powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Tancerze z "Czterdzieści" w Serbii

Polski Teatr Tańca wystąpi podczas jubileuszowej, 15. edycji Belgrad Dance Festival, w 2012 roku uznanego przez BalletTanz za jedno z najbardziej reprezentatywnych wydarzeń tego typu na Starym Kontynencie.

Teatr z Poznania zagra obok tak znakomitych zespołów jak: Vertigo Dance Company z Tel Avivu, Les Ballets Trockadero de Monte Carlo z Nowego Jorku, Hong Kong Ballet, Zero Visibility corp. z Oslo, Sydney Dance Company czy Company Marie Chouinard z Montrealu.

20 marca o godz. 20 pokażemy "Czterdzieści" (na zdjęciu) w reżyserii i choreografii Jo Stromgrena, norweskiego artysty odznaczającego się niezwykłą aktywnością na międzynarodowej scenie tańca - w 2013 roku 20 różnych produkcji jego autorstwa było wykonywanych na całym świecie.

Przypomnijmy, że "Czterdzieści" to barwna, wyrażona językiem słów i ruchowej ekspresji historia kobiety, obejmująca cztery dekady jej życia. Towarzyszymy bohaterce w przełomowych momentach, rozstaniach i powrotach, zwątpieniach, wyborach, nadziejach i zmaganiach. W procesie gromadzenia doświadczeń i poznawania samej siebie. Przyglądamy się jej podczas wędrówki po Polsce w okresie demokratycznej transformacji i po kuszącej bogactwem wrażeń i możliwości Europie. Koleje jej losu to opowieść o egzystencjalnej podróży współczesnego everymana od momentu narodzin do dojrzałości. A także pretekst do pokazania, z dystansu obcokrajowca, z subtelną nutą ironii, polskich przywar i romantyzmu.

Spektakl powstał jako część projektu: "Znaki czasu - pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii", w ramach programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" (Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014). Jego premiera odbyła się 15 i 16 czerwca 2013 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W Belgradzie zostanie zaprezentowany w Opera & Theatre Madlenianum - działającej od 1999 roku, pierwszej prywatnej przestrzeni teatralnej i operowej w Serbii.