powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Finaliści Konkursu Teatru Niezależnego "The best OFF"

Werdykt Jury 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The best OFF"

Na konkurs "The Best OFF" wpłynęły łącznie 224 zgłoszenia. Liczba ta znacznie przekroczyła oczekiwania organizatorów i jurorów, którzy stanęli wobec niezwykle trudnego zadania obejrzenia rejestracji zgłoszonych spektakli i dokonania wyboru spośród nich 21 przedstawień zakwalifikowanych do finału. Była to prawdziwa kwadratura koła i misja (niemal) niemożliwa. Ostatecznie po wielu dyskusjach i przy rozlicznych wątpliwościach jury w składzie: Piotr Cieplak, Marcin Kęszycki, Katarzyna Knychalska, Dariusz Kosiński i Piotr Olkusz wskazało następujących finalistów:

Album Karla Hockera, Teatr Trans-Atlantyk

Baby, Fundacja Szafa Gra - reż. Iwona Woźniak

Całe życie w dresach, Teatr Ba-Q

Come True, Michał Stankiewicz

Curko moja ogłoś to - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk, Magdalena Drab

Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu, Teatr Kana

Ghost Dance, Teatr Brama

Gwoli jakiejś tajemnicy, Teatr Tetraedr

Huljet, huljet, Teatr Figur Kraków

Kaj dzias, Living Space Theatre

Kamica79, Marta Grygier & Arti Grabowski & Tomasz Grygier

Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3, Teatr 21

KRYM, Sztuka Nowa

Matryca [Prześwit], Paweł Grala

MY|WY, Krakowski Teatr Tańca

Miasto którego nie było / Nevertown, Kolektyw KEJOS

Nie mów nikomu, Adam Ziajski

Trololo - Przesłania Najjaśniejsze, Maciej Zakrzewski & Małgorzata Wojciechowska

Wesele, Teatr pod Fontanną

Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm, Fundacja Zarzewie

Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu, Studio Matejka

Jury pozostaje pod ogromnym wrażeniem rozległości, różnorodności i bogactwa tego, co w efekcie konkursu ujawniło się jako teatr offowy. Będziemy jeszcze wielokrotnie wracać do prób zrozumienia tego fenomenu i jego uporządkowania. Już teraz jednak chcemy wyrazić swój podziw dla większości twórców i zespołów za wspaniała pracę, jaką wykonują. Ogromnie żałujemy, że nie mogliśmy nagrodzić większej liczby przedstawień. Mamy poczucie, że propozycje niezwykle wartościowe, z różnych powodów, znalazły się poza finałem. Z konieczności w naszych wyborach kierowaliśmy się nie tylko osobistym gustem i przekonaniami, ale także świadomością, że wybierając konkretne przedstawienia, tworzymy pewien proponowany wzorzec offu. Chcieliśmy, by w miarę możliwości oddawał wielość i różnorodność tego zjawiska. Wszystkim uczestnikom dziękujemy.

Jury konkursu "The Best Off"

***

"The best OFF" to nagroda teatralna, na jaką teatr offowy czekał od dawna. Pierwszy raz w historii polskiego offu powstaje ogólnopolski konkurs, który ma za zadanie wyłonić najlepsze premiery. Nagroda dla zwycięzcy? Rekomendacja do tournee po pięciu dużych instytucjonalnych scenach w kraju.

Konkurs ma charakter trójetapowy. Pierwszym etapem jest zgłoszenie spektaklu wraz z pełnym nagraniem i opisem. W drugim członkowie jury (Piotr Cieplak, Dariusz Kosiński, Katarzyna Knychalska, Marcin Kęszycki i Piotr Olkusz) obejrzą nagrania wszystkich zgłoszonych spektakli i wybiorą z nich nie więcej niż 20 do etapu trzeciego. Następnie w terminach umówionych z teatrami jury zobaczy wybrane spektakle na żywo i do końca czerwca wyłoni zwycięzcę, który w sezonie 2018/2019 wybierze się w artystyczną podróż po teatrach repertuarowych wspierających konkurs.

Organizatorem konkursu są: czasopismo "nietak!t" (wydawane przez Fundację Teatr Nie-Taki) portal teatralny.pl, oraz partnerskie sceny repertuarowe. Misją konkursu jest stymulowanie rozwoju polskiego teatru offowego i wspieranie eksploatacji jego spektakli. Dodatkową korzyścią, jaką przyniesie "The best OFF" będzie poszerzenie dokumentacji polskiego offu, a także stworzenie sieci scen instytucjonalnych, które ten rodzaj teatru wspierają, co może owocować w przyszłości kolejnymi projektami na styku offu i instytucji.

Serdecznie zachęcamy wszystkie niezależne zespoły i indywidualnych artystów do zapoznania się z Regulaminem i zgłaszania swoich spektakli!