powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szydłowiec. Procesja z Chrystusem na osiołku w Niedzielę Palmową

Zwyczaj procesyjnego wprowadzenia do kościoła farnego figury przedstawiającej Chrystusa na osiołku kultywują w Niedzielę Palmową mieszkańcy Szydłowca (Mazowieckie). W tym dniu na miejscowym rynku odbywa się także wielkanocny kiermasz.

Niedziela Palmowa to jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez dwunastotysięcznego Szydłowca. - Przed południem na rynku gromadzą się tłumy mieszkańców, a także przyjezdni z innych miast, którzy chcą zobaczyć jedyny w swoim rodzaju kultywowany przez nas zwyczaj - powiedział PAP burmistrz Szydłowca Artur Ludew.

Procesja, na czele z drewnianą figurą Chrystusa na osiołku, udaje się na sumę do pobliskiego kościoła Św. Zygmunta. Wysoka na dwa metry rzeźba znajduje się na sosnowym wózku, który ciągną wierni. To kopia XV-wiecznej rzeźby pochodzącej z Szydłowca, która od wielu lat znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Oryginalna figura (tzw. Osiołek palmowy z Szydłowca) datowana jest na 1460 rok. Została wykonana techniką snycerską. Początkowo należała do związanej z Szydłowcem od połowy XVI wieku rodziny Radziwiłłów. W szydłowieckiej farze znajdowała się do 1904 roku. Po śmierci zmarłego w 1903 roku księcia Michała Radziwiłła z Nieborowa wdowa po nim przekazała rzeźbę krakowskiemu muzeum.

Zdaniem historyków sztuki, Osiołek palmowy z Szydłowca to jeden najcenniejszych przykładów polskiej rzeźby późnogotyckiej. Nie wiadomo, kto jest jej autorem, ale wśród znawców sztuki z tego okresu panuje przekonanie, że mogła powstać w warsztacie Stanisława Stwosza, syna słynnego autora wielkiego ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie Wita Stwosza.

Tradycja tzw. Jezuska palmowego (zwanego także dębowym albo lipowym) lub osiołka palmowego była w Polsce kultywowana od średniowiecza po XVIII wiek. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były nie tylko w Polsce, ale i w całej katolickiej Europie.

W Szydłowcu do tradycji tej powrócono - po ponad stuletniej przerwie - w 2005 roku.

Obchodom Niedzieli Palmowej w Szydłowcu towarzyszy wielkanocny kiermasz. W tym roku odbywa się po raz szesnasty. Można na nim kupić wyroby rękodzielnicze, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki i wielkanocne ozdoby. Podczas imprezy odbywa się także konkurs na najładniejszą palmę i pisanki wielkanocne.