takie przedstawienie bezrobotnym na widowni za złotówkę? - pisze Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.
04-02-2013
Toruń. Miejskie dofinansowanie dla 52 projektów
Toruń podzielił pieniądze dla organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą. W tym roku miasto wyda na ten cel 1,2 mln zł.
02-02-2013
Kraków. Waży się przyszłość Filharmonii Krakowskiej
Jak będzie wyglądała jej działalność w roku 2013 i jak drastyczne czekają ją oszczędności? - na te pytania szukali wczoraj odpowiedzi wicemarszałek Jacek Krupa i dyrektor Filharmonii Krakowskiej, Bogdan Tosza.
02-02-2013
Piła. Wielkopolskie instytucje kultury wystąpią w RCK
Spektakl "Minus2" w choreografii światowej sławy Ohada Naharina w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu rozpocznie w sobotę cykl prezentacji artystycznych wielkopolskich instytucji kultury w Regionalnym Centrum Kultury W Pile.
02-02-2013
Płock. Miasto wydało 650 tys. zł na kulturę
Za te pieniądze będziemy mieć m.in. przedstawienia teatralne, warsztaty muzyczne, projekcje filmów - całą masę kulturalnych wydarzeń, które zorganizują płockie stowarzyszenia pozarządowe.
02-02-2013
Żywiec. Sponsorzy Bajkowych Spotkań Teatralnych poszukiwani
Nie będziemy zachęcać do wzięcia udziału w tej imprezie, bo to zbyteczne. Co roku sala widowiskowa klubu Śrubka w Żywcu przeżywa prawdziwe oblężenie za każdym razem, kiedy na scenie pojawiają się aktorzy najlepszych dziecięcych teatrów.
30-01-2013
Olsztyn. Samorząd przekazał 130 tys. zł na imprezy kulturalne
Samorząd Olsztyna przekazał 130 tys. zł na organizację tegorocznych Olsztyńskich Spotkań Teatralnych, Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" oraz muzealne imprezy upowszechniające postać Mikołaja Kopernika i promujące historię Olsztyna.
29-01-2013
Kraków. O biedniejącej kulturze przy Kulturalnych Odlotach
Ekipa Teatru Nowego zaproponowała debatę - w kontekście ściętego budżetu miejskiego i marnych perspektyw na najbliższe lata - z udziałem ludzi tworzących kulturę i wiceprezydent Magdaleny Sroki. Odbędzie się ona 6 lutego.
24-01-2013
Kraków. II edycja konkursu o Nagrodę Teatralną im. Wyspiańskiego
Rada Miasta Krakowa rozpoczyna II edycję konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Nagroda jest przyznawana corocznie za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji było miasto Kraków.
24-01-2013
Olsztyn. Miasto dofinansuje marszałkowskie instytucje kulturalne
Na przyszłotygodniowej sesji rady miasta podjęta ma zostać uchwała o przeznaczeniu 130 tys. zł na pomoc finansową samorządowi województwa. Pieniądze będą przeznaczone na organizację wydarzeń kulturalnych.
24-01-2013
Sprawdziliśmy budżety trójmiejskich teatrów. Co nas czeka w 2013 roku?
Wszyscy jak mantrę powtarzają, że 2013 rok będzie trudnym rokiem dla kultury. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda finansowa sytuacja w trójmiejskich teatrach i w jaki sposób cięcia budżetowe wpłyną na plany artystyczne - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
24-01-2013
Warszawa. W Sejmie o realizacji zapisów Paktu dla Kultury
W 2013 r. resort kultury będzie dysponować budżetem 3,1 miliarda zł - to 0,88 proc. nakładów na kulturę w budżecie państwa. Do osiągnięcia postulowanego w Pakcie dla Kultury 1 procenta brakuje ok. 400 mln zł - mówił w Sejmie minister kultury.
23-01-2013
Białystok Odśnieżanie dla kultury warte 300 tysięcy
Na 300 tysięcy złotych można wycenić odśnieżanie, za jakie w poniedziałek na Rynku Kościuszki zabrali się przedstawiciele świata studentów i kultury.
23-01-2013
Łódź. 100 tys. zł na stypendia artystyczne
We wtorek w Muzeum Miasta Łodzi wręczono po raz pierwszy miejskie stypendia artystyczne, które mają wspierać rozwój artystyczny laureatów i realizację stworzonych przez nich przedsięwzięć. Łączna kwota przeznaczona na stypendia to 100 tys. złotych.
21-01-2013
Białystok. Wielkie odśnieżanie dla kultury
Kilkudziesięciu studentów i organizatorów wydarzeń kulturalnych w Białymstoku odśnieżało w poniedziałek centrum miasta. Chcieli w ten sposób pomóc władzom miasta zaoszczędzić pieniądze, które mogłyby zostać przeznaczone na cele kulturalne.
19-01-2013
Biznes media kultura
Już kilka dni po przekazaniu do redakcji "Krakowa" tekstu "Kryzys w kulturze. Kultura w kryzysie" (ukazał się w poprzednim numerze miesięcznika), w którego zakończeniu wyraziłem nadzieję, iż problemy przedstawione podczas październikowego seminarium w Międzynarodowym Centrum Kultury znajdą niebawem rozwinięcie, otrzymałem z Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie zaproszenie do udziału w dorocznym spotkaniu pod hasłem "Biznes - media - kultura" - pisze Wawrzyniec Sawicki w Krakowie.
19-01-2013
Sopot. Koniec Sceny Off de BICZ. Teatr na Plaży w nowej formule
Po blisko dziesięciu latach działalności Sopocka Scena Off de BICZ przestaje istnieć. W budynku Teatru na Plaży zajdą zmiany, scena zyska nowego zarządcę i ma być bardziej otwarta na wydarzenia impresaryjne.
18-01-2013
Łódź. 600 tys. zł z miejskiej kasy na Fundusz Filmowy w 2013 r.
Filmowcy mogą już zgłaszać wnioski o dofinansowanie swoich projektów z Łódzkiego Funduszu Filmowego. Na wsparcie produkcji filmowych przeznaczono w tym roku z miejskiej kasy 600 tys. zł, a twórcy mogą zgłaszać projekty w trzech kategoriach: filmy fabularne, dokumentalne i animowane.
18-01-2013
Łódź. Mniej pieniędzy na kulturę
Na godzinę przed północą ze środy na czwartek łódzcy radni ustalili wysokość dofinansowania dla miejskich instytucji kultury. Dyskusji nad wysokością dotacji, o których mówiło się już przy projekcie budżetu, że grożą wstrzymaniem działalności instytucji lub zwolnieniami, nie podjęto.
17-01-2013
Jednym mniej, innym więcej - wojewódzki budżet na kulturę
Gwarantujemy środki na kolejne edycje sztandarowych projektów, gwarantujemy fundusz płac i bieżące utrzymanie instytucji - mówi Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.
17-01-2013
Wrocław. Wielkie plany ESK 2016 bez budżetu
Dwa razy więcej turystów w mieście i dwa razy więcej ludzi uczestniczących w życiu kulturalnym miasta - to główne cele programu Europejskiej Stolicy Kultury, którą Wrocław stanie się w 2016 roku.
16-01-2013
Łódź. 50 tys. zł. dla uczniów i młodych twórców
Do 6 lutego można składać wnioski o stypendia artystyczne. Na stypendia artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego zostało przeznaczonych 150 tys. zł. Będą one przyznawane w dwóch kategoriach: "uczeń" i "młody twórca".
16-01-2013
Opolskie. Mniej na kulturę w budżecie na rok 2013
Suma pieniędzy przeznaczona dla wszystkich instytucji kultury podległych zarządowi województwa, takich jak Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, muzea, w tym np. Muzeum Śląska Opolskiego czy Filharmonia Opolska, jest w roku 2013 o prawie 18 proc. niższa niż w roku 2012.
15-01-2013
Powstaje Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Krajowa Lista Dziedzictwa Niematerialnego ma zbierać informacje o zwyczajach, rytuałach, obrzędach, dziedzinach tradycyjnego rzemiosła, aby je promować i chronić. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie rozpoczął nabór wniosków o wpis na listę.
14-01-2013
Dwa wielkie gmachy i dużo małych grantów - budżet Gdańska na kulturę
Mniej dotacji, więcej grantów, ogromne środki na dwie kluczowe inwestycje - to najważniejsze zmiany związane z tegorocznym budżetem Gdańska na kulturę. Opowiada o nich Anna Czekanowicz, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury, w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
11-01-2013
Bydgoszcz. Trzy premiery i festiwal w Operze Nova w 2013
Melomani powinni być wniebowzięci - Opera Nova uraczy nas w tym roku aż trzema premierami. W marcu zaprezentuje premierę baletową - "Fascynacje", w kwietniu, na inaugurację XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego, "Halkę". Jesienią zaś - "Pajace" i "Rycerskość wieśniaczą".
11-01-2013
Co tak naprawdę reklamuje nasza kultura?
Urząd Marszałkowski podsumował dwa programy, dzięki którym wsparcie zdobyły instytucje kultury. Przedstawił je jako projekty promujące region i regionalną kulturę. Ale czy one rzeczywiście nas reklamują? - pyta Grzegorz Giedrys w Gazecie Wyborczej - Toruń.
10-01-2013
Trójmiasto. Mniej pieniędzy na kulturę w 2013 roku
Podstawowa myśl wybijająca się z kulturalnych budżetów Gdańska, Gdyni i Sopotu jest taka - pieniędzy w 2013 będzie mniej niż w poprzednim roku. Sprawdzamy, jak w praktyce wyglądają budżety trójmiejskich miast.
10-01-2013
Wrocław. Mniejszy dług Teatru Współczesnego
Dobra wiadomość nie tylko dla teatromanów: dług Wrocławskiego Teatru Współczesnego został zmniejszony o 400 tys. zł. Dług - ok. 1 ml n 300 tys. zł - powstał w czasie dyrekcji Krystyny Meissner. Prowadzony jesienią zeszłego roku w teatrze audyt potwierdził istnienie długu.
09-01-2013
Kup sobie kulturę, za ile chcesz
Zaledwie w trzy tygodnie zebrano całą kwotę potrzebną na ukończenie filmu "Chustka" Anety Kopacz. Czy portal Wspieramkulture.pl będzie odpowiedzią na kryzys? Serwis działa na zasadzie "wszystko albo nic". Jeśli twórca zbierze całość - dostaje pieniądze. Jeśli tylko część - wracają one do internautów - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej.
09-01-2013
Szczecin. Awantura o projekt opery
Na trwającej przebudowie Opery na Zamku mogą stracić wszyscy. Urząd marszałkowski - dofinansowanie unijne w wysokości 41 mln zł, a projektant - płacąc rosnące każdego dnia kary, ponad 2 mln zł.
08-01-2013
Szczecin. Kultura ze zniżką
Wstęp do Muzeum Narodowego jest wolny w czwartek, a w wakacje wystawy będziemy tam zwiedzać codziennie za darmo. Kto, kiedy i gdzie pomaga, żebyśmy taniej korzystali z oferty kulturalnej?
07-01-2013
Bytom. Minister kultury z marszałkiem mogą uratować Śląski Teatr Tańca
Prezydent Bytomia Damian Bartyla zaproponuje Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władzom samorządowym województwa śląskiego, by przejęły na utrzymanie Śląski Teatr Tańca - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta".
07-01-2013
Łódź. 150 tys. zł na samorządowe stypendia artystyczne
Taką kwotę przeznaczył w 2013 roku samorząd województwa łódzkiego na stypendia artystyczne, które przyznawane są w dwóch kategoriach: "uczeń" oraz "młody twórca". Jak informuje urząd marszałkowski wnioski o stypendium można będzie składać do 6 lutego 2013 r.
07-01-2013
Łódź. 800 tys. na Tuwima, 16 mln na Lutosławskiego...
Obchody Roku Tuwima minister kultury wycenił na 800 tys. zł, Roku Lutosławskiego - na 16 mln...
07-01-2013
Łódź. Budżet na kulturę
70 mln 584 tys. zł - to kwota, jaką będzie dysponował w 2013 r. Wydział Kultury Urzędu Miasta. W ubiegłorocznym budżecie znalazło się prawie 6 mln zł więcej.
05-01-2013
Działania szalonego księgowego, czyli jak zarząd dzielił pieniądze na kulturę
Podział pieniędzy przez Zarząd Województwa Podlaskiego na działania kulturalne zbulwersował wielu. Dyskutują facebookowicze, burzą się stowarzyszenia, którym drastycznie zmniejszono dotacje. - Skandal, kpina, działania szalonego księgowego, na ślepo - to tylko niektóre z komentarzy - pisze Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej - Białystok.
04-01-2013
Bytom. Nie wiadomo, kto pokieruje Śląskim Teatrem Tańca
Władze Bytomia nie ogłosiły na razie konkursu na stanowisko dyrektora Śląskiego Teatru Tańca, gdzie działa jeden z czołowych polskich zespołów tańca współczesnego. Dalsze losy cenionej na świecie placówki stoją pod znakiem zapytania.
03-01-2013
Opole. Ludzie kultury apelują do radnych sejmiku o większe pieniądze
Do przewodniczącego sejmiku wpłynął list otwarty z prośbą o zwiększenie budżetu na kulturę w roku 2013. W planowanym budżecie środki te są mniejsze w stosunku do roku 2012
02-01-2013
Bytom. Minister z marszałkiem uratują Śląski Teatr Tańca?
Prezydent Bytomia Damian Bartyla zaproponuje Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władzom samorządowym województwa śląskiego, by przejęły na utrzymanie Śląski Teatr Tańca - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta".
02-01-2013
Łódź. Premiery 2013 w cieniu budżetowych cięć
Urząd Miasta Łodzi i Urząd Marszałkowski okroiły budżety samorządowych instytucji kultury na 2013 rok. Zmniejszenie dotacji o blisko 10 procent nie może nie wywołać negatywnych skutków.
31-12-2012
Płock. Kultura będzie jeszcze biedniejsza w 2013 r.
Płockie placówki kulturalne w 2013 r. będą miały mniejsze budżety niż w tym roku. Zamierzają więc szukać sponsorów i słać wnioski o dofinansowanie do "wszystkich świętych".
31-12-2012
Warszawa. MKiDN w 2013 roku przeznaczy ponad miliard zł na inwestycje kulturalne
Rok 2013 będzie bardzo pracowity; mamy w planach realizację inwestycji kulturalnych w przeszło dwustu miejscach w Polsce za ponad miliard złotych. Dla porównania - w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel ok. 800 mln złotych - mówi PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.
29-12-2012
Lublin. Będą pieniądze na modernizację Muzycznego i Filharmonii
- Budżet jest bezpieczny, prorozwojowy - mówił marszałek województwa. Chwilę później radni klepnęli plan finansowy na przyszły rok.
28-12-2012
Bydgoszcz. Do teatru z Kartą Rodzinną 5 plus
Prezydent Bydgoszczy powołał zespół, który ma opracować Kartą Rodzinną 5 plus. Dzięki niej wielodzietne bydgoskie rodziny będą miały zniżki m.in. w kinie, na basenie czy w teatrze.
22-12-2012
Gdańsk. Dokończą budowę Teatru Szekspirowskiego
Gdański Teatr Szekspirowski chce do końca stycznia podpisać umowę z jedną z sześciu firm, które stanęły do przetargu na dokończenie siedziby teatru. Najtaniej, za ponad 43 mln zł, chce to zrobić firma NDI z Sopotu. Teatr ma być gotowy na Festiwal Szekspirowski w 2014 roku.
21-12-2012
Kraj. Miliardy na kulturę
Wartość wszystkich inwestycji dofinansowywanych ze środków unijnych, których operatorem jest Ministerstwo Kultury, przekroczy ponad 3,8 miliarda zł.
20-12-2012
Gdynia. Radni przyjęli budżet
Dokończenie rozbudowy parku naukowo-technologicznego i Teatru Muzycznego, otwarcie lotniska, wdrożenie systemu kierowania ruchem TRISTAR - to najważniejsze inwestycje w przyszłym roku w Gdyni. W środę rada miasta przyjęła budżet na 2013 r.
20-12-2012
Opole. Podpisano umowę z wykonawcą przebudowy teatru lalki
Dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki podpisał w czwartek w opolskim ratuszu umowę z wykonawcą przebudowy teatru lalki, firmą Polbau z Opola. Przebudowa ma kosztować ponad 13 mln zł i potrwa do września 2014 r.
19-12-2012
Lublin. Premiera? Jak jest sponsor
Premiera? Tak jeśli znajdzie się sponsor. Remont siedziby? Na pewno nie w tym roku. Nowe kostiumy do spektaklu? Odświeży się te z magazynu. Zbliża się ciężki rok w kulturze podległej marszałkowi, bo pieniędzy będzie jeszcze mniej niż w mijającym roku.
19-12-2012
Łódź. Budżet miasta, budżet kultury
We wtorek radni sejmiku województwa łódzkiego uchwalili budżet na 2013 rok. Radni opozycji przyznali, iż zdają sobie sprawę, że wydatki muszą być ograniczone, ale według nich powinno być więcej pieniędzy na kulturę i oświatę.
19-12-2012
Opole. Spa wygrywa z kulturą
Podczas gdy muzea alarmują, że budżet zaplanowany przez marszałka zagraża ich istnieniu, samorząd województwa wyda 13 mln zł na remont zamku w Mosznej, by mógł funkcjonować jako hotel i spa.
19-12-2012
Tarnów. Kulturalna zapaść?
Duże oczekiwania, a małe pieniądze. Propozycje dotacji z miejskiego budżetu dla instytucji kultury działających w Tarnowie pozwolą im tylko na przetrwanie. Szefowie kulturalnych placówek nie kryją rozgoryczenia. Kierujący teatrem zastanawiają się nawet nad decyzją o ograniczeniu premier.
18-12-2012
Gdańsk. Budżet 2013 przyjęty
Rada miasta Gdańska przyjęła budżet na 2013 rok. Wstrzymała się jednak z przyjęciem tzw. uchwały śmieciowej.
18-12-2012
Łódź. Obchody Roku Tuwima
Na poniedziałkowej Komisji Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej w Łodzi dyskutowano o planowanych imprezach w związku ze zbliżającym się Rokiem Tuwima. Radni pytali jakie atrakcje władze miasta przygotowały, by uczcić łódzkiego poetę?
18-12-2012
Łódź. Pieniądze dla organizatorów festiwali
Ponad cztery miliony złotych - to kwota z budżetu Łodzi i województwa łódzkiego, którą w przyszłym roku wsparte zostaną festiwale i inne wydarzenia kulturalne organizowane przez fundacje i stowarzyszenia.
18-12-2012
Opole. W nowym budżecie środki na Teatr Lalek
Dzisiaj radni Opola przyjmą budżet na przyszły rok, to przesądzone. Opozycja grzmi, że to dokument marny i mało perspektywiczny. Ale jej głosy nie będą miały znaczenia.
18-12-2012
Poznań. Piłkarsko-teatralna równowaga
Najbardziej medialnym sportem w Polsce jest piłka nożna - pisze prezes Warty Poznań, - jeśli w Poznaniu możemy mieć wiele teatrów i muzeów (dofinansowywanych przez Urząd Miasta), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wesprzeć także najstarszy klub piłkarski w Poznaniu"
18-12-2012
Warszawa. Uzysk 50% - komunikat Zarządu ZASP
W związku z licznymi pytaniami, kierowanymi do ZASP, informujemy, że z dniem 1 stycznia 2013r. wchodzą w życie zmiany w dotychczasowych przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.f.).
17-12-2012
Łódź. Radni: Tak duże cięcia to brak logiki
Kolejny sprzeciw wobec radykalnych cięć w łódzkim budżecie przeznaczonym dla kultury w 2013 roku. Tym razem niezgodę wyrazili radni klubu PiS. Marek Michalik i Bożenna Jędrzejczak podkreślają, że pieniędzy będzie mniej o 6 mln zł, niż w roku bieżącym i aż o 22 mln zł, niż w 2011.
17-12-2012
Wojna z tym co publiczne i państwowe
Zakończony parę dni temu w Krakowie festiwal Boska Komedia był tryumfem artystycznego i zespołowego teatru publicznego. Jednocześnie w tych samych dniach samorządy przy wtórze, lub z poduszczenia doktrynerów na szczytach władzy, zrobiły kolejny krok w kierunku zamordowania tej najbardziej inspirującej dziedziny sztuki w Polsce - pisze Jacek Poniedziałek w natemat.pl
17-12-2012
Zlikwidować województwo, by ratować kulturę?
Może samodzielne woj. opolskie to nie jest dobry pomysł, jeśli nie daje rady z finansowaniem kultury? Rozwiążmy województwo zamiast muzeów, teatrów i bibliotek - postuluje poeta Tomasz Różycki w Gazecie Wyborczej - Opole.
15-12-2012
Łódź. Miasto zamknie Muzeum Kinematografii?
Łódź chce zlikwidować Muzeum Kinematografii? pytają o to radni PiS, zaniepokojeni budżetem kultury na 2013 rok.
14-12-2012
Do radnych miejskich. O cięciach kultury pozarządowej
Czy wyobrażacie sobie Państwo, że z szeregu rozpoznawalnych już w całej Polsce, odbywających się w Białymstoku imprez kulturalnych połowa może zniknąć albo drastycznie ograniczyć swój harmonogram, terminarz i repertuar? A tak się zapewne stanie, bo w przyszłym tygodniu rada miasta Białegostoku przegłosuje budżet na rok 2013, w którym przewidziano zmniejszenie środków w konkursach ofert na projekty kultury pozarządowej - pisze Marek Kochanowski, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UwB, w Gazecie Wyborczej - Białystok.
14-12-2012
Jak znaleźć sponsora
Chcesz wydać własną książkę, nagrać płytę lub nakręcić film, a nie masz pieniędzy? Jest szansa, że znajdziesz je na stronie wspieramkulture.pl - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
14-12-2012
Krawiec u steru?
"Tak krawiec kraje, jak mu materii staje" mówią łódzcy urzędnicy. Ależ drodzy moi, Wy nie jesteście krawcami. Wy macie sprawić, że tkana przez Was materia będzie się powiększać. I to nie pod stołem. Nie zanudzajcie więc mediów corocznymi informacjami o cięciach - ciąć każdy potrafi - pisze Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
14-12-2012
Pomorskie budżety kultury: Urząd Marszałkowski
Rozpoczynamy prezentacje budżetów kultury na rok 2013. Na początek prognoza budżetowa dla województwa pomorskiego.
13-12-2012
Łódź. Dramatyczny apel Teatru Muzycznego
Artyści napisali apel do prezydent Zdanowskiej w sprawie przyszłorocznego budżetu. Zaplanowany na 2013 r. budżet wystarczy tylko na wypłacanie pracownikom pensji i pokrycie połowy opłat dla ZUS-u - alarmują przedstawiciele wszystkich związków i grup zawodowych działających w teatrze.
13-12-2012
Obraz polskich instytucji kulturalnych
Co zrobić, żeby w przyszłym okresie finansowania, Polska aktywniej i skuteczniej ubiegała się o unijne pieniądze na realizację międzynarodowych projektów kulturalnych? Na te i inne pytania odpowiada Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury, który we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizował badanie.
13-12-2012
Warszawa. O 4 mln zł mniej dostanie kultura
Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz przygotowuje się na finansowy kryzys: w 2013 r. kilkaset milionów złotych trafi do budżetowej zamrażarki. O 4 mln zł mniej dostanie kultura. - Chcemy się dokładniej przyjrzeć wydatkom miasta na teatry - słyszymy od lidera PO w radzie, a urzędnicy ratusza podkreślają, że oszczędności w tej dziedzinie to inicjatywa klubu Platformy.
12-12-2012
Białystok. "Hit" - czyli cykl spotkań historii i teatru
Fundacja Pogranicze z Sejn oraz białostocki Teatr Dramatyczny znalazły się na liście projektów dofinansowanych w ramach programu Akademia Orange. Wsparcie dostaną innowacyjne działania, które angażują dzieci i młodzież. Jedno dotyczy historii i teatru, drugie Krasnogrudy i Czesława Miłosza
12-12-2012
Białystok. Operowy harcz? Jak finansować OiFP
Jeżeli obetniemy pulę na operę, marszałek może nie dać nam funduszy unijnych - te słowa radnego Zbigniewa Nikitorowicza padły na poniedziałkowej sesji rady miejskiej. Marszałek nie chce ich komentować. Prezydent jest zaskoczony: - Dla mnie to słowa niezrozumiałe.
12-12-2012
Wrocław. Będzie menadżer w Teatrze Polskim
- Dziś wiem na pewno: miałem rację, kiedy zaproponowałem takie rozwiązanie - mówi odpowiedzialny za kulturę wicemarszałek Dolnego Śląska Radosław Mołoń. Swoją decyzję marszałek uzasadnia w żołnierskich słowach: - Za nagrody cześć i chwała, ale kasy ktoś musi pilnować.
11-12-2012
Monika Smoleń: 2013 będzie rokiem kończenia inwestycji
Senacka komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek informację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dot. projektu przyszłorocznego budżetu. - To będzie rok finalizowania projektów współfinansowanych ze środków unijnych - mówiła Monika Smoleń z MKiDN.
11-12-2012
Opole. Internauci skarżą się na marszałka do ministra kultury
Blisko 200 osób podpisało się w internecie pod petycją do ministra Bogdana Zdrojewskiego z prośbą o interwencję u marszałka województwa. W ten sposób opolanie chcą zaprotestować przeciwko cięciom wydatków na instytucje kulturalne.
11-12-2012
Opole. Wspólnie dla polskiej kultury
Serdecznie dziękuję wszystkim sygnatariuszom petycji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach akcji "RAZEM DLA KULTURY WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO". Te kilka setek podpisów, które pojawiły się pod tekstem petycji w niespełna trzy dni, wyraźnie wskazują na fakt, że sporej części naszego społeczeństwa leży na sercu problem finansowania obszarów związanych z kulturą i dziedzictwem
11-12-2012
Supraśl. Wierszalin wciąż bez remontu
Nie ma szans, by w tym roku powstał projekt prac, które dawno już trzeba było przeprowadzić w supraskiej siedzibie Teatru Wierszalin, choć były na to pieniądze. W toczących się od blisko roku negocjacjach między marszałkiem a burmistrzem miasteczka doszło do impasu.
10-12-2012
Sojusz sztuki i biznesu
- Wielcy sponsorzy, jak Tauron czy Grupa Lotos, mają wybitnych specjalistów od kultury, którzy dokładnie prześwietlają każdą ofertę pod kątem korzyści dla sponsora. My mamy stuprocentową frekwencję, bilety u nas nie są tanie, nasza publiczność to potencjalni klienci naszych mecenasów. To naprawdę nie jest jedynie gest dobrej woli, ale dobrze przygotowana i wynegocjowana umowa handlowa - mówi Krzysztof Jasiński, dyrektor Teatru STU.
06-12-2012
Białystok. Student w teatrze za połowę ceny
Studenci wymyślili, poprosili i dostali. W Teatrze Trzyrzecze niektóre spektakle mogą zobaczyć po bardzo promocyjnej cenie. Jeden pokaz się odbył, okazał się strzałem w dziesiątkę, następne - 12 grudnia.
05-12-2012
Łódź. Ambitne plany i mniejszy budżet Powszechnego
Cięcia budżetowe, jakie dotknęły wszystkie instytucje kultury, nie ułatwiają realizacji planów. Powszechny w przyszłym roku ma mieć mniej o 300 tys. zł, a samo utrzymanie Małej Sceny to z budżetu 400 tys. zł.
05-12-2012
Łódź. Radni nie godzą się na cięcia w kulturze
Komisja Kultury Rady Miejskiej negatywnie zaopiniowała wczoraj projekt budżetu, zaprezentowany przez Wydział Kultury magistratu. Trudno się dziwić. Cięcia w miejskich instytucjach idą w miliony złotych, miasta nie będzie stać nawet na zwiększanie zbiorów muzeów.
05-12-2012
Radom. Rozłam w komisji kultury, awantury o budżet
Radni komisji kultury pochylili się nad projektem budżetu na 2013 rok. Nikt nie jest zadowolony, ale z dodawania instytucjom pieniędzy nic nie wyszło. Wyszedł za to z komisji obrażony radny SLD Bohdan Karaś. Dlaczego?
04-12-2012
Łódź. Milion złotych na kulturę dla organizacji pozarządowych
Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił pięć otwartych konkursów dla organizacji pozarządowych na przedsięwzięcia związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego. Pula wyniesie 1 mln zł.
03-12-2012
Białystok. Studenci do teatru ze zniżką
Porozumienie Uczelni Białostockich właśnie nawiązało współpracę z Teatrem TrzyRzecze. "Teatr nie gryzie" to pierwsza impreza towarzysząca Dni Kultury Studenckiej - Juwenalia 2013.
03-12-2012
Opole. Minister kultury podpisał umowę na przebudowę Teatru Lalki
Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w poniedziałek w Opolu umowę na dofinansowanie przebudowy opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Ministerialne dofinansowanie wyniesie ponad 10 mln zł, koszt całej inwestycji oszacowano na 20 mln zł. Brakujące 10 mln zł na inwestycję wyłoży miasto Opole.
03-12-2012
Opole. Minister wspomógł Teatr Lalki i Aktora
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki otrzymał dofinansowanie w wysokości 10,2 mln zł na swoją modernizację Spotkanie z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego odbędzie się o godz. 11.30 na małej scenie w Teatrze Lalki i Aktora.
30-11-2012
Kraków. Radiowy chór wraca
Zarząd rozgłośni powierzył markę Chóru Polskiego Radia w Krakowie Fundacji Sonoris, która od stycznia wznowi działalność zespołu. Czy to znaczy, że Chór Polskiego Radia w Krakowie, założony w 1948 roku, mimo wszystko przetrwa?
30-11-2012
Kulturalny biznes
- Minister musi być dziś przede wszystkim tłumaczem i pośrednikiem między różnymi światami. Przedsiębiorcom muszę tłumaczyć, że kultura rządzi się innymi prawami niż świat biznesu. Twórcom muszę cierpliwie przypominać, że trzeba cenić świat biznesu i pamiętać o uwzględnianiu w swoich działaniach uwarunkowań rynkowych. Politykom zaś tłumaczę, by się trzymali z dala od kultury - mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, BOGDAN ZDROJEWSKI.
30-11-2012
Minister wyłożył 20 mln na "symbol kompleksu i niemocy"
- Gdy spotykam byłych mieszkańców Lublina czy to w Poznaniu, czy w Indiach jak niedawno, pytają mnie, czy [Teatr w Budowie] dalej jest w budowie. Ze smutkiem odpowiadam, że tak - przyznał szef resortu kultury. Straszący ponury szkielet przyszłego CSK nazwał "symbolem kompleksu i niemocy".
30-11-2012
Warszawa. Podsumowano badanie "Kultura do.finansowania"
57 proc. polskich instytucji kultury działa na arenie międzynarodowej i współpracuje z partnerami z innych krajów organizując wspólne wydarzenia, wymianę artystów, pracowników, dzieł i kolekcji - wynika z badania "Kultura do.finansowania" podsumowanego w piątek.
29-11-2012
Lublin. 20 mln na remont filharmonii i teatru
Umowę na dofinansowanie kwotą ponad 20 mln zł modernizacji siedzib Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego podpisali w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz przedstawiciele zarządu województa lubelskiego.
29-11-2012
Szczecin. Kulturalny budżet na 2013 r.
Około 35 milionów złotych wyniosą przyszłoroczne miejskie wydatki na szczecińską kulturę. O budżetowych planach Wydziału Kultury, w środę informowała radnych dyrektor Agata Stankiewicz.
28-11-2012
Bytom. Śląski Teatr Tańca ma ponad milion złotych długu
- Zawiodłem jako dyrektor - przyznał wczoraj Jacek Łumiński, szef Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Ale mimo międzynarodowego skandalu i ponadmilionowych długów, w których pogrążył placówkę, chce pozostać na stanowisku
28-11-2012
Opole. Rozbudowa Teatru Lalek będzie tańsza?
Nieco ponad 13 milionów złotych ma kosztować rozbudowa budynku Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Nowoczesne wnętrze, a także niezwykłą multimedialną elewację zobaczymy jesienią 2014 roku.
27-11-2012
Bruksela. Środki na kulturę bez redukcji, mimo cięć w budżecie
Mimo proponowanych cięć w unijnej kasie na lata 2014-20 ministrowie kultury "27" osiągnęli w poniedziałek w Brukseli porozumienie ws. programu "Kreatywna Europa", na który KE chce podnieść wydatki o 37 proc., do poziomu 1,8 mld euro.
27-11-2012
Kraków. Minister Kultury ufundował dodatkowe nagrody na Boską Komedię
Największe teatralne hity ostatniego sezonu i najbardziej gorące nazwiska polskiej sceny teatralnej - w ramach tegorocznego INFERNO - staną do walki aż o 9 nagród, które przyzna międzynarodowe Jury.
26-11-2012
Kraków. Budżetowe oszczędności w krakowskiej kulturze
Krakowską kulturę czekają trudne czasy. W projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano na nią 84,5 mln zł (czyli o 12 mniej niż przed rokiem) oraz 18 mln zł na Krakowskie Biuro Festiwalowe. A wiceprezydent Magdalena Sroka przyznaje, że ciężkie będą co najmniej trzy najbliższe lata.
26-11-2012
Łódzkie. Oszczędnościowy budżet woj. łódzkiego na rok 2013
Mniejsze niż w tym roku dochody, wydatki i deficyt zakłada projekt budżetu woj. łódzkiego na 2013 r. Blisko 36 mln zł zapisano na inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorczości, a ponad 15 mln zł na kulturalne (remont Teatru Wielkiego w Łodzi, zakup organów dla łódzkiej filharmonii oraz modernizacji zespołu Księży Młyn).
23-11-2012
Kraków. Kulturze brakuje 12 milionów
Zapowiada się kolejny chudy rok dla krakowskich instytucji kultury. Mówiono o tym wczoraj podczas spotkania komisji kultury Rady Miasta.
23-11-2012
Lidzbark Warmiński. Zainaugurowano rok kulturalny na Warmii i Mazurach
Podczas gali zorganizowanej w domu kultury w Lidzbarku Warmińskim zainaugurowano sezon kulturalny na Warmii i Mazurach. W tym roku placówki kultury w regionie będą miały tyle samo pieniędzy, co w roku ubiegłym tj. 50 mln zł.
15-11-2012
Katowice. Wytypowano dziesięć lokali na kulturę
Prezydentowi Katowic spodobał się pomysł pobierania niskiego czynszu w lokalach, w których będzie prowadzona działalność związana z kulturą. - Wytypowaliśmy już takie miejsca. Jeśli zainteresowanie będzie duże, przygotujemy kolejne - mówi Maciej Biskupski, asystent prezydenta Piotr Uszoka
15-11-2012
Kraków. Umowy na trzy inwestycje dla kultury
Minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisze w piątek w Krakowie umowy na dofinansowanie ze środków unijnych budowy galerii Europa-Daleki Wschód przy Muzeum Manggha, sal wielofunkcyjnych w Akademii Sztuk Pięknych i rozbudowy Szkoły Muzycznej przy ul. Józefińskiej.
13-11-2012
Kulturalne awantury dzielą miasta
Miasta ustalają budżety na 2013 r. Najwięcej na kulturę wyda Warszawa, ale najsensowniej pieniądze ulokuje Wrocław. Bo to właśnie w stolicy Dolnego Śląska urzędnicy najlepiej dogadują się z artystami - pisze Anna J. Dudek w Przekroju.
13-11-2012
Warszawa. Ponad 2 miliardy z UE dla polskiej kultury
Unijne dofinansowanie dla polskiej kultury przekroczyło 2 miliardy złotych, a w wyniku nowego naboru wniosków kolejne 13 projektów uzyskało dofinansowanie w wysokości 176, 5 mln zł - poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski.
02-11-2012
Gdynia. Cięcia w budżecie Teatru Miejskiego
30 października posiedzenie Komisji Kultury UM w Gdyni odbyło się w iście jesiennym, depresyjnym nastroju. Tematem spotkania były cięcia budżetowe. Projekt budżetu na rok 2013 przewiduje zmniejszenie dotacji dla miejskich instytucji kultury średnio o 28%.
02-11-2012
Kielce. Dyrektor Kubusia zwolni swojego zastępcę?
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach Robert Drobniuch zamierza zwolnić swojego dotychczasowego zastępcę Przemysława Predygiera i na jego miejsce zatrudnić specjalistę do pozyskiwania pieniędzy zewnętrznych.
02-11-2012
Łódź. Stypendia dla młodych twórców
Młodzi twórcy i uczniowie szkół artystycznych już po raz ósmy będą mogli wystartować po stypendia przyznawane przez Urząd Marszałkowski. We wtorek Sejmik Województwa jednogłośnie poparł projekt uchwały w sprawie wydzielenia w budżecie województwa na 2013 rok środków na ten cel. Zaproponowana w projekcie uchwały kwota to 150 tys. zł.
02-11-2012
Wrocław. Stypendia dla artystów
7 listopada o g. 11 w Wielkiej Sali Ratusza Muzeum Miejskiego odbędzie się uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych Prezydenta Wrocławia.
31-10-2012
Kielce. Cięcia w kulturze
Miasto chce w przyszłym roku ograniczyć wydatki na kulturę. Cięcia będą dotyczyć bieżącej działalności artystycznej, instytucje dostaną też mniej pieniędzy na szkolenia i wyjazdy.
27-10-2012
Opole. Budżetowe zaciskanie pasa
Zadłużenie Opolszczyzny rośnie, maleją szanse na pozyskiwanie unijnych pieniędzy. Czy wszystko doprowadzi do likwidacji województwa? Na razie zapowiadają się wielkie oszczędności. Odczują to instytucje kultury, szpitale i opolskie drogi
27-10-2012
Kasa z budżetu dla teatrów? Ale niby dlaczego?
Artyści na publicznych etatach protestują, że dostają za mało i niesmacznie atakują tych, którzy ośmielą się mieć inne zdanie. Tymczasem ci twórcy i animatorzy kultury, co nie żyją z dotacji i nie próbują wkupić się w łaski mocodawców, robią swoje, płacą ZUS-y, podatki, prowadzą często firmy i przy okazji robią sztukę na całkiem wysokim poziomie - pisze organizator koncertów Łukasz Minta*.
22-10-2012
TVP. Prezes Braun za powszechną opłatą od gospodarstw
Prezes TVP Juliusz Braun uważa, że najlepszym sposobem finansowania mediów publicznych byłaby powszechna opłata, wnoszona przez każde gospodarstwo domowe. Komercjalizacja TVP1 i TVP2 oznaczałby rezygnację z uniwersalnych programów dla szerokiej widowni - ocenił Braun w rozmowie z PAP.
19-10-2012
Łódź. Budżet miasta 2013 zagrożeniem dla kultury
Ponad 3,5 mld zł mają wynieść dochody Łodzi w 2013 roku, zaś wydatki ponad 3,8 mld zł - poinformował PAP łódzki magistrat.
18-10-2012
Bydgoszcz. "Halka" w Operze dopiero na wiosnę
Finanse sprawiły, że bydgoska Opera Nova musiała zrezygnować z jesiennej premiery. Artyści pracują za to nad sylwestrowymi koncertami. "Halkę" na deskach Opery Nova zobaczymy, ale w przyszłym roku.
15-10-2012
W teatrze marazm
Mniejsza dotacja oraz niepewna sytuacja (Urząd Marszałkowski wciąż jeszcze nie podpisał umowy z dyrektor Jadwigą Oleradzką) wywołują marazm w zespole, ale przede wszystkim na scenie. Być może odpowiedzią na kryzys w Horzycy jest odejście jednego z czołowych aktorów - Sławomira Maciejewskiego (w tym roku obchodziłby jubileusz dwudziestolecia pracy w toruńskim teatrze), a także rezygnacja z fotela dyrektora artystycznego Iwony Kempy - pisze Joanna Pociżnicka-Posadzy w Nowościach.
08-10-2012
Szczecin. Bez cięć w kulturze
Na rok 2012 w marszałkowskim budżecie na potrzeby kultury zagwarantowano prawie 62 miliony złotych, z czego blisko 18 przeznaczonych jest na cele inwestycyjne. W porównaniu do roku 2011 to o 12 milionów złotych więcej.
03-10-2012
Białystok. Kolejka po 2,5 miliona złotych
Sześć kolejnych ofert na promowanie Białegostoku za kwotę 2,5 mln złotych przez wydarzenia kulturalne wpłynęło do biura rady miasta. W dokumentach, które dotarły do biura rady miasta,czytamy niemal dokładnie te same słowa. Zmieniają się tylko nazwy - imprez i organizatorów.
03-10-2012
Marek Weiss: nie nakryjemy się prześcieradłem
- W teatrze dramatycznym wystarczy wziąć starą kanapę, wybrać czwórkę niezłych aktorów i zagrać "Kto się boi Virginii Woolf?". Potem z dobrą aktorką przygotować monodram na podstawie bestselleru i w ten sposób tanim kosztem przetrwać kryzysowy rok. Opery nie da się w ten sposób realizować - mówi o planach artystycznych Opery Bałtyckiej w Gdańsku jej dyrektor, Marek Weiss.
03-10-2012
Poznań. Chudy sezon Teatru Wielkiego
O obliczu teatru decyduje pieniądz. Teatr Wielki w Poznaniu ma tych pieniędzy bardzo mało. Poprzednia dyrekcja, po rozliczeniu wszystkich rachunków, zostawiła po sobie dług w wysokości 1,3 mln złotych. Poza tym, budżet w tym roku został obcięty o 5 proc. Starczy więc na cztery premiery w tym sezonie. Na piątą - dyrekcja musi znaleźć pieniądze sama.
03-10-2012
Warszawa. Jak instytucje kultury korzystają ze środków UE
Jak polskie instytucje kultury radzą sobie z problemami finansowymi, czy pozyskują środki europejskie, na jakie napotykają przeszkody - na te pytania odpowiadają ankietowani w badaniu "Kultura do.finansowania", które potrwa do 18 października.
01-10-2012
Kryzys w roli głównej
- Teatrom choćby w Toruniu, Krakowie czy Łodzi obcięto dotacje. Nas na szczęście to nie spotkało, co nie znaczy, że nie borykamy się z problemami. Wynikają one ze stale rosnących cen. Mamy więc podobny budżet, ale możemy pozwolić sobie na mniejsze wydatki. Mimo to udaje nam się utrzymywać co sezon podobną liczbę premier. Na sezon 2012/2013 planujemy siedem premier - mówi PAWEŁ ŁYSAK, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
27-09-2012
Warszawa. Badanie Kultura do.finansowania
Punkt Kontaktowy ds. Kultury działający w strukturach Instytutu Adama Mickiewicza we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczął badanie Kultura do.finansowania. Dotyczy ono problemu finansowania projektów realizowanych przez polskie instytucje kultury oraz pozyskiwania na nie wsparcia z budżetu unijnego.
26-09-2012
Duch oszczędności i duch rewolucji
- Wielopłaszczyznowość repertuaru to jedno z naszych założeń. Myślę, że gdybyśmy uprawiali jednowymiarowy, bardziej czy mniej zideologizowany teatr, na przykład wyłącznie rozrywkowy albo jednoznacznie polityczny, coś byśmy odbierali widzom - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
26-09-2012
Szczecin. Trwa przebudowa siedziby Opery na Zamku
Za kilka dni ogłoszony zostanie przetarg na projektanta i wykonawcę robót budowlanych kolejnych etapów trwającej przebudowy siedziby Opery na Zamku w Szczecinie - zapowiedziała w środę w Szczecinie dyrektor opery Angelika Rabizo.
25-09-2012
Łódź. Ofiary cięć marszałka
"To propozycja nie do przyjęcia. Grozi paraliżem teatru i rozpadem zespołu" - napisał Wojciech Nowicki, dyrektor Teatru im. Jaracza, w piśmie do marszałka województwa w odpowiedzi na propozycję obcięcia budżetu o 20 proc, czyli prawie 2 mln zł.
25-09-2012
Wrocław. Nowy sezon dopiero od nowego roku
Teatry rozpoczęły nowy sezon artystyczny i zaprezentowały swoje plany repertuarowe. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym pierwsza premiera w 2013 r.
24-09-2012
Włocławek. Zbudują Centrum Kultury Browar B
Akt erekcyjny pod budowę Centrum Kultury Browar B wmurowano w poniedziałek we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie). Adaptacja XIX-wiecznych budynków, realizowana dzięki funduszom unijnym, zakończy się za rok.
21-09-2012
Wsparcie ponad granicami
Czy polskie teatry, filharmonie i inne publiczne instytucje kultury mogą pozyskiwać środki na swoją działalność i ciekawe projekty od darczyńców z zagranicy? Jest to możliwe dzięki programowi Transnational Giving Europe (TGE).
19-09-2012
Wrocław. Zwolnienia zamiast premier
- Nie zakładamy, że przyczyną dziury w budżecie była rozrzutność. Może być też tak, że pieniądze, które przyznajemy tej scenie, są niewystarczające - mówi Jarosław Broda, dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego o zadłużeniu Teatru Współczesnego.
18-09-2012
Łódź. 100 tysięcy złotych na stypendia dla artystów
Łódzcy artyści będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe od Urzędu Miasta Łodzi, który w tym tygodniu ogłosi program stypendialny.
18-09-2012
Łódź. Drastyczne cięcia w kulturze
Dyrektorzy miejskich muzeów, galerii, bibliotek i teatrów są przerażeni oszczędnościami, które zamierzają wprowadzić w przyszłorocznym budżecie władze Łodzi.
11-09-2012
Wrocław. Teatr Współczesny zadłużony
Ponad 1 mln 200 tys. złotych - tyle pieniędzy winien jest wierzycielom Wrocławski Teatr Współczesny. Miasto Wrocław pod które podlega teatr zarządziło właśnie audyt w instytucji. Kontrola finansowa, sprawdzająca jaka jest przyczyna takiego zadłużenia, powinna rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.
07-09-2012
Toruń. Kryzys zaczyna uderzać w kulturę
Instytucje kultury straciły aż 1,7 mln zł miejskiego wsparcia. Samorząd tłumaczy to zapaścią finansów publicznych w kraju. Dyrektorzy placówek szukają oszczędności i walczą o dotacje.
05-09-2012
Warszawa. Minister kultury o projekcie budżetu na 2013 rok
Ministerstwo kultury otrzyma w przyszłym roku 2 mld 972 mln zł. To więcej niż w bieżącym roku - powiedział w środę dziennikarzom minister kultury Bogdan Zdrojewski, oceniając przyjęty wstępnie we wtorek przez rząd projekt budżetu państwa na 2013 r.
05-09-2012
Warszawa. Umowa ws. remontu Pałacu na Wyspie podpisana
Remont elewacji Pałacu na Wyspie wraz z rzeźbami, konserwację widowni amfiteatru i rewitalizację alejek wokół pałacu zakłada umowa podpisana przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i dyrektora warszawskiego Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusza Zielniewicza.
04-09-2012
Kulturalne obcinanie kasy
Miasto zmniejszyło dotacje na kulturę o ponad trzy miliony złotych. Jak poradzą sobie instytucje? Baj Pomorski rezygnuje z premier do końca roku, Toruńska Orkiestra Symfoniczna podwyższa ceny biletów, inni ograniczają liczbę imprez. Wszystko z powodu oszczędności - pisze Joanna Pociżnicka-Posadzy w Nowościach.