powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Giselle" z Teatru Bolszoj w kinach w całej Polsce

Primabalerina światowych scen i niegrzeczny chłopiec baletu w spektaklu "Giselle" z moskiewskiego Teatru Bolszoj w kwietniu i maju w kinach w całej Polsce.

nazywowkinach.pl - dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin - zaprasza na retransmisję baletu romantycznego, w którym rolę tytułową kreuje Swietłana Zacharowa, a towarzyszy jej równie sławny ze swej tanecznej techniki, co niestandardowych zachowań wybitny tancerz Siergiej Połunin.

"Giselle" to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie, tytuł uwielbiany przez baletomanów całego świata. Wiejska dziewczyna Giselle zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Giselle umiera z rozpaczy i dołącza do willid - duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem. Nocą, w scenerii leśnego cmentarza, Giselle powstaje z grobu i jeszcze raz spotyka Alberta, którego na miejsce jej spoczynku przywiodły wyrzuty sumienia. Dzięki temu oglądamy jedną z najpiękniejszych scen w historii tańca scenicznego - gromady zwiewnych duchów w tiulowych sukniach niemal unoszących się nad ziemią dzięki tańcowi na czubkach palców.

Ten XIX-wieczny tytuł jest kwintesencją baletu romantycznego, pełnego niesamowitości, grozy i korowodów tańczących zjaw. To także jeden z nielicznych baletów, który praktycznie nieprzerwanie istnieje na scenach baletowych świata od swojej premiery ponad 170 lat temu. W Teatrze Bolszoj zobaczymy redakcję Jurija Grigorowicza, który stworzył ją w oparciu o choreografie Jeana Coralliego, Jules'a Perrota i Mariusa Petipy. Od kilkunastu lat "Giselle" jest nieobecna na polskich scenach, nadarza się zatem niepowtarzalna okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca.

Giselle to także wyjątkowa partia w karierze Swietłany Zacharowej, primabaleriny Bolszoj i innych światowych scen. Pierwszy raz wykonała ją na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu, gdy została przyjęta do tamtejszego zespołu. Miała... niespełna 17 lat. Potem trzykrotnie wykonała tę rolę podczas gościnnego maratonu występów Maryjskiego na scenie Bolszoj. Była też zapraszana do gościnnych występów w "Giselle" na moskiewskiej scenie. Wreszcie to właśnie Giselle zatańczyła, gdy przeniosła się do zespołu baletowego Teatru Bolszoj.

Publiczność zelektryzuje zapewne także wiadomość, że jako książę Albert partnerować jej będzie Siergiej Połunin, zwany niegrzecznym chłopcem baletu. Obecnie niezwiązany na stale z żadną sceną artysta zasłynął m.in. brawurowym tańcem do utworu "Take me to Church", który obejrzało w Internecie już ponad 23 miliony widzów. Ostatnio tancerz wystąpił też w roli aktorskiej w filmie "Morderstwo w Orient Expressie" w reżyserii Kennetha Branagha.

Spektakl z udziałem Swietłany Zacharowej i Siergieja Połunina został zarejestrowany podczas transmisji na żywo do kin w 2015 roku, obecnie Teatr Bolszoj przypomina go widzom na całym świecie w cyklu "Bolshoi Ballet Live"

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji baletowych z cyklu "Bolshoi Ballet Live" na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007,

by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów.

"The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

***

8 kwietnia

Bydgoszcz Multikino

Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół

Gdańsk Multikino

Gdynia Multikino

Katowice Kino Rialto

Kraków Multikino

Lublin Multikino

Łódź Multikino Silver Screen

Olsztyn Multikino

Poznań Multikino Malta

Poznań Multikino Stary Browar

Przemyśl kino Centrum 3D

Szczecin Multikino

Tarnowskie Góry Tarnogórskie Centrum Kultury

Warszawa Kino Praha

Warszawa Multikino Ursynów

Warszawa Multikino Złote Tarasy

Włoszczowa kino Muza

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

Zabrze Multikino

Żywiec kino Janosik

12 kwietnia

Ciechocinek Miejskie Centrum Kultury

20 kwietnia 2018

Cieszyn kino Piast

21 kwietnia 2018

Kraków kino Agrafka

22 kwietnia

Łuków kino Łuków

Kędzierzyn-Koźle Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu

25 kwietnia 2018

Lidzbark Warmiński kino Ignacy

Szamotuły Szamotulski Ośrodek Kultury

26 kwietnia 2018

Kutno Kutnowski Dom Kultury

28 kwietnia

Wadowice Wadowickie Centrum Kultury

29 kwietnia

Ryki Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach

Brzozów Brzozowski Dom Kultury

1 maja

Tuchów kino Promień

6 maja

Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury

9 maja

Gorlice kino Kolory

20 maja 2018

Poznań kino Rialto

Falenica Kinokawiarnia Stacja Falenica

21 maja

Opole Lubelskie kino Opolanka

22 maja 2018

Nasielsk Nasielski Ośrodek Kultury

27 maja

Łódź Łódzki Dom Kultury - kino Szpulka