powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nagrody Polskiego Ośrodka ITI przyznane

Paul Allain i Jarosław Bielski - to tegoroczni laureaci docenieni za popularyzowanie polskiej kultury teatralnej na świecie. Za najlepszą książkę teatralną roku uznano "Ibsenowskie konstelacje. Ćwiczenia w patrzeniu i czytaniu" Ewy Partygi.

Od 1983 roku Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru, przyznaje swoje nagrody, które trafiają do cudzoziemców jako dowód uznania ich działalności związanej z propagowaniem teatru i dramaturgii polskiej na świecie. W tym roku Nagroda im. Stanisława Ignacego Witkiewicza jednogłośnie przyznana została profesorowi Paulowi Allainowi, badaczowi teatru związanemu z prestiżowym University of Kent w Canterbury, którego jest wykładowcą i zarazem dziekanem Graduate Studies. W kręgu jego zainteresowań znajdują się przede wszystkim zagadnienia treningu aktorskiego, ruchu scenicznego i procesów twórczych. Od początku swojej kariery prof. Allain szczególnie wiele uwagi poświęca teatrowi polskiemu. Od lat współpracuje z polskimi ośrodkami teatralnymi i naukowymi, przede wszystkim z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, a od kilku lat także z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (jest m.in. członkiem rady programowej pisma "Polish Theatre Journal").

Sekcja Krytyków Teatralnych ITI wyróżnia swoją nagrodą polskich twórców promujących rodzimy teatr na świecie oraz przyznaje tytuł Teatralnej Książki Roku.

W tym roku nagroda Sekcji Krytyków trafiła do Jarosława Bielskiego - aktora, reżysera, pedagoga i dyrektora teatru. Bielski od 1985 roku pracuje w Hiszpanii, gdzie wyjechał na stypendium MKiS dla reżyserów teatralnych. Praktykował tam w Teatro Espagnol de Madrid oraz w Centro Dramatico Nacional, a w 1986 rozpoczął pracę pedagogiczną (ćwiczenia z ekspresji ciała) w Instituto del Teatro y de las Artes Escénicas de Asturias w Gijón. Jako aktor występuje często w hiszpańskich filmach i serialach telewizyjnych. Na swoim koncie ma wiele teatralnych prac reżyserskich, wśród nich realizacje polskich dramatów.

Za najlepszą Książkę Teatralną roku 2017 Sekcja Krytyków uznała pracę Ewy Partygi "Ibsenowskie konstelacje. Ćwiczenia w patrzeniu i czytaniu" (wyd. Instytut Sztuki PAN, na zdjęciu).

Ewa Partyga od lat zajmuje się dramatem i teatrem skandynawskim, a zwłaszcza dramatem i teatrem norweskim. Efektem tych zainteresowań badawczych jest nagrodzona książka, która w niezwykle interesujący sposób wprowadza czytelnika w świat dramatów Henryka Ibsena, epokę, w której tworzył oraz w zagadnienia polskiej recepcji jego twórczości. Wykorzystując stosowane w komparatystyce, a zapożyczone z astronomii, pojęcie "konstelacja", autorka prezentuje różne możliwości "patrzenia i czytania" dzieła skandynawskiego twórcy, wzajemnie prześwietla, krzyżuje różne tropy kulturowe. Napisana błyskotliwie książka przynosi nową interpretację zagadnień, które niesie dramaturgia Ibsena. Jednocześnie weryfikuje mit młodopolskiej recepcji oraz znaczącej obecności Ibsena w teatrze polskim. Niezwykła erudycja, szeroki kontekst rozważań autorki, ukazanie nowych perspektyw badawczych czynią z książki Ewy Partygi pozycję wybitną.